Ateny

Niezaprzeczalnie najbardziej znaną budowlą ateńską jest Akropol. Akropol kojarzy się każdemu z budowlą z kolumnami umiejscowioną na wzgórzu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że Akropol to cały zespół budowli, a owa najsłynniejsza, centralna, to Partenon.

Ateny, Grecja

Partenon swoją nazwę zawdzięcza bogini Atenie Partenos (Atena Dziewica), której świątynia została poświęcona. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej wspaniałej budowli, która ulegała zniszczeniom. Na początku XIX wieku część rzeźb została za zgodą władz tureckich wywieziona przez hrabiego Elgina do Anglii, a następnie sprzedana rządowi brytyjskiemu. Obecnie można podziwiać je w British Museum w Londynie oraz w Luwrze i Kopenhadze.

Ateny, Grecja


 Ateny, Grecja
Poza Partenonem w skład Akropolu wchodzi:
  • Erechtejon

Ateny, Grecja

  • Świątynia Ateny Nike

Ateny, Grecja

  • Propyleje – budowla wejściowa

Ateny, Grecja

  • Pinakoteka – zbiór obrazów, dzieł sztuki, magazyn, skarbiec
Poniżej mapa Akropolu:
Mapa Akropolu 
U podnóża Akropolu znajduje się Agora, czyli główny plac, wokół którego toczyło się życie mieszkańców starożytnych Aten. Plac, na którym usytuowano świątynie, biblioteki oraz budynki użytku publicznego. W czasach antycznych działały tam urzędy, odbywały się targi oraz zgromadzenia mieszkańców.

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Warto również odwiedzić położony na południowym zboczu Akropolu Teatr Dionizosa. Swoją nazwę zawdzięcza corocznym festynom z tańcem i śpiewami urządzanym na cześć boga Dionizosa. To tutaj nastąpił rozwój sztuki teatralnej, a na scenie pojawiali się pierwsi aktorzy.
Miejsce to służyło również do walk gladiatorów za czasów panowania cesarza Nerona.
Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Jeden dzień warto poświęcić na spacer po mieście.

Ateny, Grecja

Najlepiej rozpocząć od porannego bazarku, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, marynowane oliwki z beczki (pyszności) oraz sery.

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Przy ulicach można zobaczyć drzewa pomarańczowe z dorodnymi owocami. Niestety dziko rosnące przydrożne pomarańcze są tak kwaśne, że nie nadają się do jedzenia… Tak, tak, nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała 🙂

Ateny, Grecja

Uwaga na wszechobecne, śpiące na środku chodnika psy 🙂 Nie, nie gryzą, po prostu wylegują się nie zważając na przechodniów, którzy mogą wręcz się o nie potknąć.

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Można pochodzić spokojnymi uliczkami, by zasmakować iście nie wielkomiejskiego w tym ogromnym mieście życia…

Ateny, Grecja

Warto przejść się na Plac Syntagma – jeden z najbardziej znanych placów w stolicy Grecji. Być może dlatego, że sąsiaduje z gmachem Parlamentu. Tuż przed budynkiem parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, będący hołdem dla wszystkich Greków poległych w obronie ojczyzny na przestrzeni wieków.

Grób, a zarazem cały budynek Parlamentu pilnowany jest przez całą dobę przez straż prezydencką. Widowiskowa zmiana warty odbywa się co godzinę. Naprawdę warto to zobaczyć.
Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Wieczorem zaś warto przysiąść na chwilę na placu i odetchnąć po całym dniu przyglądając się życiu codziennemu Greków. niech nie zdziwią nas tańce na placu (tak, bez okazji), śmiechy oraz oblężone, nawet w dzień powszedni, do późnej nocy knajpki. Tak, Grecy potrafią się bawić 🙂

Ateny, Grecja

IMGP6800

Jak Wam wystarczy czasu lub będziecie mijali gdzieś po drodze, to warto zahaczyć o Stadion Olimpijski 🙂

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja
Tym sportowym akcentem kończę relację i zapraszam do poczytania kolejnych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ślub
Kreta – podróż poślubna

Ten wpis powstaje długo po naszym pobycie na Krecie, jednak fajnie tak cofnąć się wspomnieniami w czasie i przypomnieć naszą

Zamknij