... ... Dambulla – Golden Temple / Rock Temple, czyli Złota Świątynia – Podróżować to żyć
8 lipca, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Dambulla – Golden Temple / Rock Temple, czyli Złota Świątynia

Do Dambulli wybraliśmy się wczesnym rankiem autobusem z Kandy (bus docelowo jedzie do Anuradhapury). Trasa do Dambulli trwa około 2 godzin, koszt autobusu (z klimatyzacją, ponoć expres) to 185 LKR (około 5 PLN).

Nasz plan był taki: koło południa jedziemy do Sigiriyi, a wieczorem odwiedzamy Rock Temple, zwaną również Golden Temple, czyli Złotą Świątynię.

Zrzut ekranu 2016-02-20 o 21.40.16

O Złotej Świątyni naczytałam się wcześniej bardzo zróżnicowanych opinii. Od takich, które określały ją zacnym mianem „kiczu” po „dzieło sztuki”. Tym bardziej ciekawi byliśmy tego dzieła.

O samej świątyni warto wiedzieć, że powstawała na przełomie kilkunastu wieków! A dokładniej: od I wieku p.n.e. do XVIII wieku! Składa się z pięciu wykutych w skale grot.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to wielka złota stupa stojąca przy ulicy.

Dambulla

Następny w kolejności jest napis informujący nas, gdzie się znajdujemy 🙂

Dambulla

A potem wyłania się wielki, złoty posąg Buddy postawiony na pstrokatym budynku, wewnątrz którego znajduje się Muzeum Buddyjskie.

DSCN4693

Świątynia znajduje się na wzniesieniu, do którego od wspomnianego posągu prowadzą kamienne schody. Tak, schody 🙂 Właśnie wróciliśmy z Sirigiyi (pokonując mnóstwo schodów prowadzących na 180-metrową skałę, kilka dni temu pokonaliśmy ponad 5000 schodów na Adam’s Peak), a naszym oczom ukazał się znowu taki oto widok:

Dambulla

Kilka zakrętów, kilka jeszcze takich widoków i oto jesteśmy na szczycie!

DSCN4700

Oczywiście zostawiamy buty i wchodzimy na teren obiektu.

Co do biletów: ponoć kosztują 1500 LKR (ok 41 PLN). Ponoć, ponieważ my przez przypadek weszliśmy z wycieczką. Nie zauważyliśmy nawet kasy biletowej i „zgubiliśmy się” w tłumie 🙂 Kasa biletowa znajduje się gdzieś na dole, koło budynku muzeum i wielkiego, złotego posągu Buddy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ po wejściu na wzgórze nie można już kupić biletu i trzeba się wtedy cofnąć… po schodach 🙂 Jak wspomniałam, my „zgubiliśmy się” w wycieczkowym tłumie.

Właściwe groty (jest ich 5) zostały wykute w skałach. Prowadzą do nich drzwi umieszczone w takim oto korytarzu:

Dambulla

Każda z grót jest niesamowicie kolorowa i, według mnie, piękna. W sumie znajduje się w nich 150 statuetek Buddy. Ściany zdobią malowidła ścienne przedstawiające m.in. historie z życia Buddy. Moim zdaniem, nie jest to kicz, a prawdziwe dzieło sztuki powstające na przestrzeni wieków. Oczywiście, każdy może mieć inne zdanie, jednak, według mnie, jest to bardzo interesujący obiekt, z pewnością wart zwiedzenia podczas pobytu na Sri Lance.

Dambulla   Dambulla

Dambulla  

Gdy wychodziliśmy było już ciemno. Złoty Budda w nocnym oświetleniu przedstawia się równie interesująco (niestety był akurat w remoncie i rusztowania nieco zepsuły widok)…

Dambulla

Uwagę przykuwają również posążki uczniów Buddy skierowane w stronę statuy:

Dambulla

Podsumowanie kosztów:

  • autobus Kandy -Dambulla 185 LKR
  • wstęp do świątyni 1500 LKR (my przez przypadek weszliśmy za darmo, ale trzeba się liczyć z takim kosztem)
  • Hotel Gamagedara Resort 3600 LKR ze śniadaniem, czyli 1800 LKR/ osobę

W sumie 3485 LKR (96 PLN).


P.S. Spaliśmy w Hotelu Gamagedara Resort, koszt 3600 LKR za pokój 2-osobowy ze śniadaniem (98 PLN). Obiad w cenie 700 LKR za 2 osoby (19 PLN); oczywiście ryż curry z przystawkami. Hotel czysty, miła atmosfera, właściciel podwiózł nas na przystanek autobusowy. Polecam.  Dla zainteresowanych podaję kontakt: gamagedararesortdb@gmail.com

Dambulla   Dambulla