... ... Heysham Village | Podróżować to żyć
26 lutego, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Heysham Village

Heysham to mała wieś leżąca na wybrzeżu hrabstwa Lancashire (północno-zachodnia Anglia). Usytuowana jest tuż przy wybrzeżu Morecambe Bay.

Heysham

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż wybrzeża. Pogoda była typowo angielska, więc krajobraz był bardzo mglisty, co niestety ograniczało naszą widoczność. Niemniej nawet spowite we mgle wybrzeże pełne było specyficznego uroku.

Heysham
Heysham

 

Historycznie zaciekawić mogą majestatycznie wznoszące się tuż przy wybrzeżu ruiny kaplicy św. Patryka, których powstanie datuje się na VIII-IX wiek. Ruiny bez wątpienia stanowią jeden z najstarszych zabytków religijnych w Lancashire.

Heysham

  

  

Tuż przy ruinach znajduje się 6 kamiennych grobowców. Ich powstanie datuje się na ok X wiek. Cztery z nich zostały wykute w skale na kształt ciała, pozostałe dwa mają proste boki. Na szczycie pięciu z tych grobów znajduje się otwór, w którym miał być umieszczony drewniany krzyż do oznaczania grobów.
Dziś w grobowcach nie pozostały żadne kości i spekuluje się, że grobowce nie miały być przeznaczone na nowe pochówki, ale zostały stworzone do przechowywania starszych kości i relikwii – szczególnie cennych i ważnych. Niestety żadne szczątki nie przetrwały, wiec nie poznamy tożsamości tych, którzy mieli przywilej bycia pochowanym w tym miejscu.

Heysham

Grobowce z Heysham widnieją na okładce płyty rockowego zespołu Black Sabbath.

Grobowce z Heysham na okładce płyty Black Sabbath

Sama wioska Heysham również jest ciekawa. Stare domki dodają jej wyjątkowego uroku, a kolorowe kwietniki czynią ją przyjazną dla zwiedzających.

Heysham

Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Adršpach – kamiennym szlakiem przez czeskie Skalne Miasto

Skalne Miasteczko jest obszarem w Sudetach Środkowych. Najlepszą bazą wypadową jest miasteczko Teplice nad Metuji lub wieś...

Zamknij