Na Malcie troglodyci żyli od dawna. Pierwszy człowiek pojawił się na wyspach około 8 tys. lat temu i zamieszkał Għar Dalam.
Mieszkanie w jaskiniach zapewniało ludziom na przestrzeni wieków naturalne schronienie, odpowiednią temperaturę, bliskość pól uprawnych.



Pierwsi odnotowani mieszkańcy
Nie wiadomo dokładnie, od kiedy jaskinie Għar il-Kbir były zamieszkane, ale pierwszym znanym mieszkańcem był Simone Camilleri de gar il-chibir (Simone Camilleri z Wielkiej Jaskini). Wzmianka o nim pojawia się w 1544 roku.
Maltański historyk Giovanni Francesco Abela wspomniał, że w XVI wieku kompleks jaskiń zamieszkany był przez 27 rodzin, czyli w sumie ponad 100 osób.



Jak żyli dawni troglodyci?
Dokładniejszy obraz życia mieszkańców daje nam dzieło, jakie napisał niemiecki teolog Athanasius Kircher. Odwiedził on mieszkańców, dając światło na styl ich życia w jaskini.
Kompleks składał się z ośmiu małych jaskiń, rozmieszczonych na dwóch poziomach wokół ogromnej, naturalnej komnaty. Pomieszczenia mieszkalne w mniejszych jaskiniach były odgrodzone ścianami, jednak wszystkie połączone ze sobą otworami wejściowymi. W suficie znajdowały się półki i wnęki.
Kobiety opiekowały się dziećmi i robiły ser, podczas gdy mężczyźni pracowali na polach i opiekowali się zwierzętami. Ich produkty sprzedawano w miastach.
Ludzie byli wegetarianami i jedli warzywa, sery i domowy chleb.
Używali suszonego krowiego łajna jako paliwa i przechowywali wodę pitną w dużych glinianych słojach.



„Ci ludzie są tak przywiązani do swojej jaskini, że kiedy muszą udać się do miasta Melita, aby sprzedać swój towar lub kupić coś na swoje potrzeby, czują się tak, jakby byli skazani na wygnanie i gdy tylko skończą swoje sprawy, spieszą z powrotem do swoich jaskiń, żeby nie spędzić choć jednej nocy poza domem.” – Kircher, 1637
Przymusowe wysiedlenia
Kompleks pozostawał zamieszkany aż do 1835 roku. Wtedy to władze brytyjskie usunęły z jaskiń ostatnich mieszkańców i przeniosły ich do pobliskiego Siggiewi. Zrobiono to ze względów zdrowotnych.
Ponoć, kiedy ludzie z jaskini byli siłą przesiedleni do mieszkań, niektórzy wciąż wracali nie mogąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Na myśl w tym momencie przychodzi mi podobna historia związana z włoską Materą.
A Wy znacie jeszcze jakieś miejsca na świecie, gdzie ludzie do niedawna mieszkali w jaskiniach?
To niesamowite, jak historia jest zapisana w tych jaskiniach! Ludzie żyli tam przez wieki, tworząc swoje społeczności. Opis życia troglodytów z XVI/XVII wieku rzuca światło na ich codzienne wyzwania i zwyczaje. Fascynujące, że ich tradycje przetrwały tak długo. ?️
Dziękuję za odwiedziny bloga i ciekawy komentarz. Witaj wśród Wycieczkomaniaków, rozgość się i zostań z nami dłużej 🙂