... ... Londyn | Podróżować to żyć
26 lutego, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Londyn

Londyn wszystkim kojarzy się z Rodziną Królewską, Big Benem, London Eye oraz czerwonymi autobusami. No i, oczywiście, z masową emigracją ludności z krajów mniej rozwiniętych gospodarczo, w tym z Polski. Prawda, wielu naszych rodaków zamieszkuje stolicę Zjednoczonego Królestwa i jednocześnie największe miasto w Unii Europejskiej.


Jaki jest Londyn w rzeczywistości? Moje pierwsze odczucia to: tłoczny. Gęste tłumy przemierzające ulice w centrum miasta są tam codziennością. Trzymaliśmy się za ręce, aby się nie zgubić podczas tej wędrówki, zwłaszcza w okolicach Piccadilly Circus.

Londyn


Jaki jeszcze jest Londyn? Rzeczywiście piękny. Mieliśmy to szczęście, ze pogoda byla cudna. Świeciło słońce, nie spadła ani kropla deszczu.


Mamy znajomych w Londynie, w okolicach Greenwich, u których się zatrzymaliśmy. Swój spacer rozpoczęliśmy zatem od Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich. To tutaj znajduje się tzw strefa zero, czyli południk zerowy, od którego liczy się długość geograficzna.

Londyn   Londyn


Panorama miasta widoczna ze wzgórza Greenwich zdawała się nakłaniać do zejścia na dół i spaceru uliczkami Londynu.

Londyn


Tak też uczyniliśmy. Kierując się w stronę Tamizy mijamy Cutty Sark, czyli XIX – wieczny żaglowiec, zbudowany w 1969 roku w Szkocji do przewozu herbaty z Chin. Był to ówcześnie najszybszy żaglowiec na świecie, do tego niewątpliwie piękny. Jego imieniem nazwano również szkocką whisky:-) Obecnie otwarty jest dla zwiedzających jako National Maritime Museum.

Londyn  


Korzystając z pięknej pogody skusiliśmy się na rejs statkiem po Tamizie do centrum miasta. I była to dobra decyzja. Podróż autobusem (nawet czerwonym) czy metrem nie daje tyle frajdy co statek. Jeżeli więc traficie na dobrą pogodę, polecam tę przyjemność każdemu.

Londyn  


Wysiedliśmy pod Big Benem i rozpoczęliśmy naszą trasę po obiektach zlokalizowanych w centrum i okolicach. Tutaj do najważniejszych można zaliczyć:


Big Ben – dzwon ze St. Stephen Tower, czyli wieży zegarowej.  Początkowo nazwą Big Ben określano tylko dzwon, obecnie nazwa upowszechniła się i odnosi się do dzwonu, wieży oraz zegara. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.

Londyn


Tower Bridge – podobno jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych świata. „Podobno”, ponieważ nie widziałam wszystkich, więc nie potrafię się wypowiedzieć w tym temacie, ale faktycznie robi wrażenie…

Londyn  


Buckingham Palace – oficjalna rezydencja Rodziny Królewskiej, odbywa sie przed nim zmiana warty (codziennie w lecie, co drugi dzien zima). Przed pałacem zasadzono tysiące tulipanów, których zapach wyczuwalny jest z daleka.

Londyn  


London Eye – największe na świecie (135 m) koło widokowe, z którego roztacza się przepiękny widok na cały centralny Londyn. z daleka wydaje się, że koło stoi w miejscu, w rzeczywistości jednak bardzo powoli (ok 0,8 km/h) kręci się. Pełny obrót trwa ok 30 minut. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 23 funty.

Londyn


Piccadilly Circus – plac i skrzyżowanie głównych ulic w dzielnicy West End w Londynie, niedaleko Soho. Miejsce rozpoznawalne głównie dzięki reklamom świetlnym umieszczonym na jednym z rogów placu. W centralnym miejscu znajduje sie fontanna z figurka Erosa. Jak dla mnie atrakcja turystyczna mocno przesadzona… Bilboardy jak bilboardy, a tłumy tak ogromne, że z łatwością można się zgubić.

Londyn


Trafalgar Square to jedno z najważniejszych miejsc i zarazem serce Londynu. Centralnym punktem jest 52-metrowa kolumna, na szczycie której stoi posag Lorda Nelsona. Podstawę zdobią cztery lwy. Na placu jest tez duża liczba rzeźb i dwie fontanny.

Londyn


Oczywiście obejrzenie wszystkich atrakcji w jeden dzien jest niemożliwe (no chyba, że planujecie po prostu przebieżkę od punktu do punktu). Dlatego wieczorem, po pełnym wrażeń dniu, a przed kolejnym dniem zwiedzania, polecam odwiedzenie angielskiej knajpki i delektowanie sie angielską atmosferą przepełnioną zapachem angielskiego ale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Holy Island – Święta Wyspa na zachodzie Walii

Każdy, kto odwiedzi Walię, powinien wybrać się na Holy Island. Jest to wyspa usytuowana na...

Zamknij