... ... Valldemossa | Podróżować to żyć
24 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Valldemossa

Będąc na Majorce warto poświęcić jeden dzień na odwiedzenie Valldemossy. Miasteczko jest znane przede wszystkim z tego, iż zimę 1938/1939 spędził w tamtejszym klasztorze kartuzów Fryderyk Chopin wraz ze swoją kochanką George Sand oraz dwójką jej dzieci.

 

Pomimo, iż zima tamtego roku była wyjątkowo deszczowa (sam Fryderyk Chopin uskarżał się na pogodę), a pianino kompozytora zaginęło podczas transportu i Chopin zmuszony był pracować na pianinie majorkańskim, to na Majorce właśnie powstał cykl 24 preludiów uznawanych za jego najwybitniejsze utwory.

21 września 1998 r. królowa Hiszpanii Zofia i żona prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska odsłoniły popiersie Fryderyka Chopina (dzieło Zofii Wolskiej), upamiętniające pobyt kompozytora w Valldemossie.

Valldemossa, Majorka

Samo miasteczko, położone jest u stóp gór Serra de Tramuntana.

Valldemossa, Majorka   Valldemossa, Majorka

Ma niesamowicie romantyczną zabudowę… Wąskie, kamienne uliczki oraz przyozdobione kwiatami kamienne domy nadają mu specyficzny urok.

Valldemossa, Majorka   Valldemossa, Majorka

Patronką miasteczka jest Świata Catalina Thomas. Niemal na każdym domu mozna spotkać wmurowane ceramiczne płytki przedstawiające sceny z życia świętej. Napis u dołu oznacza Święta Catalino Tomás módl się za nami.

IMGP3622   Valldemossa, Majorka

Życie w Valldemossie wydaje się płynąć bardzo spokojnym rytmem. Tutaj czas jakby się zatrzymał. Najwięcej zamieszania w miasteczku powodują oczywiście turyści. Valldemossa jest bowiem ponoć drugim (po Palmie) najchętniej odwiedzanym miasteczkiem na Majorce.

Valldemossa, Majorka   IMGP3627

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabytkowym pociągiem do Sóller

Będąc na wakacjach na Majorce warto skorzystać z tamtejszej niewątpliwej atrakcji, jaką jest przejażdżka zabytkowym...

Zamknij