... ... Anuradhapura – w świecie ogromnych stup – Podróżować to żyć
8 lipca, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Anuradhapura – w świecie ogromnych stup

Po zakończeniu wizyty w Minneriya National Park udaliśmy się w kierunku Anuradhapury. A właściwie na przystanek autobusowy licząc, że za chwilę coś nadjedzie. Nadjechał, ale prywatny busik. Kierowca zaproponował nam podwózkę za jedyne… 2000 LKR (ok. 55 PLN)! Trasa liczy około 70 km. Może, gdybyśmy nie zjeździli wcześniej połowy Sri Lanki różnymi środkami lokomocji, uznalibyśmy, że 55 PLN za dwie osoby to nie jest strasznie dużo… Niemniej zdawaliśmy sobie sprawę, że autobus zawiezie nas za około 200 LKR. Podziękowaliśmy grzecznie kierowcy, po czym on… zaproponował nam podwózkę za 500 LKR! „No pięknie”, pomyśleliśmy, czyli znaczy to, że wcześniej chciał nas naciągnąć na cenę 4-krotnie wyższą! Za 500 LKR zgodziliśmy się pojechać.

Anuradhapura na mapie

Jak się później okazało, kierowca miał nadzieję naciągnąć nas na więcej… A mianowicie na obwózkę po zabytkach Anuradhapury bez biletu. Tutaj sytuacja podobna do tej z Polonnaruwy. Bilet wstępu upoważniający do zwiedzenia wszystkich zabytków kosztuje 25 USD (3500 LKR), czyli ok 96 PLN. Kierowcy próbują obwozić turystów bez biletów za jedyne 2500 LKR/osoby. Problem tylko w tym, że bez biletu nie wszędzie da się wejść. Stwierdziliśmy zatem, że kupimy normalny bilet i spróbujemy dorwać w miarę taniego kierowcę tuk-tuka, który obwiezie nas po zabytkach. Niestety obejście ich na piechotę w jedno popołudnie jest niemożliwe, ponieważ są one rozsiane po całym mieście.

Co takiego oferuje nam Anuradhapura? Otoż ta średniowieczna stolica Sri Lanki słynie z ogromnych stup wznoszonych przez 1400 lat. Ponadto rośnie tutaj najstarsze na ziemi drzewo Bodhi.

Normalny, legalny bilet wygląda tak (zwróćcie uwagę, aby miał 3 elementy do oderwania w trzech bramkach, te zaznaczone w czerwonym kole):

Bilet Anuradhapura

Znalezienie taniego transportu po zabytkach nie należy do najtańszych, ponieważ każdy kierowca wie, że turysta pragnący zwiedzić wszystko, musi skorzystać z dostępnej w Anuradhapurze oferty. Ceny zaczynają się zatem od 2500 LKR. My zeszliśmy do 1500 LKR (41 PLN).

Cały kompleks zabytków liczy sobie 12 miejsc do odwiedzenia:

  1. Stupa Jethawanaramaya – odtąd zaczęliśmy zwiedzanie. Przy tej stupie można kupić bilety. Jest to gigantycznych rozmiarów stupa z czerwonych cegieł. Niegdyś mierzyła 120 m, z powodu utraty iglicy jednak jej wysokość zmniejszyła się do ok. 70 m.

Anuradhapura  Anuradhapura

2. Twin Ponds, czyli bliźniacze baseny, znane również jako Kutta Pokuna. Niegdyś służyły buddyjskim mnichom do rytualnych kąpieli.

Anuradhapura  Anuradhapura

Można tu spotkać wycieczki szkolne 🙂

Anuradhapura

3. Stupa Abhayagiri Vihara – na wstępie wita nas niewiarygodny obraz stupy przed pracami rekonstrukcyjnymi. Ta porośnięta roślinnością budowla to dokładnie ten sam obiekt, jaki możemy podziwiać obecnie.

Anuradhapura  Anuradhapura

4. Samadhi Buddha Statue – statua Buddy medytującego.

Anuradhapura

5. Moonstone – jeden z najpiękniejszych i doskonale zachowany kamień księżycowy, pełen ornamentów zawierających idee buddyzmu.

Anuradhapura

6. Lankaramaya – piękna, choć niewielka, biała stupa z I wieku p.n.e.

Anuradhapura

7. Ruwanweliseya – 55 – metrowa biała stupa, otoczona ogrodzeniem przyozdobionym 344 głowami słoni.

Anuradhapura  Anuradhapura

Anuradhapura

Mnich, który złożył śluby milczenia w godzinach 3-7 po południu.

Anuradhapura

8. Lowamahapaya – do Lowamahapaya oraz Sri Maha Bodhiya nie dojedziemy tuk-tukiem ani żadnym innym środkiem transportu. Trzeba sobie zrobić kilkuminutowy spacer w uroczej scenerii: zielone drzewa oraz wszędobylskie małpy.

Anuradhapura

Lowamahapaya znana jest również jako Brazen Palace. Jest to kompleks 1600 kolumn, na których opierała się pierwsza kondygnacja pałacu. Niestety budowla (licząca niegdyś 9 poziomów) nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Dziś, ogrodzona płotem, jest niedostępna dla zwiedzających.

Anuradhapura  Anuradhapura

9. Sri Maha Bodhiya – jest to najstarsze (co zostało udokumentowane historycznie) drzewo na ziemi. Jak głosi legenda, wyrosło z sadzonki przywiezionej przez mniszkę Sangamittę z północnych Indii i jest szczepem z oryginalnego drzewa Bodhi, pod którym około 2600 lat temu Budda doznał oświecenia. Aby dostać się do drzewa, trzeba przejść przez bramki i, uwaga: nasz bilet za 25 USD nie obejmuje wstępu do drzewa. Trzeba kupić dodatkowy za 200 LKR (ok. 5,5 PLN).

Samo drzewo wsparte jest na złotych podpórkach, otoczone płotem i wznosi się nad świątynią. Do samego konaru nie można wejść.

Anuradhapura  Anuradhapura

10. Thuparamay – najstarsza i według mnie najpiękniejsza ze stup w Anuradhapurze, w kształcie dzwonu.

Anuradhapura  Anuradhapura

Anuradhapura

11. Mirisawetiya – biała stupa z II wieku p.n.e.

DSCN5386

12. Isurumuniya – zespół klasztorny wybudowany na skale. Tutaj też należy nabyć bilet wstępu za dodatkowe 200 LKR.

Anuradhapura

Po przejściu przez bramkę udajemy się do niewielkiej świątyni.

Anuradhapura  Anuradhapura

Anuradhapura

Potem można wspiąć się na szczyt skały po kamiennych schodach.

Anuradhapura  Anuradhapura

Anuradhapura

Bilet obejmuje również wstęp do niewielkiego muzeum z kamiennymi rzeźbami.

Anuradhapura  Anuradhapura

Anuradhapura

Sam kompleks jest bardzo przyjemny, spokojny, niemalże wolny od turystów i robi miłe wrażenie.

Anuradhapura  Anuradhapura

Cały kosztorys: 

  • dojazd z Minneriya 500 LKR/2 osoby, czyli 250 LKR
  • bilet wstępu 3500 LKR
  • dodatkowy bilet do drzewa Bodhi 200 LKR
  • dodatkowy bilet do Isurumuniya 200 LKR
  • opłata dla kierowcy 1500 LKR/2 osoby, czyli 750 LKR
  • nocleg w hotelu Swasthi Holiday Resort*** 3100/2 osoby, czyli 1550 LKR

W sumie 6450 LKR/ osobę, czyli 178 PLN.

P.S. Hotel rewelacyjny, choć stosunkowo młody (4 miesiące istnienia), ale mogę polecić każdemu. Czysty, ciepła woda, bardzo dobry internet, klimatyzacja i wielkie, pyszne śniadanie za 500 LKR.