... ... Filipiny – informacje praktyczne – Podróżować to żyć
31 stycznia, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Filipiny – informacje praktyczne

… czyli co każdy powinien wiedzieć przed wyjazdem na rajskie Filipiny?

Bilety lotnicze są najdroższe

Tak, zakup biletów pochłania największą część podróżniczego budżetu. Warto rozejrzeć się za nimi odpowiednio wcześnie. Przyznam szczerze, że ten wyjazd był najwcześniej zaplanowanym z naszych wszystkich dotychczasowych (bilety na styczeń kupiliśmy w maju!). Do kupna biletów wykorzystujemy wyszukiwarkę Skyscanner

Noclegi

Można spać i tanio, i drogo – co kto lubi. Da się bardzo tanio.

My nie przepadamy za hotelowymi molochami. Poza tym – wyjeżdżając na urlop koncentrujemy się na zwiedzaniu. W hotelu ma być czysto, ma być łóżko, ma być prysznic. Na temat hoteli, które wybraliśmy na Filipinach, nie możemy powiedzieć nic złego – poza totalnym brakiem zasięgu telefonicznego w Fat Monkey w Coron (a raczej niesmak wynikał z braku tej informacji na hotelowej stronie www).

O czym warto wiedzieć? W wielu hotelach na Filipinach (i tych z gwiazdkami, i tych bez gwiazdek) nie ma ciepłej wody. Tak żyją, jest ciepło – można się bez tego luksusu obyć.

Hotele rezerwowaliśmy przez Booking.com

Wizy

Na pobyt nie przekraczający 30 dni wiza nie jest potrzebna. W samolocie otrzymuje się druczek do wypełnienia, a przy kontroli na lotnisku – stempel do paszportu. Procedura absolutnie nie jest skomplikowana.

Na dłuższy pobyt (dłuższy niż miesiąc, nie przekraczający jednak 59 dni) – wymagana jest wiza turystyczna, o którą należy ubiegać się w Ambasadzie Filipin.

Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.

Opłaty lotniskowe

Aby wylecieć z Filipin, na wielu lotniskach może być naliczana opłata lotniskowa.  Warto zatem dokładnie przejrzeć bilet, aby uniknąć ewentualnego zaskoczenia. Informacja o wysokości ewentualnych opłat dodatkowych znajduje się na rachunkach za wykupione bilety lotnicze. Uwaga – opłaty mogą być naliczane również na trasach krajowych. My akurat mieliśmy wszystkie opłaty już wliczone w cenę biletów.

Ubezpieczenie

Aby wjechać na teren Filipin nie są wymagane żadne specjalne ubezpieczenia. Oczywiście sugeruje się wykupienie ubezpieczenia turystycznego na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień profilaktycznych.

Oczywiście można rozważyć szczepienia na WZW typy A i B, dur brzuszny, tężec itp.

Zgodnie z informacją ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych (na szczęście nie mieliśmy wątpliwej przyjemności, by to sprawdzić i korzystać): Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) – 40 USD.

Woda

Woda z kranu nie jest zdatna do picia. Pije się wodę butelkowaną… albo rum (to tak pół żartem, pół serio… ale rum kosztuje tam grosze 🙂

Przed wyjazdem…

… warto zerknąć na wieści ze strony MSZ, aby być na bieżąco: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/filipiny

UDANEGO WYPOCZYNKU!