... ... Arachova, Delphi i Galaxidi | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Arachova, Delphi i Galaxidi

Kolejny dzień i kolejna wycieczka. Tym razem ponad 200 km na trasie Ateny – Arachova – Delphi – Galaxidi – Ateny.

Wycieczka 2

Oczywiście pogoda dopisywała, poranne słońce zachęcało do wczesnego wstawania, więc tuż przed 8:00 siedzieliśmy już ulokowani wygodnie w samochodzie.

Pierwsze na trasie było przeurocze górskie miasteczko Arachova. Powitały nas kolorowe domki radośnie prezentujące się na tle gór.

Arachova, Grecja

Postanowiliśmy zatrzymać się tam na kawę i pospacerować chwilę wąskimi, stylowymi uliczkami.

Arachova, Grecja

Arachova, Grecja

Jako górskie miasteczko Arachova zaskakuje swoją piętrową zabudową. Nierzadko, aby dostać się do domków położonych na wyższych poziomach miasta, trzeba wejść po kilkudziesięciu schodkach!

Arachova, Grecja

Arachova, Grecja

Widok z góry jest imponujący, a jaka kondycja po kilku latach codziennej wspinaczki! Mimo to, niektórzy nie wyobrażają sobie takiego wysiłku stanowiącego element naszego codziennego życia… mi się wydaje, że mogłabym, a nawet chciała… 🙂

Arachova, Grecja

A teraz ciekawostka: Arachova znana jest przede wszystkim jako… kurort narciarski! Tak, w Grecji jeździ się też na nartach, a to urocze miasteczko oferuje 19 tras narciarskich o łącznej długości 36 km 🙂 Te białe łaty na szczytach gór to śnieg. Nie próbowałam, ale wyobrażam sobie ile frajdy może dać zjazd ze stoku, a następnie wycieczka na plażę i wskok prosto do ciepłej morskiej wody 🙂

IMGP6954

Kolejnym, i najważniejszym punktem tej wyprawy, było Delphi – stanowisko archeologiczne u stóp pasma górskiego Parnas.

Delphi, Grecja

Historia Delphi sięga epoki mykeńskiej – ok. 1700/1600–1150 p.n.e. Jego sława związana jest przede wszystkim z wyrocznią, czyli przepowiadającą przyszłość kapłanką Pytią (tzw. wyrocznia delficka).

Na zwiedzenie całego stanowiska archeologicznego należy zarezerwować sobie kilka godzin, ponieważ trasa prowadzi przez kilka interesujących obiektów:

Skarbiec Ateński – wybudowany w 490 roku p.n.e. po zwycięstwie pod Maratonem. Jest to miejsce, w którym gromadzono wartościowe przedmioty, np posągi bóstw zbudowane z drogocennych kruszców.

Delphi, Grecja

Świątynia Apollina – dziś pozostały z niej jedynie fundamenty oraz zrekonstruowane szczątki 6 kolumn.

Delphi, Grecja

Mimo to, na podstawie tych fragmentów można wyobrazić sobie ogrom tej niezwykle ważnej budowli. To tutaj bowiem wieszczka Pytia przepowiadała przyszłość decydując tym samym niejednokrotnie o losach narodu.

Delphi, Grecja

W głównej sali miał mieścić się złoty posąg Apollina oraz tzw. adyton, czyli święte miejsce, w którym znajdowała się wyrocznia. To tutaj Pytia siadała na złotym trójnogu i w „wieszczym transie”, w który miały ją wprowadzać opary wydobywające się ze skalnej szczeliny, głosiła słowa przepowiedni przekazywane jej rzekomo przez samego Apollina. To tutaj również mieścił się tzw. omfalos, czyli mityczny „pępek świata”.

Delphi, Grecja

Delphi, Grecja

Idąc dalej, docieramy do Teatru. Mieścił on około 5000 widzów i był miejscem o nadzwyczajnej akustyce, w którym wystawiano sztuki dramatyczne oraz odbywały się konkursy poetyckie. Był on również miejscem zebrań mieszkańców.

Delphi, Grecja

W końcu wąską ścieżką dochodzimy do stadionu z okresu rzymskiego. Ma on owalny kształt i jest dość długi (178 m). Został częściowo wykuty w skale. Widownia składa się z rzędów 12 lub 6 siedzisk i jest w stanie pomieścić 7 tysięcy widzów. Część siedzisk, zwłaszcza po stronie południowej zachowała się w dość dobrym stanie, dzięki czemu można dostrzec ich pierwotny kształt.

Delphi, Grecja

Delphi, Grecja

Na koniec warto wejść do Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdują się eksponaty znalezione na terenie Delphi, m.in. ofiary składane dla Apollina czy przedmioty ze skarbca i świątyni.

Delphi, Grecja

Delphi, Grecja

Delphi, Grecja

Po tej fascynującej górskiej wspinaczce postanowiliśmy coś zjeść i nieco odpocząć w spokojnym, klimatycznym Galaxidi. Jest toniewielka miejscowość, oddalona o około 30 km od Delphi, z portem jachtowym oraz kilkoma miłymi knajpkami położonymi nad zatoką.

Galaxidi, Grecja

Galaxidi, Grecja

Całą wyprawę uwieńczył poobiedni spacer wzdłuż zatoczki…

Galaxidi, Grecja

IMGP7155

… oraz kamiennymi uliczkami miasteczka.

Galaxidi, Grecja

Galaxidi, Grecja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Motocyklem do Sounio

Tego dnia postanowiliśmy dla odmiany wybrać się na wycieczkę motocyklem. Nie, ja nie potrafię prowadzić...

Zamknij