... ... Komunikacja na Sri Lance – Podróżować to żyć
8 lipca, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Sri Lanka

Sri Lanka

Komunikacja na Sri Lance

Oczywiście, wybierając się na Sri Lankę, każdy (a przynajmniej większość) ma w planie zwiedzić najwięcej, jak się da. I tutaj większość z nas zadaje sobie pytanie: jak będzie najwygodniej, najbezpieczniej i najtaniej? Oczywiście, najwygodniej taksówką, ale z taniością niewiele ma to wspólnego.

Zrzut ekranu 2016-03-14 o 18.58.18

Na Sri Lance taksówkarze oferują swoje usługi w pełnym „obwoźnictwie” za około 50-60 USD za dzień (czyli około 190-230 zł).

Do przemieszczania się na niewielkie odległości służą przede wszystkim tuk-tuki, czyli niewielkie 3-kołowe pojazdy. Z założenia przystosowane do przewożenia dwóch pasażerów, chociaż widziałam i trójkę z tyłu plus wielką walizkę 🙂 Policja nie zwraca na to uwagi.

Akceptowalna cena na Sri Lance dla turysty to średnio 50-70 LKR/km (1,37-1,92 LKR). Oczywiście, wszystko zależy od miejsca i trasy do pokonania. Np w Colombo jeździ się nawet za 40 LKR/km, a w Anuradhapurze za obwózkę po zabytkowych stupach trzeba zapłacić około 1500-2500 LKR (40-66 PLN)/3-3,5 godziny (wliczając w to czas oczekiwania kierowcy podczas naszego zwiedzania). Z kolei w Ohiya transport z hotelu do bramy Horton Plains (kilkanaście kilometrów) tuk-tukiem kosztuje 2000 LKR (55 PLN) za transport w dwie strony.

Znaczy to, że w miejscach oblężonych turystycznie musimy zapłacić duuużo więcej. Czasami nie ma wyboru, jednak na dłuższych trasach mamy kilka opcji.

Tuk-tuk na Sri Lance

Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu po Sri Lance jest po prostu pociąg oraz autobus! To są niemalże darmowozy! Przykładowe ceny:

  • pociąg Mount Lavinia – Galle (ok 110 km) kosztuje 170 LKR (4,66 PLN)
  • autobus Colombo – Galle (ok 125 km) kosztuje 125 LKR (3,42 PLN)
  • pociąg Jaffna – Colombo (ekspres, trasa ok 400 km) kosztuje 520 LKR za 3 klasę (14,20 PLN) i 800 LKR za 2 klasę (22 PLN)
  • pociąg Colombo – Ohiya, czyli trasa do World’s End (ok 230 km) kosztuje 290 LKR (8 PLN)

Pociągi są zatłoczone, nieraz podróżuje się na łączeniu między przedziałami lub na schodach, co też ma swój urok, ponieważ przy niewielkich prędkościach pociągu stojąc w drzwiach można podziwiać okolicę 🙂  Jednak na dłuższych trasach jest to dość uciążliwe… Można kupić niewiele droższy bilet klasy 2, gdzie jest nieco większe prawdopodobieństwo znalezienia miejsca siedzącego. Na dłuższych trasach trafiają się kontrolerzy biletów, którzy delikatnie wypraszają pasażerów posiadających bilety klasy 3, a podróżujących klasą 2. Wtedy zwalniają się miejsca siedzące 🙂

Ważna uwaga: nigdy nie wyrzucaj biletu w pociągu! Nawet jeśli nie trafi się kontrola, bilet jest niezbędny do okazania przy wyjściu ze stacji kolejowej w miejscu docelowym. Tam są bramki i kontrolerzy.

DSCN2785   Pociąg Kandy-Ella

Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie: Sri Lanka Railways.

Rozkład jest jak najbardziej aktualny, chociaż pociągi z reguły bywają opóźnione.

To chyba tyle o podróżowaniu po Sri Lance. Gdybyście mieli jakiekolwiek uwagi, czy pytania, proszę o komentarze.