... ... Xlendi i Caroline’s Cave | Podróżować to żyć
30 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Xlendi i Caroline’s Cave

Xlendi to jedna z najbardziej popularnych turystycznie miejscowości na Gozo. Usytuowana w południowo – zachodniej części Gozo, ta niewielka mieścina zaskarbiła sobie serca turystów dzięki swojemu bardzo malowniczemu położeniu.

Otóż same zabudowania znajdują się tuż przy zatoce otoczonej malowniczymi klifami. Okolica oferuje bardzo wiele: od miejsc do pływania, poprzez motorówki na wynajem oraz tracy spacerowe wzdłuż klifów.

Okoliczne restauracje serwują duży wybór lokalnych dań, a podczas sezonu odbywają się tam liczne festiwale. Siedząc nad zatoką, z pewnością zauważycie schodki z niebieską balustradą prowadzące wzdłuż pionowej ściany klifu. Dokąd one prowadzą? Otóż znajduje się tam pewna tajemnicza jaskinia

Caroline’s Cave, Xlendi


Ta niewielka jaskinia na Gozo związana jest z pewną historią. Otóż sama jej nazwa pochodzi od imienia Caroline Cauchi – bogatej posiadaczki ziemskiej. Caroline była osobą bardzo wierzącą. Założyła Stowarzyszenie Sióstr Augustynek, a następnie przekazała siostrom fragment ziemi w Xlendi wraz ze znajdującą się tam jaskinią.

Dar okazał się bardzo trafiony. Do jaskini można dostać się wyłącznie schodkami wiodącymi wzdłuż skalnego zbocza, a w samej jaskini znajduje się woda tworząc naturalnie osłonięty skalny basen. Dodatkowo, wstępu „strzeże” metalowa bramka.


Jak łatwo się domyślić, siostry mogły zażywać w tym miejscu morskich kapieli bez obawy, że będzie je tam ktokolwiek podglądał.


Jaskinia obecnie udostępniona jest do zwiedzania. Aby się do niej dostać, należy przejść przez restaurację i pokonać skalne schody (nie da się ich nie zauważyć spoglądając na klif od strony zatoki).

Malownicza panorama Xlendi

Odwiedziwszy jaskinię, warto wdrapać się na szczyt klifu, by rzucić okiem na przepiękną panoramę roztaczającą się na zatokę Xlendi. Choć samo miasteczko w sezonie tętni życiem, tutaj można się wyciszyć. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na klifie będziemy sami, delektując się wszechobecną ciszą zakłócaną jedynie cykaniem cykad oraz trzaskiem suchych źdźbeł trawy poruszanych przez przebiegające jaszczurki…


Znajdź nocleg w Xlendi w zaskakujących cenach:

Booking.com

Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ta’ Dbiegi – najwyższy szczyt na Gozo i „umieralnia” starych samochodów

Zdobywamy szczyty! A potem udamy się do tajemniczego miejsca... Czy też uważacie, że stare samochody...

Zamknij