Wystarczy wznieść głowę do góry, spojrzeć na sycylijskie balkony, by dostrzec te ceramiczne dzieła. Restauracje, witryny okienne czy wejścia do domów również są w ten sposób ozdabiane. Czasami w donicach rosną kwiaty, czasami one same w sobie są ozdobą. Wyglądają pięknie, to prawdziwe dzieła sztuki.
Nie brakuje sklepów z pamiątkami, w których można nabyć mniejsze lub większe donice czy chociażby magnesy o takim kształcie. Wielu zdecyduje się na zakup takiej właśnie pamiątki.
Skąd się wzięły donice Teste di Moro?
W roku 831 Sycylię podbili Arabowie i panowali ponad dwa stulecia. To właśnie wtedy rozegrała się w Palermo tragiczna historia, która dała początek Teste di Moro.
Pewnego dnia młody Arab (Maur, określany także jako Moro) dostrzegł na balkonie piękną Sycylijkę. Zakochał się w niej bez pamięci. Postanowił zapukać do jej drzwi i wyznać miłość.
Dziewczyna była tak zaskoczona zachowaniem młodego człowieka, a Arab tak zabiegał o jej względy, że w końcu odwzajemniła uczucie. Ich romans trwał w najlepsze do momentu, kiedy Arab oświadczył, że jego statek niebawem odpływa, a on musi wracać do kraju, gdzie ma żonę i dzieci.

Zrozpaczona dziewczyna poczekała, aż ukochany zapadnie w wieczorny sen, po czym odcięła mu głowę. Chcąc zostawić mężczyznę przy sobie na zawsze, zasadziła w jego głowie bazylię. Roślina, zraszana codziennie łzami dziewczyny, rosła zaskakująco pięknie. Sąsiedzi, widząc tak dorodną bazylię na balkonie dziewczyny, zaczęli tworzyć donice o podobnym kształcie. Tak powstała tradycja.
Jak widzicie, za tym symbolem kryje się miłość, zbrodnia, rozpacz, krew i łzy. Warto znać tę historię decydując się na zakup takiej pamiątki. Warto wiedzieć, skąd wszechobecne donice w kształcie głowy.
Podobne wpisy
Odkrywając Sofię – co warto zobaczyć w stolicy Bułgarii?
Rejs: Ateny – Rodos – Kusadasi – Santorini
Portugalska produkcja z korka, czyli od Dom Perignon po torebki i kapcie