... ... Żywa szopka bożonarodzeniowa na Gozo | Podróżować to żyć
25 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Żywa szopka bożonarodzeniowa na Gozo

Betlejem f’Għajnsielem – bo o niej mowa – to żywa szopka, jaka każdego roku odbywa się na terenie Gozitańskiej miejscowości Għajnsielem. Stworzona na 20 tys. metrów kwadratowych „sztuczna” wieś pozwala doświadczyć lokalnego folkloru, zobaczyć rzemieślników przy pracy, zakosztować maltańskich smaków, powąchać sezonowych zapachów… Pozwala ponadto cofnąć się w przeszłość, do czasów narodzin Chrystusa…

To takie… przeniesienie maltańskiej tradycji i folkloru do czasów Cesarstwa Rzymskiego. Można podziwiać mieszkania stolarza i kowala, odwiedzić lokalną piekarnię oraz targ na świeżym powietrzu z sezonowymi owocami, rybami i bogatą ofertą warzyw. Można zahaczyć o obszar lokalnego rzemiosła promujący tradycyjne umiejętności i folklor, by następnie spocząć w tawernie degustując grzane wino (jak na tę porę roku przystało). Można też przepłynąć maltańską łódką przez sztuczną rzekę. Warowny obóz rzymski będzie gościć rzymski garnizon, który będzie również patrolował ulice Betlejem, zbierając podatki i przeprowadzając spis zgodnie z dekretem cesarza Rzymu.

Kulminacyjnym punktem odwiedzin zaś jest szopka, w której Maryja z Józefem opiekuje się swoim nowo narodzonym Dzieciątkiem Jezus w towarzystwie żywych zwierząt.

Grudzień na Gozo, święta na Gozo

Żywa szopka powstaje każdego roku przy udziale lokalnych wolontariuszy, Około 150 osób co weekend w grudniu przybywa w to miejsce, by oczarować tysiące odwiedzających. Konie obracają młyny, wieśniacy zajmują się pracą, pasterze zamieszkują jaskinie, zwierzęta wędrują po zamkniętych przestrzeniach. To widowisko, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Do tej pory odbyło się 11 edycji tego spektakularnego wydarzenia. Niestety, w tym roku, ze względu na pandemię, widowisko się nie odbędzie. Cofnijmy się jednak wspomnieniami rok wstecz, by choć wirtualnie znowu zagościć w maleńkiej szopce i wstać świat wraz z nowonarodzonym Dzieciątkiem.


Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kup bliskim w prezencie… spełnienie marzeń!

Wielu z nas przez lata tworzy swoją własną listę celów i pragnień. A gdyby tak... istniał...

Zamknij