... ... Meksyk – Cancun i okolice, czyli moje ogólne wrażenia – Podróżować to żyć
31 stycznia, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Meksyk – Cancun i okolice, czyli moje ogólne wrażenia

Tym wpisem otwieram serię opowieści o Meksyku. Co warto zobaczyć? Czy okolice Cancun to tylko turystyczna komercja, czy można zobaczyć tez prawdziwe życie? Co polecamy, co nas zachwyciło, a co można sobie odpuścić? Zapraszamy na wirtualną podróż 🙂

Meksyk… tak, bajeczna kraina, niektórym wydaje się bardzo odległa, ale w sumie tak nie jest. W zeszłym roku (wrzesień 2014) postanowiłam tam polecieć, a marzenia przecież są po to, aby je realizować… Szperałam, szukałam, aż w końcu znalazłam loty… bezpośrednie z Manchesteru do Cancun. Dość tanie były we wrześniu, nie odstraszała mnie nawet wizja możliwych opadów deszczu (przecież to tzw. pora deszczowa była). Wizja tej podróży napawała mnie energią i odliczałam dni do wyjazdu…

Oczywiście, tanie połączenie znaleźliśmy przez Skyscanner. Korzystamy z tej platformy szczególnie podczas wyszukiwania połączeń międzykontynentalnych. Genialna sprawa.

W końcu nadszedł dzień wylotu. Niespełna 9 godzin w samolocie, lekkie turbulencje nad Atlantykiem i w końcu wylądowaliśmy. Po wyjściu z samolotu o moją twarz odbił się podmuch gorącego, wilgotnego powietrza. Pomyślałam sobie… „hmm, trzeba będzie się przyzwyczaić, klimat jest zupełnie inny”.

Nie minęło kilka minut, a po moim ciele spływały strużki potu. Jak się później okazało, było niewiele ponad 30 stopni, ale temperatura odczuwalna jest zupełnie inna. Tak podekscytowani nowym doświadczeniem (na razie tylko klimatycznym), wyruszyliśmy do hotelu.

Gdzie spać?

Hotel zarezerwowaliśmy sobie z dala od popularnej „Zona Hotelera”, gdzie ceny powalają z nóg. Za 1/4 tej ceny można znaleźć bardzo dobre lokum oddalone o kilka/kilkanaście kilometrów od centrum. Hotel rezerwowaliśmy przez Booking.com i był to Mayambe Private Village. Niestety, nie jest już dostępny (nasza podróż miała miejsce w 2014 roku), jednak na pewno znajdziecie jakąś ciekawą alternatywę.

Booking.com

Przed wyjazdem zarezerwowaliśmy samochód. Co do przepisów ruchu drogowego, to prawie nie istnieją. Znaki świetlne znajdują się za skrzyżowaniem i nieraz nie wiadomo, kogo dotyczą. Kierowcy poruszający się na światłach awaryjnych to codzienność, tylko nie wiadomo dokładnie, co chcą nam w ten sposób przekazać…

Poza tym, trzeba uważać progi zwalniające, które znajdują się właściwie wszędzie 😀 I nie jest to żart, spotkaliśmy się z nimi nawet na autostradzie! Więc chwila nieuwagi i można wyskoczyć wysooooko, jeśli nie zauważymy informacji (lub jej po prostu nie będzie) o ograniczeniu prędkości. A progi bywają, jeśli przy autostradzie znajduje się np jakiś hotel lub centrum rozrywki.

Niemniej Meksyk polecam każdemu. Niech Was nie zraża cena biletu lotniczego, reszta jest tania. Hotele można zarezerwować za grosze (oczywiście na Booking.com), o ile poszukamy w odległości kilkunastu km od Zona Hotelera, koszty życia też są tanie (ceny niższe niż Polsce).

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Co do atrakcji może nie w całym Meksyku, ale w okolicach Cancun, to jest ich duuuużo, najważniejsze postaram się opisać w odrębnych postach. Z atrakcji, które my zdążyliśmy zaliczyć podczas naszego 2-tygodniowego pobytu, zdecydowanie wyróżniłabym (opisy w podstronach):

Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje możliwości. Z pewnością teraz, bogatsi o nowe podróżnicze doświadczenia, zobaczylibyśmy więcej. Jednak był to nasz pierwszy wypad poza Europę. I tak uważam, że jak na pierwszy raz, to poradziliśmy sobie nieźle, zobaczyliśmy sporo i wracamy do tej podróży zawsze z sentymentem.