... ... Chichén Itzá | Podróżować to żyć
24 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Chichén Itzá

Oczywiście, będąc w Meksyku na Jukatanie, nie można rzucić się jedynie w wir zabawy. Nie pozwala na to ogrom starożytnych, wspaniałych budowli wzniesionych przez Majów. W tym miejscu zdecydowanie chciałabym polecić wyprawę do  Chichén Itzá.

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto założone przez Majów w IV-VI wieku.  W X wieku na miasto najechali Toltekowie, stąd w mieście można zauważyć mieszanie się dwóch różnych kultur. Obszar pozostał zamieszkały do wieku XV, kiedy to mieszkańcy opuścili go z niewyjaśnionych przyczyn.

Nazwa miasta dosłownie znaczy Źródła Ludu Itzá i pochodzi od dwóch świętych zbiorników (cenote), przy których zostało ono założone.

Podobno najlepiej zwiedzać miasto podczas równonocy wiosennej lub jesiennej, czyli 21-21 marca lub 21-22 września, ponieważ odbywa się wtedy niesamowita gra światła i cienia, podczas której można dostrzec pełzającego po schodach największej piramidy (El Castillo) węża. Efekt ten widoczny jest podczas tych dni przez około 3 godziny. Ze swej strony nie miałam możliwości go zobaczyć, ponieważ przebywałam w Meksyku w innym terminie, więc nie jestem w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć tej teorii. Jeśli jednak ktoś z was takie doświadczenie posiada, bardzo proszę o podzielenie się nim w komentarzach.

Bez wątpienia jednak miasto warto zobaczyć w każdym terminie, gdyż jego niesamowite budowle zapierają dech w piersiach.

Miasto ukształtowane w klasycznym okresie rozwoju sztuki Majów prezentowało typowe cechy ich architektury – niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Ostateczny układ miasta powstał jednak około X wieku. w okresie wpływów Tolteków. Wpływy obu kultur przenikają się nawzajem, co wyraźnie odbija się w praktykach religijnych i architekturze.

Najważniejsze zabytki miasta:

  • największe na terenach Ameryki Środkowej boisko do gry w piłkę (o długości 166 m i szerokości 68 m). Gra nosiła nazwę ullamalitzli. Polegała mniej więcej na tym, aby przy użyciu bioder, łokci lub ramion (zakaz używania rąk i stóp) przerzucić gumową piłkę przez kamienną obręcz miszczącą się na wysokości ok 4 metrów na murze okalającym boisko.

Chichén Itzá, Meksyk   Chichén Itzá, Meksyk

  • El Castillo – świątynia nazywana Zamkiem, to Świątynia Kukulkana. Niewątpliwie najbardziej znana budowla Chichén Itzá. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Każdy z nich rozdzielają schody, więc w sumie jest 18 platform. Każda platforma symbolizuje jeden miesiąc w kalendarzu Majów (w sumie 18 miesięcy). Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy ciąg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni znajdującej się na szczycie. U dołu schodów rzeźbione wyobrażenia głów Upierzonego Węża strzegły wejścia do świątyni. Niestety zabroniono w ostatnich latach wchodzenia na piramidę. prawdopodobnie miało to związek z upadkiem kilku turystów ze schodów.

Chichén Itzá, Meksyk   Chichén Itzá, Meksyk

  • Świątynia Wojowników wraz z Grupą Tysiąca Kolumn – widoczne są w niej wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Zastosowano w niej filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników maszerujących wzdłuż ścian. Na szczycie piramidy znajduje się kamienny posąg Chac Moo trzymający na brzuchu płaskie naczynie przeznaczone na serca ofiar.

Chichén Itzá, Meksyk   Chichén Itzá, MeksykChichén Itzá, Meksyk

  • Platforma Czaszek (Tzompantli) – w kształcie litery T, na którym znajdują się płaskorzeźby czaszek nabitych na pale oraz orłów rozdzierających ludzkie piersi, aby wydrzeć z nich serce.

Chichén Itzá, Meksyk   Chichén Itzá, Meksyk

Oczywiście, obiektów jest znacznie więcej, więc na zwiedzanie miasta warto zarezerwować sobie kilka godzin.

W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Xel-Ha – przepiękny park rozrywki dla każdego

Miejsce, które chciałabym Wam dzisiaj przedstawić, to bardzo przyjemny park rozrywki, w którym można spędzić...

Zamknij