... ... Zarobki i koszty życia na Malcie – Podróżować to żyć
30 stycznia, 2024

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

skarbonka

Zarobki i koszty życia na Malcie

Pytanie o zarobki oraz koszty życia na Malcie powraca w wiadomościach, mailach, rozmowach jak mantra. Artykuł piszę w maju 2020 i na tę chwilę jest on aktualny.

Na czerwono wprowadzone zostały pewne aktualizacje z 2022 roku. Starych informacji nie usuwam, by pokazać Wam, jak sytuacja na rynku zmienia się na przestrzeni lat.

Tysiące kolorowych zdjęć turkusowej wody, pięknych widoków i słońca (przede wszystkim właśnie słońca), jakie można odnaleźć w internecie skutecznie zachęca coraz to nowe osoby do przeprowadzki na wyspę.

I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że przy dłuższym pobycie Malta potrafi dać w kość. Bywa, że tacy delikwenci opuszczają wyspę jeszcze szybciej niż na nią przybyli. O co chodzi? W tym wpisie pominę kwestię klimatu, dających w kość zim (tak, tak – na Malcie też bywa zimno), nieschnącego prania (ha ha, to jedna z najczęściej przewijających się bolączek), maltańskiej opieszałości itp., a skupię się na kwestiach finansowych. O pozostałych plusach i minusach (subiektywnie oczywiście) będzie innym razem.

Zarobki na Malcie

Pierwsze i najważniejsze – Malta to nie jest kraj do bogacenia się! Jeśli chcesz zarabiać fortunę, odkładać na dom w Polsce czy nowiutki samochód – wybierz inny kraj. No, chyba że jesteś wybitnym specjalistą w danej dziedzinie.

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie na Malcie wynosi 777,1 EUR na miesiąc (brutto), co daje niecałe 700 EUR netto. Kalkulator do przeliczania stawek netto/brutto znajdziecie tutaj: http://maltasalary.com.

W 2022 roku zauważamy szaleńczy wzrost minimalnego wynagrodzenia! Wynosi ono 792,3 EUR na miesiąc (brutto). Daje to miesięczną stawkę netto w wysokości 708 EUR

Minimalne wynagrodzenie to jest takie, które na 90% otrzymacie na start wykonując prace sezonowe. Są to też prace, o które najłatwiej tuż przed sezonem turystycznym… Rzekłabym, że takie ogłoszenia o pracę wręcz „leżą na ulicy”. Z czasem stawki te mogą wzrosnąć, ale niewiele.

Dosyć fajnie zarabia się w igamingu – tutaj można liczyć na wypłatę nawet w wysokości 2000-2500 EUR netto, co na maltańskie realia jest naprawdę ok.

Realnie zarabia się około 800-1000 EUR netto – w hotelach, sklepach, warsztatach, barach czy restauracjach (dobry kucharz z doświadczeniem może zarobić nieco więcej: 1100-1300 EUR netto). Pracownicy biurowi (sprzedaż, marketing) mogą liczyć na stawki rzędu 1000-1300 EUR netto.

Aktualnie sytuacja na rynku pracy trochę się poprawiła. Pracownicy stawiają coraz większe wymagania. Np na stanowisku biurowym na Gozo otrzymanie stawki 1400-1500 netto na „dzień dobry” jest jak najbardziej realne. Na głównej wyspie można wynegocjować więcej. Lidl na Gozo płaci nieco ponad 7 Euro na godzinę.

Oferty pracy na Malcie

Strona, gdzie dość często przy ogłoszeniach rekrutacyjnych podawane są stawki: https://www.vacancycentre.com (na Malcie zazwyczaj podaje się stawkę roczną, a nie miesięczną).

Inne strony z ofertami pracy:
https://jobsinmalta.com
https://www.maltapark.com/jobs
https://jobsplus.gov.mt/job-seekers-mt-MT-en-GB/vacancies

No dobra, załóżmy, że zarabiamy 1000 EUR na rękę. Tak naprawdę niewiele nam to mówi, ponieważ kolejne pytanie brzmi: ile wydamy na życie?

Ile kosztuje wynajem mieszkania na Malcie?

Mieszkać gdzieś musimy, więc jest to oczywisty, comiesięczny wydatek. Koszt wynajmu mieszkania bardzo różni się w zależności od lokalizacji. Na plus: mieszkania do wynajęcia zazwyczaj są umeblowane i gotowe do zamieszkania. Z tym, że lokum z dolnej półki cenowej cechuje zazwyczaj wystrój taki… babciny? 🙂 Choć ma to swój urok…

Najtaniej jest na Gozo. Siostrzana wyspa Malty kusi sielsko – wiejskim klimatem tych, którzy poszukują spokoju. Jednak tutaj też najtrudniej o wolny etat. Koszt wynajmu 2-pokojowego (tutaj 2 pokoje to 2 sypialnie plus salon z kuchnią) o standardzie takim, by dało się zamieszkać – to wydatek od 400 EUR miesięcznie w górę. Domy zaczynają się od 800 EUR. Oczywiście górna granica jest dość wysoka – w zależności od standardu danego lokum.

W 2022 roku ceny nieznacznie poszły w górę. Wciąż możliwe jest znalezienie lokum za 400 EUR, jednak standard będzie pozostawiał wiele do życzenia. Za mieszkanie z dwiema sypialniami, o akceptowalnym standardzie, trzeba zapłacić od 450-500 EUR w górę na Gozo. Na Malcie oczywiście ceny są wyższe. Rachunki (prąd, woda) przy dwóch osobach wynoszą średnio 50 Euro/ miesiąc.

Północ i południe Malty to dobry wybór dla tych, którzy chcą zamieszkać na głównej wyspie, ale w miarę tanio. Trzeba się jednak liczyć z tym, że przemieszczanie się do pracy (jeśli będzie się ją miało w centrum) trwa… wieki. Autobusy potrafią 20 km trasy pokonywać godzinę, a w tzw. godzinach szczytu centrum wyspy jest niemiłosiernie zakorkowane.
Na północy czy południu wyspy za mieszkanie zapłacimy od 600-700 EUR miesięcznie w górę, domy natomiast zaczynają się od około 1200 EUR.

Centrum – najdroższe i najbardziej zatłoczone, oferujące natomiast najwięcej miejsc pracy. Tutaj 2-pokojowe mieszkanie o standardzie po prostu do zamieszkania potrafi kosztować ponad 1000 EUR miesięcznie. Raczej nie ma co liczyć na znalezienie takiego lokum w cenie poniżej 800 EUR.

Dom na Gozo

Mieszkanie

Kiedy najlepiej szukać mieszkania?

W przypadku Malty ta kwestia jest bardzo ważna. Wiele osób przybywa na wyspę sezonowo, w okresie największego ruchu turystycznego. W tym czasie, jak łatwo się domyślić, ceny mieszkań wędrują do góry.

Najlepiej szukać mieszkania jesienią i zimą, o ile oczywiście możemy sobie na to pozwolić. Jeśli jednak planujecie przeprowadzkę na wiosnę, ponieważ dostaliście lub planujecie złapać pracę na sezon – przybądźcie jak najszybciej. Marzec, kwiecień – to czas, kiedy ceny są jeszcze „normalne”.

Oczywiście, im dłuższy termin, na jaki zawierana jest umowa, tym korzystniejsze ceny. Jeżeli traficie na dobrą cenowo ofertę, to – w miarę możliwości – podpisujcie kontrakty na rok – da to gwarancję, że i latem, i zimą cena pozostanie bez zmian. W żadnym wypadku nie dajcie się wmanewrować w kontrakt, który kończy się w maju, czerwcu czy lipcu. W tym terminie ciężko Wam będzie znaleźć nowe mieszkanie w przyzwoitej cenie.

Gdzie szukać mieszkania na Malcie?

Agencje nieruchomości – te zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości miesięcznego czynszu (połowę płaci właściciel, połowę najemca). Jest to dobre rozwiązanie, jeśli szuka się mieszkania po raz pierwszy, zawiera pierwszą umowę lub ma niewiele czasu. Sprawdzone agencje:
https://www.quicklets.com.mt
https://www.remax-malta.com

Strony na Facebooku (tam również ogłaszają się agenci, można jednak trafić na oferty bezpośrednio od właścicieli). Tam oferty są najbardziej aktualne. W agencjach nieruchomości zdarza się, że dany obiekt dawno został wynajęty, a nikt nie miał czasu usunąć go ze strony… i tak „wisi sobie” przez kolejne miesiące.
Accommodation Malta – Share, Rent, Buy – Apartment, Flat, House, Room
Apartments – Accomodation – Rent – To Let – Flats – Malta
Malta Rent Share Flats Only
Gozo Properties for Long-term Let
No i oczywiście Malta Marketplace.

Czy da się wynająć lokum zdalnie?

Nie róbcie tego. Zdjęcia obiektu nie zawsze odzwierciedlają jego realny stan, często są przestarzałe i od czasu ich wykonania przez mieszkanie mogło przewinąć się tuzin osób. Poza tym żaden agent nieruchomości nie wynajmie lokum bez fizycznego podpisania umowy, a internetowym ogłoszeniom nie ma co ufać.
Jeśli planujecie przeprowadzkę, po prostu przyjedźcie wcześniej na kilka dni, wynajmijcie hotel, rozejrzyjcie się… można wcześniej umówić się z agentem nieruchomości na obejrzenie kilku mieszkań w ciągu danego dnia (my tak zrobiliśmy). My przyjechaliśmy miesiąc przed planowaną przeprowadzką, wynajęliśmy mieszkanie od „za miesiąc”, wróciliśmy zamknąć swoje sprawy i dopracować do końca umowy, po czym – ze spokojną głową – przybyliśmy na Maltę.

Rachunki na Malcie

Do ceny wynajmu lokum dochodzą oczywiście rachunki: prąd, woda, gaz.

Mieszkam z mężem w 2-pokojowym mieszkaniu i nasze rachunki wynoszą średnio:
– 50 EUR miesięcznie za prąd i wodę (w zimie bywa nieco więcej, ponieważ zdarza nam się dogrzać grzejnikiem elektrycznym łazienkę… latem bywa nieco mniej),
– 16 EUR za butlę z gazem (wystarcza na 2 miesiące, a dużo gotujemy),
– internet 25 EUR miesięcznie (zdarzają się domy czy mieszkania z internetem już wliczonym w cenę).
Wynajmujący na Malcie nie płaci żadnego czynszu, councilu (jak w UK), śmieciowego ani żadnych tego typu rachunków.

I tutaj ceny się nie zmieniły.

Pozostałe koszty życia na Malcie

Tutaj nie jestem w stanie przewidzieć, ile każdy z Was potrzebuje miesięcznie na przeżycie. To zależy od Waszego stylu życia, przyzwyczajeń, preferencji. O cenach podstawowych artykułów spożywczych nagrałam film na Youtube: Czy Malta to drogi kraj? Ceny artykułów spożywczych na Malcie. Zapraszam do obejrzenia.

Firma na Malcie

Zanim przejdę do podsumowania, w wielkim skrócie wspomnę jeszcze o alternatywie dla poszukiwania zatrudnienia u kogoś, czyli o firmie na Malcie. Też takie pytania padają, natomiast jest to temat bardzo szeroki i wymagający zgłębiania tajników maltańskiego prawa podatkowego. Dlatego nie będę się rozpisywać.

W największym skrócie:
– Spółki zarejestrowane na Malcie podlegają opodatkowaniu według stawki 35% od ich dochodów oraz zysków kapitałowych.
– Międzynarodowe spółki handlowe oraz holdingowe mogą liczyć na ulgi w opodatkowaniu (tutaj jest szereg kryteriów, więc jest to temat do zgłębiania już dla osób konkretnie zainteresowanych tematem).
– Na oddziały i spółki zależne spółek zagranicznych będą nakładane te same stawki podatku dochodowego od osób prawnych (w wysokości 35%), co na spółki krajowe, ale skorzystają one ze zwolnień podatkowych przy repatriacji zysków do swoich spółek macierzystych. To też temat dla bardziej zainteresowanych.
– Podatek VAT wynosi 18%. Obniżone stawki obowiązują m.in.: 7% dla zakwaterowania turystycznego oraz 5% dla energii elektrycznej.

Podsumowanie

Czy na Malcie da się żyć? Pewnie, że się da! Inaczej by nas tutaj nie było.
Nie jest to jednak kraj dla wszystkich. Tak, jak wspomniałam – w tym wpisie poruszam jedynie kwestię finansową. Przy jednej osobie pracującej np. w restauracji czy hotelu na Malcie, nie da się utrzymać rodziny. Jest to niewykonalne biorąc pod uwagę przede wszystkim ceny wynajmu mieszkania. Przy dwóch osobach pracujących – da się, choć kokosów oczywiście nie będzie.

Malta jest krajem, do którego przybywa się, by spokojnie, niespiesznie żyć. Jeżeli taki właśnie cel Wam przyświeca i jesteście chętni do pracy – przybywajcie.

No i jeszcze ważna sprawa – nie traktujcie powyższych danych jak wyroczni. To jest uogólnienie, a odstępstwa od reguy zawsze się zdarzają. Koniecznie, ale to koniecznie przed przeprowadzką przeprowadźcie własne poszukiwania… ściągnijcie i przeczytajcie pół internetu, aby znaleźć aktualne oferty pracy i oferty mieszkań na wynajem – i dopoero wtedy podejmijcie własną decyzję.

Może Cię zainteresuje: