... ... Ateny – Podróżować to żyć
26 września, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Ateny

Niezaprzeczalnie najbardziej znaną budowlą ateńską jest Akropol. Akropol kojarzy się każdemu z budowlą z kolumnami umiejscowioną na wzgórzu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że Akropol to cały zespół budowli, a owa najsłynniejsza, centralna, to Partenon.

Partenon swoją nazwę zawdzięcza bogini Atenie Partenos (Atena Dziewica), której świątynia została poświęcona. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej wspaniałej budowli, która ulegała zniszczeniom. Na początku XIX wieku część rzeźb została za zgodą władz tureckich wywieziona przez hrabiego Elgina do Anglii, a następnie sprzedana rządowi brytyjskiemu. Obecnie można podziwiać je w British Museum w Londynie oraz w Luwrze i Kopenhadze.

Poza Partenonem w skład Akropolu wchodzi:

  • Erechtejon
  • Świątynia Ateny Nike
  • Propyleje – budowla wejściowa
  • Pinakoteka – zbiór obrazów, dzieł sztuki, magazyn, skarbiec

Poniżej mapa Akropolu:

U podnóża Akropolu znajduje się Agora, czyli główny plac, wokół którego toczyło się życie mieszkańców starożytnych Aten. Plac, na którym usytuowano świątynie, biblioteki oraz budynki użytku publicznego. W czasach antycznych działały tam urzędy, odbywały się targi oraz zgromadzenia mieszkańców.

Warto również odwiedzić położony na południowym zboczu Akropolu Teatr Dionizosa. Swoją nazwę zawdzięcza corocznym festynom z tańcem i śpiewami urządzanym na cześć boga Dionizosa. To tutaj nastąpił rozwój sztuki teatralnej, a na scenie pojawiali się pierwsi aktorzy.

Miejsce to służyło również do walk gladiatorów za czasów panowania cesarza Nerona.

Jeden dzień warto poświęcić na spacer po mieście. Najlepiej rozpocząć od porannego bazarku, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, marynowane oliwki z beczki (pyszności) oraz sery.

Przy ulicach można zobaczyć drzewa pomarańczowe z dorodnymi owocami. Niestety dziko rosnące przydrożne pomarańcze są tak kwaśne, że nie nadają się do jedzenia… Tak, tak, nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała 🙂

Uwaga na wszechobecne, śpiące na środku chodnika psy 🙂 Nie, nie gryzą, po prostu wylegują się nie zważając na przechodniów, którzy mogą wręcz się o nie potknąć.

Można pochodzić spokojnymi uliczkami, by zasmakować iście nie wielkomiejskiego w tym ogromnym mieście życia…

Warto przejść się na Plac Syntagma – jeden z najbardziej znanych placów w stolicy Grecji. Być może dlatego, że sąsiaduje z gmachem Parlamentu. Tuż przed budynkiem parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, będący hołdem dla wszystkich Greków poległych w obronie ojczyzny na przestrzeni wieków.

Grób, a zarazem cały budynek Parlamentu pilnowany jest przez całą dobę przez straż prezydencką. Widowiskowa zmiana warty odbywa się co godzinę. Naprawdę warto to zobaczyć.

Wieczorem zaś można przysiąść na chwilę na placu i odetchnąć po całym dniu przyglądając się życiu codziennemu Greków. niech nie zdziwią nas tańce na placu (tak, bez okazji), śmiechy oraz oblężone, nawet w dzień powszedni, do późnej nocy knajpki. Tak, Grecy potrafią się bawić 🙂

Jak Wam wystarczy czasu lub będziecie mijali gdzieś po drodze, to warto zahaczyć o Stadion Olimpijski.

Tym sportowym akcentem kończę relację i zapraszam do poczytania kolejnych.