... ... Zatoka Dwejra: Inland Sea, Blue Hole, miejsce po Azure Window, Fungus rock oraz Dwejra Tower | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Zatoka Dwejra: Inland Sea, Blue Hole, miejsce po Azure Window, Fungus rock oraz Dwejra Tower

Dwejra znana jest przede wszystkim z nieistniejącego już Azure Window – skalnego łuku, który dokonał swojego „żywota” w marcu 2017 roku. O Azure Window jednak będzie później, a teraz skupmy się na tym, co – poza słynnym Oknem – Dwejra wciąż ma do zaoferowania.

Dwejra to przede wszystkim różnorodność formacji skalnych. To raj dla nurków oraz miejsce siedlisk rzadko spotykanych gatunków fauny i flory. To jedno z „must see” podczas wyprawy na Gozo.

Zapraszam na wirtualny spacer po zatoce Dwejra. Opowiem Wam o Inland Sea, nieistniejącym już Azure Window, Blue Hole, Fungus Rock oraz Dwejra Tower.

Inland Sea

Tzw. „Wewnętrzne Morze” – to zatoka powstała kilka milionów lat temu w wyniku tzw. uskoku geologicznego (czyli – przekładając z trudnego na nasze – po prostu rozerwania się skał). Utworzył się przesmyk, przez który woda wlała się do środka.

Przesmyk jest na tyle wysoki, że da się łodzią wypłynąć z zatoki na otwarte wody Morza Śródziemnego. Przy dobrych warunkach atmosferycznych często organizowane są 10-15-minutowe rejsy turystyczne przez jaskinię.

Wody zatoki są bardzo płytkie – w najgłębszym miejscu mierzy ona około 4 metrów, dlatego woda latem szybko się nagrzewa. Przyciąga to amatorów morskich kąpieli.

Niestety dno zatoki jest kamieniste, warto zatem zabrać ze sobą buty do pływania. Ważnym jest również, by nie wpływać do jaskini, ponieważ pływają tą drogą łodzie.

W samej grocie robi się już głębiej – na wejściu 6 metrów, potem uskok do 15 metrów, a dalej nawet do 25 metrów. Długa na 80 metrów jaskinia stała się rajem dla nurków – jednym z wielu na Gozo.

Tuż przy zatoce znajdują się garaże na łodzie i sieci rybackie. Niektórzy mówią, że szpecą to urokliwe miejsce, inni – że kolorowe drzwiczki dodają zatoce uroku.

Mi osobiście się one podobają – dodają temu miejscu takiego swojskiego klimatu i czasami daje się zapomnieć, że to tak bardzo turystyczne miejsce na Gozo. Zwłaszcza wieczorami, kiedy rybacy siadają przed wejściem do garażu z buteleczką piwka, reperują łódeczki, a obok skwierczy grillowane mięsko…

Azure Window

Słynny łuk skalny był niekwestionowaną ikoną Gozo. Powstał najprawdopodobniej w XIX wieku jako wynik zawalenia się podwodnej jaskini. Przetrwał do roku 2017…

Na skutek erozji jego noga stawała się z biegiem czasu coraz węższa, górna półka coraz cieńsza, a kawałki skał odpadały i wpadały do morza. Wiadomo było, że formacja skalna kiedyś runie, wszyscy jednak mieli nadzieję, że przetrwa jak najdłużej. Od 2016 roku istniał zakaz wchodzenia na górną półkę pod groźbą kary. Ostatecznie ażurek Window runęło podczas sztormu 8 marca 2017 roku. Noga upadła pierwsza, pociągając za sobą górną półkę.

Azure Window w 2015 roku
Tu było okno…
Widok w 2020 roku

Azure Window miało 28 metrów wysokości. Było naprawdę imponujące. Pojawiło się w wielu produkcjach filmowych, takich jak: „Hrabia Monte Christo”, „Gra o Tron” czy „Zmierzch tytanów”.

To naprawdę ogromna strata dla dziedzictwa przyrodniczego Malty, takie są jednak prawa natury… Obecnie miejsce to stało się rajem dla nurków, ponieważ upadające skały tak się poukładały pod wodą, że powstały między nimi szczeliny i korytarze. Niestety, nie mamy jeszcze takich uprawnień, by zobaczyć Okno pod wodą.

Pod koniec 2018 roku rosyjski architekt Svetozar Andreev, we współpracy z Eleną Britanishskaya, stworzył projekt odbudowy Azure Window… ze stali. Projekt, zatytułowany The Heart of Malta, miał być muzeum o kształcie i proporcjach odpowiadających wymiarom dawnego okna.

Poniższe zdjęcia pobrane z: The Heart of Malta Project

Powierzchnia obiektu miała liczyć ponad 5000 m2 i składać się miała z 5 pięter – przy czym każde piętro miało reprezentować inny okres historii Malty.
Projekt spotkał się z mieszanymi reakcjami opinii publicznej. Jedni określali go mianem „upiornego”, inni bili brawa architektowi… Ostatecznie projekt został odrzucony. Najważniejszym powodem była ochrona pozostałości okna spoczywających na dnie morza, które podstawa budowli musiałaby naruszyć. Ponadto fundamenty musiałyby spoczywać w morzu na głębokości ponad 50 m, a miejsce to jest narażone na silne sztormy, wobec czego konstrukcja byłaby zagrożona.

Blue Hole

Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc do nurkowania. Ten naturalny lej przyciąga każdego roku rzesze nurków oraz amatorów interesujących zdjęć.

Osłonięty skałami basen mieni się kilkoma odcieniami wody – od zielonkawo-niebieskiego na płytkim wejściu do ciemnego granatu na środku. Tak, na zewnątrz mamy płyciutką wodę, a zaledwie krok dalej – ogromny uskok. Najprościej określić to lejem, który spada na głębokość 12 metrów.

Schodząc w dół (najlepiej w stroju nurka), na głębokości 6-7 metrów napotykamy wyrwę w skale, przez którą można przepłynąć do pozostałości po zawalonym Azure Window.

Fungus Rock

Fungus Rock, czyli „Grzybkowa Skała”, znana jest również w języku maltańskim jako Skała Generała (Il-Ġebla tal-Ġeneral). Jest to skała o wysokości 60 metrów, całkowicie otoczona wodą.

Zakon Maltański odkrył na skale niezwykle rzadką roślinę, wyglądem przypominającą grzybka (cynomorium szkarłatne). Stwierdzono, że owa roślina ma właściwości lecznicze i nazwano ją grzybkiem maltańskim. Miała pomagać na gojenie się ran, udarów, chorób wenerycznych, biegunki. Miała również działać na potencję oraz jako środek antykoncepcyjny. Stosowana była również jako pasta do zębów 🙂

Ta skała była jednym z niewielu miejsc, w których rosła. Tak więc w 1744 roku Wielki Mistrz Pinto, aby uchronić roślinę przed złodziejami, wygładził boki skały po to, aby zniechęcić tych, którzy próbowali się po nią wspinać.

Zbieranie rośliny było ściśle zabronione i tych, którzy zostali przyłapani na takiej próbie, skazywano na los niewolnika na galerach, a nawet na karę śmierci.

Do ochrony rośliny służyła również pobliska wieża strażnicza. Sama roślina wykorzystywana była przez rycerzy zakonu do leczenia chorych znajdujących się w szpitalu w Valletcie.

Opracowano genialny system do transportu rośliny z izolowanej skały wyspy na główny ląd za pomocą liny z przymocowanym do niej koszem. Ta dziwna kolejka linowa funkcjonowała aż do roku 1815.

Fungus Rock w 1992 roku została ogłoszona rezerwatem przyrody i obowiązuje całkowity zakaz wstępu na skałę. Występuje na niej unikatowy gatunek jaszczurki – murówki maltańskiej.

A co z roślinką? Jej cudowne działanie (a przynajmniej na tak dużą skalę) zostało poddane w wątpliwość (choć można doczytać, że jeszcze przed długi czas była wykorzystywana w ziołolecznictwie, ponieważ dowiedziono jej pozytywnego wpływu na leczenie impotencji oraz nerek). Obecnie gatunek znajduje się na wymarciu. Nie opracowano metod hodowli grzybka.

Dwejra Tower

Wieża Dwejra została zbudowana w 1652 roku za panowania Wielkiego Mistrza Lascarisa, aby strzec wybrzeża Dwejra. Wieża została również potem wykorzystana do pilnowania wspomnianej wcześniej Fungus Rock.

Wieża była używana do 1873 roku, a potem podczas wojen światowych. Kolejne lata pozostawała w ruinie, aż do momentu jej odbudowy w 1999 roku przez National Trust of Malta (organizacja non-profit zajmująca się odbudową i ochroną miejsc o znaczeniu historycznym i środowiskowym).

Obecnie pozostaje udostępniona do zwiedzania o wyznaczonych porach.


Kilka słów podsumowania

Jak widzicie, Dwejra ma bardzo dużo do zaoferowania. Jeżeli możecie sobie pozwolić na spędzenie na Gozo kilku dni, polecam zabrać maseczkę do snorkeligu i wybrać się w to miejsce choć na kilka godzin. Jeżeli macie na całe Gozo zaledwie jeden dzień (niestety tak często bywa wśród turystów), zajrzyjcie do Dwejry chociaż na chwilę – spójrzcie na Inland Sea i Blue Hole z góry. Najlepiej, by dzień był bezwietrzny – tylko wtedy da się zauważyć tę niesamowitą barwę wody w Blue Hole. Pamiętajcie, by nie wchodzić do Blue Hole przy wietrze – łatwo się wtedy skaleczyć o szorstkie i ostre skały!

A dla tych, którzy chcą się ze mną wirtualnie przespacerowć –filmik >>

Subskrybujcie mój kanał na YouTube, by nie przegapić kolejnych filmów: Wycieczkomania


Może Cię również zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trasą starożytnych ruin, o których nie wspominają przewodniki

- Idziemy jutro bawić się w odkrywców? - Zapytałam Michała wciąż wpatrzona w mapę na...

Zamknij