... ... Pociąg Kandy – Ella | Podróżować to żyć
24 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Pociąg Kandy – Ella

Przed przyjazdem na Sri Lankę wiele słyszałam i czytałam o tym pociągu, który (według opinii wielu podróżników) powinien być punktem obowiązkowym podczas pobytu na tej pięknej wyspie. Przejażdżka wspomnianym pociągiem jest bardzo łatwa do zrealizowania nawet „przy okazji”, ponieważ jedzie on bardzo popularną trasą do Adam’s Peak oraz Horton Plains, gdzie znajduje się słynny Koniec Świata. Wybierając się zatem do Horton Plains, postanowiliśmy odbyć malowniczą trasę pociągiem.
Pociag Kandy - Badulla

Nasza podróż zaczynała się w Colombo, skąd również startuje pociąg. Jego trasa wygląda w skrócie tak:
Colombo – Kandy (nie zawsze, niektóre dojeżdżają tylko do Paradeniya, omijając Kandy) – Hatton (tutaj wysiadamy chcąc dostać się na Adam’s Peak) – Ohiya (tutaj właśnie wysiadamy chcąc dojść na Koniec Świata) – Haputale (piękne pola herbaciane) – Ella Badulla.

Najbardziej malowniczy odcinek to górska część trasy biegnąca od Kandy do Ella, stąd określenie „pociąg Kandy – Ella”. Cała trasa pociągu jest jednak znacznie dłuższa i… oblegana. Niemniej dzięki temu pociągowi można „zaliczyć” kilka atrakcji na jednej trasie.


My mieliśmy w planie pokonać trasę Colombo – Ohiya. Pociąg odjeżdżał o 9:45. Kiedy wpadliśmy na stację, pociąg już stał na peronie, a w nim… milion ludzi 🙂 Udało nam się wejść do wagonu, a właściwie do przedsionka przed przedziałem i zajęliśmy super wygodne miejscówki pomiędzy ściśniętymi jak sardynki w puszce miejscowymi. Naiwnie wierzyliśmy, że za kilka stacji się przeludni, bo przecież… gdzie oni mogą tak jeździć? Dodam, że byliśmy jednymi z nielicznych wyglądających na „obcych” w tym wagonie. Niestety, na kolejnych stacjach wysiadały 2 osoby, a dosiadały się 3! Nie wiem, jakim cudem się upychaliśmy, ale pomijając fakt „wiszących” na schodach Lankijczyków, wagon wydawał się rozciągać 🙂

Przeludniło się dopiero po około 2 godzinach podróży, a po przejechaniu Paradeniya nawet znaleźliśmy miejsce siedzące! Byłam wniebowzięta, ponieważ właśnie rozpoczynała się wspomniana trasa widokowa przez góry!

Pociąg Kandy-Ella

Rzeczywiście, wjechaliśmy po chwili w górzysty obszar.

Pociąg Kandy-Ella

Najpierw były po prostu góry porośnięte zieloną roślinnością, z małymi domkami widocznymi na zboczach…

Pociąg Kandy-Ella

… z polami uprawnymi lub po prostu drzewami…

Pociąg Kandy-Ella

… potem rozpoczęły się pola herbaciane.

DSCN2854

To niesamowite, jak równo utworzone zostały rzędy krzewów, jak pięknie wkomponowują się one w krajobraz, jak bardzo… ESTETYCZNY… jest cały widok!

Pociąg Kandy-Ella   Pociąg Kandy-Ella


Pociąg przez góry jedzie dość wolno, więc jest możliwość wykonania naprawdę pięknych zdjęć.

Pociąg Kandy-Ella

Cała podróż warta jest poświęconego czasu. A pociąg jedzie z Colombo do Ohiya 8 godzin! Z czego do Kandy około 3, a pozostały czas to trasa przez góry.

Pociąg Kandy-Ella

Zdecydowanie polecam! Nasz podróż zakończyła się w Ohiya, skąd mieliśmy udać się na Koniec Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obróbka kamieni szlachetnych, Galle
Galle i okolice, Sri Lanka

Swoją trasę po Sri Lance zaplanowaliśmy z południa na północ. Na pierwszy rzut poszło Galle. Po...

Zamknij