... ... Ta’ Dbiegi – najwyższy szczyt na Gozo i „umieralnia” starych samochodów | Podróżować to żyć
30 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Ta’ Dbiegi – najwyższy szczyt na Gozo i „umieralnia” starych samochodów

Mamy listopad (ale ten czas leci!). Jak na tę porę roku, to pogoda nas rozpieszcza. Świeci słoneczko i praktycznie nie pada prawie wcale. Idealna pogoda spacerowa, w związku z tym nie tracimy czasu i uskuteczniamy wędrówki po Gozo.

Dzisiaj zdobywamy szczyty, a właściwie jeden szczyt – najwyższy szczyt Gozo, Ta’ Dbiegi. Jego wysokość nie jest imponująca – zaledwie 191 m. n.p.m. To niewiele, a, jeśli dodać do tego fakt, że startujemy z wysokości około 130 m., to okazuje się, że nasz spacer to żaden wyczyn. No cóż, nie o wyczyn tutaj chodzi, a o obcowanie z naturą i piękne widoki z góry.

Z Ta’ Dbiegi kolejno udamy się do pewnego miejsca, które nazwaliśmy „umieralnią starych samochodów”. Zaintrygowani? No to ruszamy!

Skąd rozpocząć wędrówkę na Ta’ Dbiegi?

Jadąc główną ulicą od strony Victorii w kierunku Craft Village, widzimy po lewej stronie górę. To właśnie Ta’ Dbiegi. Nie zauważamy jednak na niej żadnej wydeptanej ścieżki, nie ma też żadnych znaków informujących, że tędy można się wdrapać na najwyższy szczyt. Niech Was to jednak nie zraża.

Kierujcie się ulicą do Craft Village. Zaraz za wioską rzemiosła znajduje się droga (w lewo) w kierunku Hotelu Kempinski. Mijamy hotel, jedziemy wzdłuż drogi, aż do rozwidlenia. Skręcamy w lewo i parkujemy (jeśli mamy samochód) przy ostatnich zabudowaniach. Dalej idziemy już pieszo. Fajnie tę trasę widać na naszym filmie: Zdobywamy najwyższy szczyt Gozo. Co kryje „umieralnia” samochodów?

Droga prowadząca na szczyt jest bardzo przyjemna. Wędrujemy wśród pól. W listopadzie tak naprawdę zaczyna się najbardziej „uprawowy” sezon na Gozo. Lato to okres suszy. Mniej więcej od połowy czerwca do połowy września praktycznie nie pada. Teraz zdarzają się opady, a temperatura wciąż sprzyja wegetacji. Dlatego jesienią, zimą i wiosną pięknie tutaj wszystko rośnie. Gozo kwitnie i się zieleni. Taka wędrówka to ukojenie dla duszy.

Ze szczytu Ta’ Dbiegi rozciąga się piękna panorama na okolicę. W zasadzie widać wyspę jak na dłoni. My zawsze rozglądamy się i pokazujemy sobie ważne miejsca i obiekty: o, tutaj Dwejra i czubek Fungus Rock, tu bazylika Ta’ Pinu i latarnia morska „Giordan Lighthouse”, tam widać kopułę Rotundy w miejscowości Xewkija, tam w oddali majaczy Malta, a tam mieszkamy my… Moglibyśmy tak pokazywać bez końca, jednak to czas, aby przysiąść i zrelaksować się.

Przysiadamy na chwilę, by nacieszyć oczy otaczającą nas zielenią, pooddychać świeżym powietrzem oraz napawać się ciszą oraz zapachem polnych traw i świeżo zaoranych pól.

„Umieralnia starych samochodów”

Potem ruszamy w kierunku tego skalnego okna majaczącego w oddali. To oczywiście nie jest żaden cud natury, a dzieło ludzkie. A co znajduje się w pobliżu? No właśnie wspomniana „umieralnia starych samochodów”. I mniej atrakcyjny dla oka kamieniołom. To drugie pominiemy.

Uwielbiam stare samochody. Mają w sobie „duszę”. Lubię zastanawiać się, gdzie jeździły w czasach swojej świetności, kogo woziły, ile kilometrów zrobiły. Może wiozły kogoś ważnego? Może były w jakichś tajemniczych miejscach…?

Spośród wszystkich wraków tam leżących najbardziej zaintrygował mnie stary autobus. Od razu wyobraziłam sobie budowę w nim kampera… Nie, no trochę za długi, nie byłby zbyt wygodny w podróżowaniu. Jednak pierwsze skojarzenie było właśnie takie.

A Wy lubicie takie miejsca? Zastanawiacie się, do czego wykorzystywane były stare przedmioty/ obiekty w przeszłości? Jakie historie napisało życie podczas ich świetności? Napiszcie w komentarzach 🙂


Zapraszam jeszcze raz na film, który nakręciliśmy podczas naszego spaceru: Zdobywamy najwyższy szczyt Gozo. Co kryje „umieralnia” samochodów?

Wybierasz się na Maltę? Zapraszam do poczytania pozostałych artykułów na temat wyspy: Malta. Podróżować to żyć.


Noclegi na Gozo:

Booking.com

Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Spacer od klifów Dingli do Għar Lapsi (przez obszar il-Fawwara)

Klify Dingli, tajemnica Filfli, malownicza trasa przez Il-Fawwara, nieznane klify Xaqqa oraz Għar Lapsi -...

Zamknij