... ... Stonehenge – wynik ciężkiej pracy starożytnych cywilizacji czy obiekt stworzony przez UFO? – Podróżować to żyć
31 stycznia, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Stonehenge – wynik ciężkiej pracy starożytnych cywilizacji czy obiekt stworzony przez UFO?

Stonehenge… Tajemniczy kamienny krąg… Dla wielu to zagadka, kojarząca się z UFO, dla innych obiekt badań będący dowodem na to, że starożytne cywilizacje były niesamowicie inteligentne. Niewątpliwie dla wszystkich jest to obiekt wart zobaczenia.

Stonehenge

Korzystając z okazji (podczas naszego pobytu w Londynie) postanowiliśmy Stonehenge odwiedzić.

Z reguły podczas opisu wycieczek nie posiłkuję się Wikipedią, jednak tym razem opisywany obiekt jest na tyle ważny, że postanowiłam wkleić kilka zdań z Wiki:

„Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu albo brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi (źródło: Wikipedia).”

Większości z nas na hasło Stonehenge od razu staje przed oczyma obraz wielkich kamieni ustawionych w tajemniczy krąg. Czym jednak one są i jaki był cel ich budowy? Kto zadał sobie tyle trudu, aby je przetransportować i ustawić w takiej właśnie kompozycji (kamienie użyte do budowy kręgu pochodzą z kamieniołomu w północnej Walii, oddalonego o prawie 300 km)? Takie pytania zadaje sobie wielu badaczy Stonehenge. Pomimo to kamienny krąg do dziś pozostaje zagadką.

Wiadomo na pewno, że Stonehenge budowano przez prawie tysiąc lat – od 3000 p.n.e. do 2000 p.n.e. Wybór miejsca pod budowę nie był przypadkowy. W 2013 roku opublikowano wyniki badań dowodzące, że okolice budowli były najstarszym, stale zamieszkanym (od 8800 r. p.n.e.) rejonem Wielkiej Brytanii.

Podstawowe teorie na temat przeznaczenia Stonehenge:

  1. Starożytne obserwatorium

Wielu naukowców wskazuje na związek megalitu z obserwacjami nieba, przede wszystkim Słońca i Księżyca. Związki te mogły mieć praktyczne znaczenie kalendarzowe, istotne dla społeczności rolniczych. Hipoteza ta jednak nieprędko doczekała się swego uzasadnienia, chociaż już od dawna wiedziano, że oś budowli wskazuje wschód Słońca w okresie przesilenia letniego oraz zachód Słońca podczas przesilenia zimowego.

2. Miejsce kultu religijnego

Stonehenge miało według tej teorii być rodzajem świątyni, świętym okręgiem, w którym odbywały się zgromadzenia i ceremonie kultowe ku czci Słońca i Księżyca. Słońcu i Księżycowi przypisywano bowiem w tych czasach atrybuty boskości.

3. Miejsce kultu zmarłych

Bardzo rozpowszechniony jest pogląd łączący krąg z kultem zmarłych. Był to, zgodnie z tą teorią, pradawny cmentarz, gdzie grzebano zmarłych – pokazały to badania z 2013 r., kiedy to odkryto kości należące do co najmniej 63 pochowanych tam osób.

4. Miejsce uzdrowień

Według tej teorii tajemniczy krąg był pradawnym szpitalem, do którego pielgrzymowały setki chorych.

4. Budowla stworzona przez przybyszy z kosmosu

Osobną kategorię tworzą teorie wiążące Stonehenge z przybyszami z kosmosu. Powszechna jest opinia, że budowniczymi kamiennych kręgów w Wielkiej Brytanii byli odwiedzający Ziemię Marsjanie.


Czy zagadka Stonehenge zostanie kiedykolwiek wyjaśniona? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Tymczasem, kamienny krąg, jako miejsce pełne pytań bez odpowiedzi, przyciąga każdego dnia rzesze odwiedzających. Postanowiliśmy zatem ten fenomen zwiedzić osobiście.

Wstaliśmy wcześnie rano, wsiedliśmy w samochód i ruszyliśmy na wyprawę ku starożytności. W kasie biletowej powitała nas spora kolejka.

Stonehenge

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 14,5 funta (cena w listopadzie 2015). Można dokonać rezerwacji online: Oficjalna strona English-heritage. Nie ma zniżek, po prostu nie stoi się w kolejce w kasie.

W cenie biletu zawarto wypożyczenie audio przewodnika, który podaje najważniejsze informacje o Stonehenge. Audioprzewodnik dostępny jest również w języku polskim, co było dla nas miłym zaskoczeniem.

Stonehenge

Budynek z kasami biletowymi, kawiarnią, sklepikiem z pamiątkami oraz toaletami znajduje się 2 km od kamiennego kręgu. Trasę tę można pokonać na piechotę lub skorzystać ze specjalnych autobusów (dojazd w cenie biletu).

Stonehenge

Przy kręgu powitała nas ściana… deszczu, czyli angielska pogoda dała o sobie znać. Stwierdziliśmy, że w strugach deszczu komfort zwiedzania jest żaden, więc lepiej przeczekać go w kawiarni lub sklepie z pamiątkami.

Stonehenge

Na szczęście ulewa trwała nie dłużej niż pół godziny, pełni nadziei zatem ruszyliśmy ponownie w stronę kręgu. Tym razem się udało i do końca naszego pobytu nie spadła ani kropla deszczu.

Niestety nie można podejść zbyt blisko kamieni, budowla została bowiem ogrodzona linką i można ją podziwiać z odległości ok 20 metrów. Ma to ustrzec ten cenny obiekt przed zniszczeniem.

Zapraszam do mojej galerii zdjęć: