... ... Ramla Bay, Calypso Cave i Tal-Mixta Cave | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Ramla Bay, Calypso Cave i Tal-Mixta Cave

Ramla jest jedyną, normalnych rozmiarów (jak na tutejsze warunki oczywiście), piaszczystą plażą na Gozo, Tak, tak – Malta i Gozo słynie z plaż kamienistych i żwirkowych.

Osobiście nie mam nic przeciwko temu, ponieważ – szczerze mówiąc – nie lubię, gdy piasek wchodzi tu i ówdzie, poza tym – nie jestem miłośniczką wylegiwania się godzinami na plaży. Juz po godzinie uaktywniają się moje korniki każąc mi ruszać dalej. Tak, lubię aktywny wypoczynek. Popływać też lubię, zwłaszcza z maseczką. I tutaj kolejny atut plaż kamienistych – piasek w wodzie nie jest zmącony, bo go po prostu nie ma, dzięki czemu przejrzystość wody jest lepsza. No, ale to miał być wpis o plaży piaszczystej i jej okolicy…

Sama Ramla jest, w moim subiektywnym odczuciu – jedną z najładniejszych piaszczystych plaż na Malcie. No, może na równi z maltańską Tuffieħą – o Tuffieħa Bay pisałam tutaj KLIK.

Słynie również z tego, że u jej zboczy znajdują się dwie jaskinie: Calypso Cave oraz Tal-Mixta Cave. Będąc skrupulatną, muszę dodać, że na chwile obecną publicznie dostępną jest jedna z nich – Tal-Mixta. Jaskinia Calypso zawaliła się, a odłamki skał wciąż z niej spadają. Wejście do niej zostało zagrodzone.

Calypso Cave

Jaskinia Calypso zasłynęła z legendy. Otóż rzekomo jest ona tą, o której wspomina Homer w Odysei, a w której nimfa Kalypso więziła przez 7 lat Odyseusza. Odyseusz, „więzień miłości”, miał – w zamian za pozostanie przy Kalipso jako jej mąż, otrzymać nieśmiertelność. Ten jednak nie przystał na warunki, pragnąc przez cały czas powrócić do swojej ukochanej żony, Penelopy. Wolność odzyskał po 7 latach dzięki wstawiennictwu Hermesa.

„I dobrnął do Ogigii, gdzie Kalypso bierze
Pod swoją go opiekę, ugaszcza w jaskini
Lat wiele i chce gwałtem, by się został przy niej
Jak małżonek — a za to chce mu dać nagrodą
Nieśmiertelność i postać wiecznie, wiecznie młodą.”

Homer, „Odyseja”

Czy faktycznie Gozo jest homerowską Ogygią? Tego nie wiemy. Przecież w Chorwacji z kolei znajduje Jaskinia Odyseusza 🙂 Zlokalizowanie homerowskiej wyspy jest w zasadzie niemożliwe, niemniej jednak przyznajmy – takie legendy dodają miejscom uroku.

Jak wspominałam, samo wejście do jaskini jest zamknięte, pozostał jednak taras widokowy, z którego mamy piękny widok na malowniczą zatokę Ramla.

Tal-Mixta Cave

Z drugiej strony zatoki znajduje się natomiast Tal-Mixta Cave. Ta jaskinia jest wciąż dostępna dla zwiedzających. Można się do niej dostać od strony plaży – wejście jest jednak dość strome, dlatego nie polecam. A już na pewno nie polecam pokonywania tej trasy w japonkach ani żadnych śliskich butach!

Zejść jest jeszcze gorzej, ponieważ stopy ślizgają się wraz z drobinkami piasku i łatwo można zjechać w dół, a nawet się uszkodzić…

Trasa od Ramla Bay do Tal-Mixta Cave
Trasa od Ramla Bay do Tal-Mixta Cave

Można dostać się do jaskini bardziej cywilizowaną drogą, naokoło. Zajmie to chwilę, ale przynajmniej jest bezpieczne. Koniecznie weźcie ze sobą coś do picia, ponieważ po drodze nie uświadczycie żadnego sklepu.

Droga jest przejezdna (choć momentami są dziury) dla samochodów, skuterów oraz quadów.

Z jakimi roztacza się cudowny widok. Pozostałości znalezione w tym miejscu wskazują, że miejsce to mogło służyć w średniowieczu jako osada.

Ramla Bay

Wróćmy do plaży. Sama plaża nie jest tak zatłoczona jak słynne plaże na Malcie.

W weekendy zazwyczaj spotkamy na niej większe tłumy, ponieważ Maltańczycy uwielbiają spędzać weekendy na Gozo właśnie. Mimo tego jest to plażyczka, na której znajdziemy kawałek piasku pozwalający nam się swobodnie rozłożyć ze swoim kocykiem.

W sezonie czynny jest przy plaży bar serwujący przekąski w dość przystępnych cenach. Zazwyczaj stoją również stragany z bucikami do pływania, dmuchanymi kółkami, lodami czy zimnymi napojami. Jeśli ktoś miałby ochotę na dzień leniwego wypoczynku, mogę śmiało polecić to miejsce.Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ramla Bay, Calypso Cave i Tal-Mixta Cave

Tam, gdzie nimfa Calypso więziła kochanka, czyli Calypso Cave i okolice!

Zamknij