... ... Chichén Itzá – śladami Majów do jednego z siedmiu nowych cudów świata – Podróżować to żyć
31 stycznia, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Chichén Itzá – śladami Majów do jednego z siedmiu nowych cudów świata

Oczywiście, będąc w Meksyku na Jukatanie, nie można rzucić się jedynie w wir zabawy. Nie pozwala na to ogrom starożytnych, wspaniałych budowli wzniesionych przez Majów. W tym miejscu zdecydowanie chciałabym polecić wyprawę do  Chichén Itzá.

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto założone przez Majów w IV-VI wieku.  W X wieku na miasto najechali Toltekowie, stąd w mieście można zauważyć mieszanie się dwóch różnych kultur. Obszar pozostał zamieszkały do wieku XV, kiedy to mieszkańcy opuścili go z niewyjaśnionych przyczyn.

Nazwa miasta dosłownie znaczy Źródła Ludu Itzá i pochodzi od dwóch świętych zbiorników (cenote), przy których zostało ono założone.

Podobno najlepiej zwiedzać miasto podczas równonocy wiosennej lub jesiennej, czyli 21-21 marca lub 21-22 września, ponieważ odbywa się wtedy niesamowita gra światła i cienia, podczas której można dostrzec pełzającego po schodach największej piramidy (El Castillo) węża. Efekt ten widoczny jest podczas tych dni przez około 3 godziny. Ze swej strony nie miałam możliwości go zobaczyć, ponieważ przebywałam w Meksyku w innym terminie, więc nie jestem w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć tej teorii. Jeśli jednak ktoś z was takie doświadczenie posiada, bardzo proszę o podzielenie się nim w komentarzach.

Bez wątpienia jednak miasto warto zobaczyć w każdym terminie, gdyż jego niesamowite budowle zapierają dech w piersiach.

Miasto ukształtowane w klasycznym okresie rozwoju sztuki Majów prezentowało typowe cechy ich architektury – niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Ostateczny układ miasta powstał jednak około X wieku. w okresie wpływów Tolteków. Wpływy obu kultur przenikają się nawzajem, co wyraźnie odbija się w praktykach religijnych i architekturze.

Najważniejsze zabytki miasta:

  • największe na terenach Ameryki Środkowej boisko do gry w piłkę (o długości 166 m i szerokości 68 m). Gra nosiła nazwę ullamalitzli. Polegała mniej więcej na tym, aby przy użyciu bioder, łokci lub ramion (zakaz używania rąk i stóp) przerzucić gumową piłkę przez kamienną obręcz miszczącą się na wysokości ok 4 metrów na murze okalającym boisko.

  • El Castillo – świątynia nazywana Zamkiem, to Świątynia Kukulkana. Niewątpliwie najbardziej znana budowla Chichén Itzá. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Każdy z nich rozdzielają schody, więc w sumie jest 18 platform. Każda platforma symbolizuje jeden miesiąc w kalendarzu Majów (w sumie 18 miesięcy). Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy ciąg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni znajdującej się na szczycie. U dołu schodów rzeźbione wyobrażenia głów Upierzonego Węża strzegły wejścia do świątyni. Niestety zabroniono w ostatnich latach wchodzenia na piramidę. prawdopodobnie miało to związek z upadkiem kilku turystów ze schodów.

  • Świątynia Wojowników wraz z Grupą Tysiąca Kolumn – widoczne są w niej wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Zastosowano w niej filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników maszerujących wzdłuż ścian. Na szczycie piramidy znajduje się kamienny posąg Chac Moo trzymający na brzuchu płaskie naczynie przeznaczone na serca ofiar.

  • Platforma Czaszek (Tzompantli) – w kształcie litery T, na którym znajdują się płaskorzeźby czaszek nabitych na pale oraz orłów rozdzierających ludzkie piersi, aby wydrzeć z nich serce.

Oczywiście, obiektów jest znacznie więcej, więc na zwiedzanie miasta warto zarezerwować sobie kilka godzin.

W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.