... ... Podróżować to żyć Malta – najczęściej zadawane pytania | Podróżować to żyć
24 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Malta – najczęściej zadawane pytania

Do „popełnienia” tego wpisu natchnęła mnie liczba wiadomości, jakie od Was regularnie dostaję, a także przewijające się na forach internetowych, powtarzające się Wasze pytania i wątpliwości. Zebrałam je zatem do kupy i postanowiłam stworzyć coś w formie poradnika z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Ile kosztuje urlop na Malcie?

Średnia cena za dwuosobowy pokój hotelowy o średnim standardzie, poza sezonem, wynosi 30-40 EUR. Za ten sam pokój w sezonie zapłacimy 50-60 EUR. Bilet lotniczy w promocji można kupić nawet w cenie 60-70 EUR w dwie strony. Latem ceny biletów wahają się w przedziale 150-200 EUR w dwie strony. Najlepiej szukać okazji cenowych na stronie https://www.skyscanner.pl.

Za tygodniowy urlop z biura podróży (oferta ze śniadaniami) poza sezonem zapłacimy średnio 1500-2000 zł./osoba. W sezonie cena ta wzrośnie do 2000-3000 zł/osoba.

Czy na Malcie jest drogo?

„Drogo” to pojecie względne. Jeśli przylatujesz z Islandii czy Norwegii, to na pewno na Malcie nie wyda Ci się drogo. Przylatując na urlop z Polski… to zależy. Ceny jednych produktów są wyższe, innych niższe niż w Polsce.

I tak, na Malcie mamy stosunkowo drogie mięso, kosmetyki, środki czystości. Zakładam jednak, że nie są to produkty, które będziecie nabywać podczas urlopu. Tańsze mamy warzywa, świeże ryby (to może spróbujecie, jeśli planujecie choć część posiłków przygotowywać sami). Porównywalne są ceny chleba czy kawy. Za Ciska (lokalne piwo) zapłacimy 1,2-1,5 EUR za puszkę/butelkę 0,5l. Butelka lokalnego wina kosztuje 4-6 EUR.

Jeśli chodzi o stołowanie się w restauracji, to średnio za pizzę zapłacimy 6-12 EUR, za różnego rodzaju dania makaronowe musimy liczyć 10-15 EUR, za danie z rybą 15-20 EUR, natomiast na obiad z mięsem szykujemy od 20 EUR w górę.

Zerknijcie na film, by poznać przykładowe ceny >> Czy Malta to drogi kraj? Ceny artykułów spożywczych na Malcie.

Można również zjeść syte danie w przybytkach o nazwie „pastizzeria„. W porze lunchu serwują tam zapiekane makarony z sosem grzybowym, lasagne, ryże z dodatkami. Są to dania na wynos i kosztują 2-4 EUR za dosyć sporą porcję. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to nie ma przeszkód, aby przez kilka dni się właśnie tam stołować.

Ile kosztuje hotel o średnim standardzie na Malcie?

Średnia cena za dwuosobowy pokój hotelowy o średnim standardzie, poza sezonem, wynosi 30-40 EUR. Za ten sam pokój w sezonie zapłacimy 50-60 EUR. Podobna cena obowiązuje na Gozo.

Jaki dzienny budżet na wyżywienie powinnam przewidzieć wybierając się na Maltę?

Zakładając zjedzenie normalnego obiadu w restauracji oraz przygotowywanie śniadań i kolacji samemu, na dzienne wyżywienie należy liczyć średnio 25 EUR/ osobę. Oczywiście, w takiej sytuacji raz jemy makaron czy pizzę, innym razem rybę, a kolejnym razem mięso.

Jeśli chodzi o stołowanie się w restauracji, to średnio za pizzę zapłacimy 6-12 EUR, za różnego rodzaju dania makaronowe musimy liczyć 10-15 EUR, za danie z rybą 15-20 EUR, natomiast na obiad z mięsem szykujemy od 20 EUR w górę.

Można również zjeść syte danie w przybytkach o nazwie „pastizzeria„. W porze lunchu serwują tam zapiekane makarony z sosem grzybowym, lasagne, ryże z dodatkami. Są to dania na wynos i kosztują 2-4 EUR za dosyć sporą porcję. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to nie ma przeszkód, aby przez kilka dni się właśnie tam stołować.

skarbonka

Chleb kosztuje 1-1,5 EUR, kilka plasterków sera żółtego lub szynki kupimy w cenie 2-3 EUR i to wystarczy na śniadanie oraz kolację. Kawa w kawiarni to wydatek 1-2 EUR, a duże piwo w knajpce kosztuje 2,5-3,5 EUR.

Jaka jest pogoda na Malcie w zimie?

Zimą pogoda bywa „w kratkę”. W dzień może być 20 stopni i słońce, a może 12, wichura i deszcz. W przypadku silnego, północnego wiatru, odczuwalna temperatura jest dużo niższa. W przypadku bezwietrznej, słonecznej pogody, da się nawet wyjść w krótkim rękawku, a ci bardziej odważni pływają w morzu. Nie ma ujemnych temperatur.

Kiedy najlepiej wybrać się na Maltę?

Zależy od tego, co na Malcie chcemy robić i jaką pogodę preferujemy. Jeśli nastawiamy się stricte na plażowanie, to najlepiej latem. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że latem na Malcie jest naprawdę gorąco.

Jeśli wolimy zwiedzać, najlepiej lata unikać. Temperatury są na tyle wysokie, że całodzienne zwiedzanie na pewno da w kość nawet najbardziej wytrwałym piechurom.

Trasa spacerowa na Gozo - okolice Hondoq Bay

Najpiękniejszą porą roku według mnie jest wiosna. Malta kwitnie i pachnie ziołami. Temperatury są przyjemne, a powietrze rześkie. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że może padać, a woda w morzu wciąż jest zimna.

Jesienią przyroda zaczyna odżywać po upalnym i bezdeszczowym lecie. Może już popadać, a powietrze we wrześniu i październiku jest wilgotne. Plusem jesieni jest to, że rozgrzana letnim słońcem woda morska jest wciąż ciepła. To idealna pora na wyjazd nurkowy.

Zimą pogoda jest w kratkę, lecz jeśli ktoś nastawia się na zwiedzanie, a czapka chroniąca przed wiatrem mu nie straszna, to warto wybrać się na Maltę nawet zimą.

Podsumowując, pory roku najlepsze na urlop na Malcie to:
wiosna => dla miłośników zwiedzania
lato => dla miłośników plażowania, nurków
jesień => dla miłośników zwiedzania, nurków, zwolenników morskich kąpieli od czasu do czasu
zima => dla miłośników zwiedzania.

Czy w zimie na Malcie da się opalać?

Tak, słońce na Malcie jest dość „ostre”, dlatego nawet zimą, przy niższych temperaturach można się opalić. Oczywiście, zimą trafiają się pochmurne i deszczowe dni i trzeba się z tym również liczyć. Jednak przy słonecznej pogodzie, jeśli nasza skóra nie jest przyzwyczajona do słońca, warto zastosować nawet kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście nie nastawiałabym się zimą na typowe plażowanie, jednak podczas zwykłych spacerów można nabrać rumieńców 🙂

Ile kosztuje obiad w restauracji na Malcie?

To zależy od lokalizacji i renomy restauracji. Średnio za pizzę zapłacimy 6-12 EUR, za różnego rodzaju dania makaronowe musimy liczyć 10-15 EUR, za danie z rybą 15-20 EUR, natomiast na obiad z mięsem szykujemy od 20 EUR w górę.

Można również zjeść syte danie w przybytkach o nazwie „pastizzeria”. W porze lunchu serwują tam zapiekane makarony z sosem grzybowym, lasagne, ryże z dodatkami. Są to dania na wynos i kosztują 2-4 EUR za dosyć sporą porcję. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to nie ma przeszkód, aby przez kilka dni się właśnie tam stołować.

Czy na Malcie są hotele all inclusive?

Tak, choć jest ich niewiele. Najbardziej popularne hotele all inclusive na Malcie to:
db San Antonio Hotel + Spa
AX Seashells Resort
Dolmen Hotel Malta
Soreda Hotel
db Seabank Resort + Spa (ten szczególnie polecam dla rodzin z dziećmi, ponieważ w pobliżu znajduje się piaszczysta plaża z łagodnym wejściem do wody).

Czy są piaszczyste plaże na Malcie?

Tak, choć jest ich niewiele i są stosunkowo małe. Na Malcie królują jednak zatoki kamieniste. Do najpopularniejszych piaszczystych plaż na Malcie należą:

– Golden Bay
– Tuffieha Bay
– Ghadira Bay

– Paradise Bay
– Pretty Bay
– Armier Bay
– Gnejna Bay
– Ramla Bay (Gozo)
– Blue Lagoon (Comino)

Ile kosztują bilety wstępu do atrakcji turystycznych na Malcie?

Koszt wybranych biletów wstępu:
megalityczne świątynie: Hagaq Qim 10 EUR, Ggantija 8 EUR
Konkatedra Św. Jana w Valletcie 15 EUR
Popeye Village: zimą 11 EUR/ osoba dorosłą a 9 EUR/ dziecko do 12 lat; latem 17 EUR/ osoba dorosłą a 13,5 EUR/ dziecko do 12 lat
Hypogeum 35 EUR (bilet należy rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ jest ograniczona liczb osób, które mogą wejść do środka w ciągu jednego dnia)

Bieżące ceny biletów wstępu do miejsc tzw. dziedzictwa historycznego, można sprawdzić na oficjalnej stronie: https://heritagemalta.org/admission-fees/ W przypadku zainteresowania kilkoma obiektami najlepiej kupić tzw. wejściówki łączone.


Ile kosztują wycieczki po Malcie i Gozo?

Wycieczka objazdowa po Malcie lub Gozo z posiłkiem w cenie to koszt 45-70 EUR/ osobę. Zainteresowanych wycieczką objazdową po Gozo w języku polskim zapraszam do nas (wycieczki prowadzę ja i/lub mój mąż) >> Piggy Tours – wycieczki objazdowe po Gozo

Ile kosztują rejsy na Malcie?

Rejsy kosztują 20-35 EUR/ osoba. Do najbardziej popularnych należą oczywiście rejsy na Błękitną Lagunę na Comino, ale powodzeniem cieszą się również rejsy po zatokach.

Operatorzy obsługujący rejsy to: Sea Adventure (cieszy się najlepszymi opiniami) lub Captain Morgan, a na Gozo Barbarossa

Wycieczki po Malcie po polsku

Wraz z mężem organizujemy wycieczki objazdowe po mniejszej siostrze Malty – Gozo. Wycieczki odbywają się oczywiście w języku polskim – serdecznie zapraszamy>> Piggy Tours – wycieczki objazdowe po Gozo. Wycieczkę po Malcie również możemy zorganizować, jednak – z uwagi na to, że stacjonujemy na Gozo – wymagana jest większa grupa. Prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów >> Piggy Tours kontakt

W jakiej części Malty szukać noclegu?

To zależy, czy nastawiacie się na zwiedzanie czy plażowanie. Jeśli na zwiedzanie, to najlepszą bazą wypadową będzie oczywiście Valletta. Na drugim miejscu plasuje się Sliema/ St Julian’s oraz St Paul’s Bay. Pod względem plażowania bezapelacyjnie dominuje Mellieha. Szczegółowo lokalizacje oraz ich plusy i minusy opisałam tutaj >> Malta i Gozo – gdzie spać?

Najlepsza baza wypadowa na Malcie to?

Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Malty jest oczywiście Valletta – znajduje się tam Centralny dworzec autobusowy. Na drugim miejscu plasuje się Sliema/ St Julian’s oraz St Paul’s Bay. Plusy i minusy wymienionych lokalizacji opisałam tutaj >> Malta i Gozo – gdzie spać?
Jeśli będziecie dysponować samochodem, to lokalizacja nie ma większego znaczenia, ponieważ wyspa jest stosunkowo niewielka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przemieszczanie się autobusem po Malcie trwa wieki, dlatego też lokalizacja ma znaczenie dla osób pragnących korzystać tylko i wyłącznie z komunikacji publicznej.

Czy opłaca się wynająć samochód na Malcie?

Zawsze opłaca się wynająć samochód, ponieważ daje to ogromną swobodę podczas zwiedzania. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli kierowca nie ma doświadczenia w jedzie po lewej stronie, Malta nie jest idealnym miejscem, aby taką próbę podjąć po raz pierwszy – na drodze panuje lekki chaos, a ulice są w wielu miejscach wąskie.

Jak jeżdżą kierowcy na Malcie?

Na Malcie daje się zauważyć południowy temperament kierowców, choć Włosi zdecydowanie królują pod tym względem 🙂 Samochody z wypożyczalni posiadają specjalne tablice rejestracyjne, dzięki czemu lokalni kierowcy mogą odróżnić jadących turystów. Zazwyczaj są wyrozumiali i nie trąbią na wypożyczone samochody (uwaga: kierowcy trąbią witając się, żegnając się, trąbią z nudów w korku, więc nie należy się tym przejmować).

Minusem jest to, że maltańscy kierowcy nie przestrzegają znaków. Linie ciągłe nie mają większego znaczenia, na znakach STOP się nie zatrzymują. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Do tego zdarza im się jeździć na podwójnym gazie. Dopuszczalny limit alkoholu wynosi 0,5.

Samochód bez depozytu na Malcie

Sprawdzona wypożyczalnia samochodów na Malcie to Freeways. W przypadku wyboru dodatkowego ubezpieczenia pobierana jest tylko kaucja na ewentualne mandaty. Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie, to warto na Malcie takowe dobrać, ponieważ delikatne otarcia są tutaj na porządku dziennym (bywa dość ciasno).
Bardzo pochlebne opinie słyszeliśmy również o Josef Car Hire, choć sami nie korzystaliśmy.
Oczywiście, przed skorzystaniem oferty warto skontaktować się z wypożyczalnią i upewnić, ze warunki najmu się nie zmieniły.

Wynajem skuterów na Gozo

Wypożyczalnia skuterów znajduje się na lewo od wyjścia z terminala promowego >> Mgarr Tourist Services. Skutery należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Wynajem rowerów na Gozo

Wypożyczalnia rowerów znajduje się na lewo od wyjścia z terminala promowego >> Mgarr Tourist Services. Rowery należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Komunikacja na Malcie

Na Malcie nie ma linii kolejowej ani tramwajowej. Komunikacja publiczna to autobusy. Siatka połączeń wygląda dobrze, choć przemieszczanie się autobusami trwa dość długo. Szczegółowo komunikację publiczną na Malcie i Gozo opisałam tutaj >> Komunikacja na Malcie i Gozo

Taksówki na Malcie i Gozo

Najbardziej popularnym przewoźnikiem na Malcie jest obecnie Bolt. Zaczyna bić konkurencję na łeb swoimi cenami. Taksówki kursują i po Malcie, i po Gozo. Polecam. Trzeba pobrać aplikację.

Jeśli ktoś nie chce pobierać aplikacji, można skorzystać z nieco droższej oferty Ecabs i zamówić po prostu taksówkę online.

Tradycyjne białe taksówki z szyldem „TAXI” są najdroższe. Warto jednak wiedzieć, że na głównych postojach mają wywieszony cennik – jeśli już nie mamy wyjścia i musimy skorzystać, warto sprawdzić cenę przed zatrzaśnięciem drzwi samochodu, aby się później nie zdziwić 🙂

Ile kosztuje bilet autobusowy na Malcie?

Bilet jednorazowy kosztuje w sezonie letnim 2 EUR, w sezonie zimowym – 1,5 EUR i pozwala podróżować z przesiadkami przez 2 godziny. Bilet kupuje się u kierowcy. Najczęściej kupowanym przez Turystów biletem jest 7-dniowy bilet pozwalający podróżować do woli, wszystkimi liniami na Malcie i Gozo. Koszt takiego biletu (a właściwie karty 7-dniowej) to 21 EUR dla osoby dorosłej i 15 EUR dla dziecka do 10-go roku życia. Są też bilety na 12 pojedynczych przejazdów (koszt 15 EUR).
Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie >> Malta Public Transport – bilety.

Gdzie znajdę rozkłady jazdy autobusów na Malcie?

Komunikacja na Malcie

Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów na Malcie i Gozo znajdziecie na oficjalnej stronie Malta Public Transport – rozkłady jazdy.

Jak dostać się z lotniska do…

Z lotniska kursują linie autobusowe „X”. Żeby nie było jednak zbyt pięknie, nie są to połączenia całodobowe. W zależności od linii, kursują od około 5:30 do 22:30. A co w przypadku, kiedy lądujemy w nocy? Wtedy pozostaje opcja nr 2, czyli busy, minibusy, taksówki. Szczegółowo komunikację publiczną na Malcie i Gozo opisałam tutaj >> Komunikacja na Malcie i Gozo.

Jak dostać się na Gozo?

Na Gozo regularnie kursuje prom. Prom pływa całodobowo – w dzień średnio co 45 minut, w nocy rzadziej. Oficjalna strona operatora >> Gozo Channel

Jak często kursuje prom na Gozo?

Prom pływa całodobowo – w dzień średnio co 45 minut, w nocy rzadziej. Oficjalna strona operatora, gdzie znajdziecie szczegółowy rozkład jazdy na każdy dzień >> Gozo Channel

Ile kosztuje bilet na prom na Gozo?

Bilet (w dwie strony) kosztuje 4,65 EUR dla osoby dorosłej oraz 1,15 EUR dla dziecka do 12 roku życia. Maluszki do 3 roku życia podróżują za darmo. Za samochód z kierowca pobierana jest opłata 15,6 EUR. Każdy pasażer płaci osobno. Bilety kupuje się w drodze powrotnej z Gozo.

Jak dostać się na Comino?

Na Comino można się dostać jedynie statkiem. Z Cirkewwa odpływają tramwaje wodne (kursują co godzinę). Link do strony operatora >> Comino Ferries.

Z Gozo na Comino również odpływają tramwaje wodne. Stoją na przeciwko wyjścia z terminala promowego: Comino Ferry Service lub Bella Comino Ferry

Z innych miast, np. Bugibba, Sliema kursują katamarany oferujące zorganizowane wycieczki z postojem na Błegitnej Lagunie. Najlepszymi opiniami cieszy się: Sea Adventures

Czy zimą dostanę się na Comino?

Tak, jednak kursowanie łodzi uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Należy upewnić się bezpośrednio u operatora, czy w dany dzień łodzie będą kursować.

Ile kosztuje bilet do Hypogeum?

Bilet do Hypogeum kosztuje 35 EUR za osobę dorosłą oraz 15 EUR za dziecko 6-11 lat. Maluszki do 6 roku życia nie mogą uczestniczyć w wycieczce. Bilet należy rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ jest limit miejsc na każdy dzień. Bilet można zarezerwować online na oficjalnej stronie >> Hypogeum bilety

Czy jest sens brać nocleg na Gozo?

Jeżeli tylko długość urlopu na to pozwala, to zdecydowanie tak. Posiadając własny środek transportu lub wykupując wycieczkę zorganizowaną, można zobaczyć najciekawsze miejsca na Gozo w ciągu jednego dnia. Gozo posiada jednak wiele pięknych tras spacerowych, do których żadnym środkiem transportu się nie dojedzie, a które warto „odkryć” podczas pieszych wędrówek.

Czy da się zwiedzić Maltę w jeden dzień?

Na pewno nie da się Malty (rozumianej jako jedna, główna wyspa) zwiedzić w jeden dzień, ale da się ją po prostu objechać posiadając własny środek transportu lub wykupując wycieczkę zorganizowaną.

Ile dni na zwiedzanie Malty?

Rekomendowany, minimalny czas, jaki należałoby poświęcić na zwiedzanie Malty, to tydzień. Niezbędne minimum to 4 dni.

Gotowy plan zwiedzania Malty w 4 dni:

Dzień 1 – wycieczka objazdowa dookoła Malty (sugerowana trasa: Popeye Village – widok z góry, Golden Bay, Tuffieha Bay, Mdina, klify Dingli, Blue Grotto, Marsaxlokk, widok na mury Valletty z Tigne Point)
Dzień 2 – spacer po Valletcie
Dzień 3 – wycieczka objazdowa po Gozo (sugerowana trasa: Cytadela, klify Sanap, jaskinia Tal-Mixta, Ramla Bay, Salt Pans, Wied il-Ghasri, Wied il-Mielah, Dwejra (Inland Sea, miejsce po dawnym Azure Window, Blue Hole, Fungus Rock)
Dzień 4 – rejs na Comino

Ile dni na zwiedzanie Gozo?

Posiadając własny środek transportu lub wykupując wycieczkę zorganizowaną, można zobaczyć najciekawsze miejsca na Gozo w ciągu jednego dnia. Gozo posiada jednak wiele pięknych tras spacerowych, do których żadnym środkiem transportu się nie dojedzie, a które warto „odkryć” podczas pieszych wędrówek. Warto zostać na Gozo kilka dni, w zależności od zamiłowania do spacerów.

Główne atrakcje Malty

Nie sposób wymieć tu wszystkich, ale do najważniejszych atrakcji Malty należą:
Stolica – Valleta (to prawdziwe arcydzieło i trzeba poświęcić na nią co najmniej jeden dzień).
Pozostałe, warte uwagi miasta: Mdina, Rabat, Birgu, Marsaxlokk.
Miejsca widokowe: Popeye Village, klify Dingli, Blue Grotto, St Peter’s Pool
Zatoki: Golden Bay, Tuffieha Bay
Miejsca dziedzictwa historycznego: Hypogeum, megalityczne świątynie: Hagar Qim i Mnajdra, Tarxien, katakumby Św. Pawła i Agaty.
Kościoły: Konkatedra Św. Jana (Valletta), Rotunda (Mosta).

Więcej o Malcie tutaj >> Malta, główna wyspa

Co zobaczyć na Gozo?

Do najważniejszych atrakcji Gozo należą:
Stolica – Victoria/Rabat
Miejsca widokowe: klify Sanap, jaskinia Tal-Mixta, Dwejra (Inland Sea, miejsce po Azure Window, Blue Hole, Fungus Rock), Wied il-Ghasri, Salt Pans, Wied il-Mielah
Zatoki: Ramla Bay, Hondoq Bay
Miejsca dziedzictwa historycznego: Cytadela, megalityczne świątynie: Ggantija, wiatrak Ta' Kola
Kościoły: bazylika Ta' Pinu, Rotunda (Xewkija)

Więcej o Gozo tutaj >> Gozo, mniejsza siostra Malty

Co zwiedzać na Comino?

Poza słynną Błękitną Laguną Comino ma do zaoferowania piękne widoki, klify, ciekawe formacje skalne. Warto zrobić sobie spacer dookoła wyspy. Szczegółowy opis Comino oraz tego, co można na Comino zobaczyć, znajdziecie tutaj >> Dookoła Comino

Życie na Malcie

Życie na Malcie to nie jest dobry pomysł dla tych, którzy chcą się dorobić fortuny, ale dla tych, którzy poszukują spokoju, pragną odpocząć od wszechobecnej gonitwy za pieniądzem, a przy tym doładować się potężną dawką witaminy D prosto z maltańskiego słońca. Życie na Malcie na wiele plusów i minusów. Sporo na ten temat napisałam tutaj >> Jak się żyje na Malcie? Czy to naprawdę raj?

Minimalne wynagrodzenie na Malcie

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie na Malcie wynosi 777,1 EUR na miesiąc (brutto), co daje niecałe 700 EUR netto. Kalkulator do przeliczania stawek netto/brutto znajdziecie tutaj: http://maltasalary.com.

O wynagrodzeniu minu=imalnym i realnym oraz oo kosztach życia na Malcie pisałam tutaj >> Zarobki i koszty życia na Malcie

Gdzie szukać pracy na Malcie?

Najlepiej na miejscu, osobiście – chodzić i pytać. Tuż przed sezonem w witrynach okiennych sklepów, barów, restauracji wiszą ogłoszenia o pracę. Poza tym… oczywiście w internecie.

Strona, gdzie dość często przy ogłoszeniach rekrutacyjnych podawane są również stawki (co nie jest tutaj standardem): https://www.vacancycentre.com (na Malcie zazwyczaj podaje się stawkę roczną, a nie miesięczną).

Inne strony z ofertami pracy:
– https://jobsinmalta.com
– https://www.maltapark.com/jobs
– https://jobsplus.gov.mt/job-seekers-mt-MT-en-GB/vacancies

Gdzie szukać mieszkania na Malcie?

Wynajmując mieszkanie po raz pierwszy, warto skorzystać z ofert biur nieruchomości. Będąc już na miejscu, znając realia, można szukać ogłoszeń bezpośrednio od właścicieli.

Agencje nieruchomości – te zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości miesięcznego czynszu (połowę płaci właściciel, połowę najemca). Jest to dobre rozwiązanie, jeśli szuka się mieszkania po raz pierwszy, zawiera pierwszą umowę lub ma niewiele czasu. Sprawdzone agencje:
– Quicklets
– Remax

Strony na Facebooku (tam również ogłaszają się agenci, można jednak trafić na oferty bezpośrednio od właścicieli). Tam oferty są najbardziej aktualne. W agencjach nieruchomości zdarza się, że dany obiekt dawno został wynajęty, a nikt nie miał czasu usunąć go ze strony… i tak „wisi sobie” przez kolejne miesiące.
– Accommodation Malta – Share, Rent, Buy – Apartment, Flat, House, Room
– Apartments – Accomodation – Rent – To Let – Flats – Malta
– Malta Rent Share Flats Only
– Gozo Properties for Long-term Let
No i oczywiście Malta Marketplace.

Malta i Gozo – co warto wiedzieć

Więcej o Malcie, Gozo i Comino znajdziesz w moich licznych wpisach: >> Więcej o Malcie oraz na kanale YouTube >> Wycieczkomania YouTube

Zapraszam do lektury: o życiu, o trasach spacerowych, o atrakcjach i wiele, wiele innych 🙂

Co jeszcze chcecie wiedzieć o Malcie?

Piszcie w komentarzach, a ja postaram się sukcesywnie na wszelkie pytania odpowiadać – czyli uzupełniać ten wpis.


Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Miasto Sztuki i Nauki – Walencja

Klimat jak w jakimś filmie s-f, tylko latających nad głowami robotów brak - tak bym...

Zamknij