Dookoła Malty

Malta… Pierwszą podróż na tę wyjątkową wysepkę odbyłam w roku 2011 i… zakochałam się 🙂 Wtedy powiedziałam sobie, że to jest moje miejsce na ziemi i kiedyś tu zamieszkam…
Marzenie moje spełniłam w marcu 2017 roku, kiedy to wraz z mężem przeprowadziliśmy się na siostrzaną wyspę Malty – Gozo. Niestety na przestrzeni tych lat Malta bardzo zmieniła się na niekorzyść – rozbudowała się, a tradycyjną maltańską architekturę z piaskowca zaczęły zastępować betonowe hotele… Cóż, cena postępu. Na szczęście maleńkie Gozo wciąż pozostaje sielskie, wiejskie i tutaj właśnie odnaleźliśmy swój dom.

Trasa spacerowa na Gozo - okolice Hondoq Bay
Trasa spacerowa na Gozo – okolice Halfa Rock

Malta to największa z trzech zamieszkanych wysp Archipelagu. Powierzchnia głównej wyspy wynosi niecałe 246 km², czyli jest mniejsza od Wrocławia! Powierzchnia całego zaś Archipelagu to zaledwie 316 km², czyli mniej niż powierzchnia Krakowa!

Malta jako główna wyspa rozwija się najszybciej. Nie, to nie jest dobre… Mój pierwszy przyjazd na Maltę pamiętam jakby to było wczoraj. Malta mnie wtedy urzekła. Dziurawe drogi… stare, klimatyczne, kolorowe autobusy z pootwieranymi szybami zamiast klimatyzacji… mnóstwo terenów w zasadzie bezludnych… To były czasy! Kiedy przybyłam na Maltę po latach – serce mi pękło. Wszędzie dźwigi, wyrastające jak grzyby po deszczu wieżowce nijak nie komponujące się z resztą otoczenia – istny plac budowy. Wydaje mi się, że Malta chce przyjąć więcej turystów niż jest w stanie pomieścić.

Oczywiście – dalej ma wiele urokliwych zakątków. Klimatyczne, wąskie uliczki i budynki z piaskowca zapraszają na leniwy spacer… niesamowite zabytki będące prawdziwym arcydziełem zapierają dech… a ścieżki spacerowe aż proszą, by przywdziać wygodne obuwie i wyruszyć na wędrówkę. I te pozytywne aspekty każdy z przybywających na wyspę turystów chce zobaczyć.


Oczywiście, spotykam się z krytycznymi opiniami osób, które dopiero co przybyły, na temat brzydkich dróg, śmieci na ulicy i ogólnie nagatywnego pierwszego wrażenia. Jednak po wycieczkach objazdowych, jakie wraz z mężem oferujemy,  zwykle gości na ich twarzach uśmiech mówiący: “jednak zmieniłem zdanie, Malta jest piękna”.

Dokładnie tak… nigdy nie oceniaj książki po okładce. Zgadzam się, infrastruktura drogowa na Malcie pozostawia wiele do życzenia. Wąskie, kręte, uliczki, z zaparkowanymi na poboczach samochodami, wymagają nie lada manewrów ze strony kierujących pojazdami. Kierowcy autobusów dla przemierzających trasę tym właśnie środkiem lokomocji mogą wydawać się wręcz szaleńcami, kiedy to z dosyć dużą (jak na owe warunki) prędkością pokonują odległości mijając się nieraz „na gazetę”… Jednak przy kolejnym kursie stwierdzamy, że nie są oni szaleńcami, a wręcz mistrzami kierownicy …;-)

A skoro jesteśmy w temacie transportu na Malcie…
Jak się poruszać? Zapraszam na stronę Komunikacja na Malcie.

Teraz zastanówmy się, co zwiedzać

Malta jest malutką wyspą o powierzchni zaledwie 246 km² (jako główna wyspa; powierzchnia archipelagu to 316 km². Wiele osób twierdzi, że można ją zwiedzić w 2-3 dni… Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. A już na pewno nie komunikacją lokalną. Zwiedzenie Malty autobusami zajęło nam tydzień. Zdecydowanie lepszą opcją są wycieczki objazdowe lub wynajęcie samochodu (pamiętajmy o ruchu lewostronnym!).
Optymalny plan na zwiedzanie to:
Dzień 1 – wycieczka objazdowa dookoła Malty
Dzień 2 – spacer po Valletcie
Dzień 3 – wycieczka objazdowa po Gozo
Dzień 4 – rejs na Comino
Warte zobaczenia na Malcie (plan jednodniowej wycieczki nie uwzględniający stolicy, na którą warto przeznaczyć osobny dzień):

Malta - mapa


POPEYE VILLAGE – widok z góry

Wioska została wybudowana w 1979 roku na potrzeby filmu „Popeye”. Film, w którym rolę główną zagrał Robin Williams, miał być wielkim hitem, niestety oszałamiającego sukcesu nie odniósł. Wg mnie najlepszy środek nasenny – robiliśmy podejście do obejrzenia tej ekranizacji trzy razy i ani razu nie udało nam się dotrwać do końca 🙂

Obecnie wioska pełni funkcję skansenu oraz parku rozrywki. Widok z góry zdecydowanie wart jest uwagi i jest darmowy. Czy warto wchodzić do samej wioski? Wg mnie nie, jednak o gustach się nie dyskutuje. Opis naszej wyprawy do Popeye Village znajdziecie tutaj: Popeye Village.

Popeye Village


GOLDEN BAY 

Uznawana za jedną z najładniejszych piaszczystych plaż na Malcie. Krystalicznie czysta i ciepła woda przyciąga amatorów morskich kąpieli, a złocisty piasek to z kolei raj dla miłośników leżakowania.

Czy faktycznie złota plażą jest najładniejsza? Wg mnie nie. Rozsławiona, rozreklamowana, wręcz przereklamowana przyciąga tłumy turystów, a w sezonie już koło południa ciężko znaleźć choć skrawek piasku na rozłożenie własnego ręcznika. Wg mnie zdecydowanie ładniejsza jest sąsiadująca z nią Tuffieha Bay.

Golden Bay   Golden Bay


GHAJN TUFFIEHA BAY 

Jest to miejsce mniej popularne niż Golden Bay, być może dlatego, iż, aby dojść do plaży, trzeba pokonać około 200 schodów w dół… Na jedno zdjęcie zapewne nie chciałoby mi się schodzić, jednak na cały dzień plażowania zdecydowanie wybrałabym właśnie tę zatokę.

Po okolicznych wzgórzach prowadzą ciekawe trasy spacerowe – warto wybrać się do kolejnej zatoczki: Gnejna Bay.

Ghajn Tuffieha Bay


MDINA 

Otoczona murami obronnymi dawna stolica Malty, położona jest w jej centralnej części. W tej chwili stanowi ciekawy obiekt turystyczny z uwagi na średniowieczną zabudowę. Mdina nazywana jest również “cichym miastem” z racji tego, że dostęp do miasta został zamknięty dla większości pojazdów silnikowych. W chwili obecnej wjechać mogą jedynie samochody dostawcze, służb ratowniczych, nowożeńców oraz mieszkańców miasta (wg statystyk jest ich około 300). Całe miasto usytuowane jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok panoramiczny na Maltę.

Mówi się, że kto nie był w Mdinie, ten nie widział Malty… Coś w tym jest.

Mdina Mdina


DINGLI CLIFFS

Ich wysokość momentami wynosi 250 metrów, co czyni je najwyższymi na Malcie. Z klifów rozciąga się imponujący widok na morze oraz niezamieszkałą wysepkę Fifla.

Klify Singli


BLUE GROTTO 

Zespół grot skalnych w pobliżu zatoki Wied iz-Zurrieg robi piorunujące wrażenie. Największa z jaskiń – Blue Grotto znana jest nie tylko z uwagi na wyjątkowy kształt, ale przede wszystkim ze swojej gry barw. Lokalne wycieczki łodzią pozwalają obejrzeć tę przepiękną kolorystykę od środka. Podczas słonecznej pogody można podziwiać nie tylko turkusowy kolor wody, ale również pomarańczowo – czerwone odcienie skalnych ścian. W niektórych jaskiniach można podziwiać genialnie fosforyzujące odcienie podwodnej flory, inne skalne groty przerażają zaś granatową głębią…

Podróż po grotach możliwa jest z przystani Weid iz-Zurrieg. Rejs trwa ok 15-20 miniut i kosztuje 8 Euro (cena z marca 2019). Naprawdę warto!
Uwaga: rejsy uzależnione są od pogody, więc jeśli jest naprawdę wietrznie istnieje prawdopodobieństwo, że łódki nie popłyną!

Blue Grotto   Blue Grotto


MARSAXLOKK 

Marsaxlokk to stara osada rybacka. Jej charakterystyczny obraz to przycumowane u wybrzeży kolorowe łódki luzzu z oczami Ozyrysa na dziobie. Promenadę wypełniają liczne knajpki oraz bazarki, na których można kupić typowe „zbieracze kurzu” (np. ulubione magnesy na lodówkę) lub lokalne haftowane obrusy.

Marsaxlokk


WYBRZEŻE TIGNE (SLIEMA) I WIDOK NA MURY OBRONNE VALLETTY 

Jest to idealny punkt, z którego widać jak na dłoni imponujące obwarowania oraz kopułę Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel.

Widok na mury Valletty

To tyle na jeden dzień. Osobny dzień warto poświęcić na zwiedzanie samej stolicy.


VALLETTA

Obecna stolica Malty, bezdyskusyjne arcydzieło!
Na jej terenie znajduje się aż 320 zabytków, a Valletta w całości została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dookoła miasta ciągną się mury obronne. Stolica zasługuje na odrębny wpis, który obiecuję niebawem stworzyć.
Na spokojny spacer ulicami miasta przeznaczyć trzeba kilka godzin. Miłośnicy historii, historii sztuki czy architektury mogą chłonąć piękno tego miasta przez co najmniej kilka dni.

Valletta


A teraz coś dla miłośników plażowania.
Pozostałe, poza Golden Bay oraz Tuffieha Bay, plaże Malty:
  • Paradise Bay – na północy wyspy w okolicach Cirkewwa

Paradise Bay


  • Ghadira Bay, zwana też Mellieha Bay – najdłuższa piaszczysta plaża na Malcie

Ghadira Bay


  • Pretty Bay – znajdująca się w miejscowości Birzebbuga dość ładna piaszczysta plaża z mniej ładnym widokiem na port przeładunkowy.  Jedni mówią, że widok jest ciekawy, inni że upiorny. A jak jest, musicie ocenić sami.

Pretty Bay   Pretty Bay


Wiem, że jesteśmy przy głównej wyspie, ale skoro o plażach mowa, to tylko mała wzmianka o kilku plażach na wyspach siostrzanych.

  • Ramla Bay (Gozo) – największa piaszczysta plaża na Gozo. Nie tak zatłoczona jak Golden Bay, wg mnie nr 1 na całej Malcie i Gozo. Charakterystyczny pomarańczowy piasek tylko dodaje jest specyficznego uroku. Na zdjęciu widok na plażę z jaskini Tal-Mixta.

Ramla Bay oglądana z Tal-Mixta Cave


  • Hondoq Bay – maleńka, ale jakże urokliwa plażyczka na Gozo z niezwykłą turkusową wodą. Miejsce niezbyt popularne z uwagi na położenie kompletnie „nie po drodze” do wszelkich atrakcji. Polecam na jeden dzień słodkiego leniuchowania.

Hondoq Bay


  • Blue Lagoon – oczywiście nie może na naszej liście zabraknąć plaży usytuowanej na trzeciej co do wielkości wyspie archipelagu – Comino. Słynna Błękitna Laguna przyciąga rzesze turystów. Jak dla mnie w sezonie zbyt tłoczna, jednak nie można odmówić jej niesamowitego uroku.

Błękitna Laguna, Comino

Jak najtaniej spędzić urlop na Malcie?

Transport: oczywiście Ryanair lub Wizzair, w zależności od miejsca wylotu. Najlepiej sprawdzić w wyszukiwarce, np Skyscanner

Hotel można tanio znaleźć na Booking.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
O nas

Każda podróż to nowe zapachy, nowe smaki, nowi ludzie, nowe widoki - nowe doświadczenia. Doświadczajmy życia i uczmy się kochać

Zamknij