Komunikacja na Malcie

Komunikacja na Malcie i Gozo

Można powiedzieć, że Malta to maleńka wysepka. I tak jest w rzeczywistości – nieco ponad 30 km długości i niecałe 20 km szerokości… Zdawałoby się więc, że taki obszar jesteśmy w stanie objechać rowerem, a autobusem to już na pewno zwiedzić w 2 dni… Nic bardziej mylnego! Oj, Malta zaskakuje, i to jeszcze jak!

Środki komunikacji publicznej na Malcie i Gozo.

Na Malcie nie ma linii kolejowej ani tramwajowej. Przynajmniej już nie ma, ponieważ do roku 1931 funkcjonowała jedyna w kraju, długa na 11,5 km linia kolejowa. Nie była jednak rentowna i ostatecznie zastąpiono ją drogą.

Podstawowym środkiem komunikacji publicznej na Malcie są autobusy. Siatka połączeń wygląda na pierwszy rzut oka nieźle. Autobusów jest dużo, dojeżdżają do wielu zakątków wyspy. Siatka połączeń przedstawia się następująco (dane z grudnia 2018) – kliknij, aby powiększyć:

Zrzut ekranu 2017-11-25 o 12.09.27

Oficjalna strona Malta Public Transport: Malta Public Transport

Można tam znaleźć informacje na temat aktualnych rozkładów jazdy, cen biletów, wyszukiwarki połączeń itd.

Co warto wiedzieć na „dzień dobry”?

Bilet jednorazowy kosztuje w sezonie letnim 2 EUR, w sezonie zimowym – 1,5 EUR i pozwala podróżować z przesiadkami przez 2 godziny. Bilet nocny kosztuje 3 EUR bez względu na porę roku. Bilet jednorazowy kupuje się u kierowcy. Ważne: najlepiej mieć odliczone pieniążki. W większości autobusów znajduje się informacja, że kierowca nie wyda z nominału większego niż 20 EUR, a w rzeczywistości czasami nie ma lub nie chce wydawać nawet z dyszki.

Najczęściej kupowanym przez Turystów biletem jest 7-dniowy bilet pozwalający podróżować do woli, wszystkimi liniami na Malcie i Gozo. Koszt takiego biletu (a właściwie karty 7-dniowej) to 21 EUR dla osoby dorosłej i 15 EUR dla dziecka do 10-go roku życia.

Zrzut ekranu 2017-11-25 o 12.15.00

Są też bilety na 12 pojedynczych przejazdów (koszt 15 EUR). W przeciwieństwie do biletów jednorazowych, w karcie za 15 EUR nie obowiązuje możliwość przesiadania się dowolną ilość razy w ciągu 2 godzin w ramach jednego przejazdu, więc (wg mnie przynajmniej) ta opcja jest po prostu nieopłacalna (oczywiście, jeśli ktoś ma zamiar z tym biletem zwiedzać wyspy podczas urlopu). Jedyną jego zaletą jest to, że na jednej karcie może podróżować kilka osób. Jeśli zatem ktoś wybiera się np. w 6-osobowej grupie i chce dojechać tylko z lotniska do hotelu i z powrotem (jedną linią), to lepiej podzielić koszty i zrobić zrzutkę na taki właśnie bilet.

Istnieją również niezbyt ciekawe bilety ExplorePlus (koszt 39 EUR), gdzie oprócz nielimitowanych podróży autobusami przez 7 dni jest możliwość wyboru jednej! z takich atrakcji jak hop-on hop-off na trasie północnej lub południowej albo rejs na Comino. Dlaczego opcja według mnie nieciekawa? Otóż sam rejs na Comino tramwajami wodnymi kosztuje 15 EUR (czyli porównując z ceną zwykłej karty 7-dniowej: karta 21 EUR + rejs 15 EUR daje 36 EUR, a nie 39 EUR), a hop-on hop-off jest rzadko kupowany przez posiadaczy tygodniówek, którzy – z założenia – chcą podróżować zwykłymi autobusami.

Bilety tygodniowe lub na 12 przejazdów kupuje się w specjalnie do tego przeznaczonych punktach – ich pełna lista znajduje się tutaj: https://www.publictransport.com.mt Często, zwłaszcza w sezonie, można karty nabyć również w sklepach z pamiątkami.

Co jeszcze warto wiedzieć o autobusach? Autobus łapiemy tak jak „stopa” 🙂

Widząc majaczący w oddali autobus wyciągamy rękę tak, jakbyśmy chcieli złapać go na stopa. Inaczej się nie zatrzyma. Tak samo, jadąc w środku, wciskamy przycisk „stop” jeśli chcemy wysiąść na danym przystanku.

Autobusy mają wewnątrz wyświetlacze informujące nas o nazwie następnego przystanku, czasem też automatyczna „gadaczka” odczytuje kolejne nazwy – to bardzo ułatwia zorientowanie się w terenie.

Z LOTNISKA

Dolecieliśmy – i co dalej?

Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się wśród podróżnych na forach, jest pytanie o transport z lotniska. Są w zasadzie 2 główne wyjścia:

 1. autobus

Z lotniska kursują linie „X”. Żeby nie było jednak zbyt pięknie, nie są to połączenia całodobowe. W zależności od linii, kursują od około 5:30 do 22:30. A co w przypadku, kiedy lądujemy w nocy? Wtedy pozostaje opcja nr 2, czyli busy, minibusy, taksówki.

2. Busy, minibus, taksówki

Najbardziej popularnym przewoźnikiem na Malcie jest Maltatransfer: Maltatransfer. I nie chodzi tutaj o dobrą reklamę, po prostu oferowane usługi są względnie tanie. Nie słyszałam też negatywnych opinii, poza takimi, że „kierowcy są szaleni i gnają łamiąc wszelkie drogowe przepisy”. To akurat prawda – południowy temperament się kłania.

Maltatransfer oferuje przewozy busami oraz prywatnymi taksówkami. Można zamówić transfer w przyzwoitych cenach – od kilku do kilkunastu EUR za osobę w zależności od odległości.

Pozostałe taksówki/ firmy przewozowe: EcabsBonju (do Bonju trzeba pobrać aplikację), Bolt (tak, jak w przypadku Bonju, wymagana aplikacja). Zdecydowanie polecam również małą, lokalną firmę przewozową Maskay Cab Services.

A jak dostać się na Gozo?

Wszystko zależy od pory dnia. Jeśli lądujemy w dzień, wsiadamy po prostu w autobus X1 w kierunku Cirkewwa, jedziemy około 1,5 godziny (tak, tak – pomimo stosunkowo niewielkich odległości, poruszanie się po Malcie trwa…), wysiadamy na ostatnim przystanku, wsiadamy na prom, płyniemy 25 minut, a po drugiej stronie albo korzystamy z usług kotłujących się przy wyjściu kierowców taksówek, albo wsiadamy w kolejny autobus. O komunikacji autobusowej na Gozo za chwilę.

Prom na Gozo pływa w dzień co 45 minut, w nocy rzadziej, ale też pływa. Pełny rozkład jazdy promów tutaj: Gozo Channel

Jeśli lądujemy w nocy, to mamy większy problem. Ostatni autobus z lotniska w kierunku promu odjeżdża o 22:50. Później pozostaje taksówka.

ZWIEDZAMY, ZWIEDZAMY, ZWIEDZAMY….

No dobra, zajechaliśmy, zakwaterowaliśmy się. Teraz czas na zwiedzanie.

Takie małe wyspy, a nie jest to takie proste…

O ile na Malcie siatka połączeń jest dobra, na Gozo bywa już gorzej. Zacznijmy od Malty.

Podstawowe atrakcje turystyczne na Malcie rozsiane są po różnych krańcach wyspy. Choć autobusy dojeżdżają prawie wszędzie, mylnym jest założenie, że da się Maltę zwiedzić w kilka dni. Po prostu podróżowanie trwa… Autobus trasę o długości 30 km potrafi pokonywać w godzinę, a nawet dwie. W lecie autobusy są opóźnione lub nie przyjeżdżają wcale, często też po prostu się nie zatrzymują na przystankach, aby zabrać kolejnych pasażerów. Dlaczego? Po prostu są przepełnione. Zdarza się więc, że stoimy godzinami na przystanku, w pełnym słońcu.

Podjęłam się wyzwania zwiedzenia Malty komunikacją miejską, a jakże! Zajęło mi to (sama Malta, Gozo za chwilę) 7 dni. W tym czasie objechaliśmy następujące punkty:

 • Popeye Village i Mellieha Bay
 • Golden Bay i Tuffieha Bay
 • Mdina i Rabat
 • Dingli Cliffs
 • Blue Grotto
 • Marsaxlokk
 • Birzebbuga
 • Valletta

Może i w przypływie determinacji dałoby się szybciej, dałoby się biegiem zobaczyć więcej w ciągu jednego dnia, jednak po godzinie oczekiwania na przystankach, w przypływie determinacji wsiadaliśmy już w cokolwiek, co podjeżdżało i jechało w kierunku naszego domu, by podjechać choć kawałek.

A jak na Gozo?

Gozo ma około 14 km długości i 7 szerokości. Maleńkie, prawda? Nie liczcie jednak na to, że mieszkając w hotelu na Malcie, wyruszycie rano i do wieczora zwiedzicie Gozo komunikacją miejską.

Po pierwsze, komunikacja autobusowa na Gozo przypomina coś na kształt gwiazdy o środku w Victorii. Aby zobaczyć jedno miejsce i przetransportować się do kolejnego, trzeba prawie za każdym razem cofnąć się do Victorii. I przy trzecim punkcie zaczyna brakować nam czasu…

Poza tym Gozo jest naturalne, kryje w sobie mnóstwo „perełek”, które zlokalizowane są tam, gdzie nie ma już dróg asfaltowych… Czyli autobus po prostu tam nie dociera.

Oto mapka najpiękniejszych miejsc na Gozo:

Zrzut ekranu 2017-11-22 o 17.21.39

Co nam więc pozostaje? Wynająć auto, skuter, quada, a nawet rower (przy odrobinie kondycji i planie spędzenia choć dwóch dni na wyspie, ponieważ Gozo charakteryzuje dość górzysty teren), ewentualnie skorzystać z wycieczek jeepami (polska firma, moja i mojego osobistego męża – zapraszam!): Piggy Tours

Przy wynajmie własnego środka transportu należy pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny!

Wróćmy do Malty…

Już wiemy, że autobusami się da, ale jest to czasochłonne. A czy jest jakaś alternatywa?

Alternatywą są busy piętrowe, tzw. hop-on hop-off. Oficjalna strona przewoźnika tutaj: Malta Sightseeing

Zrzut ekranu 2017-11-25 o 13.13.06

Są dwie linie: północna i południowa, koszt biletu na każdą wynosi 20 EUR.

Po Gozo także kursuje „hopek”, jednak odradzam korzystanie z tej opcji, ponieważ… nie dojeżdża tam, gdzie zaczynają się najpiękniejsze widoki. Przyczyna? Brak dróg asfaltowych.

Zrzut ekranu 2017-11-25 o 13.12.02

A CO Z COMINO?

Na Comino można się dostać jedynie statkiem. Z Cirkewwa odpływają tramwaje wodne (kursują co godzinę).

Z innych miast, np. Bugibba, Sliema kursują katamarany oferujące zorganizowane wycieczki z postojem na Błegitnej Lagunie.

REASUMUJĄC:

 • Maltę można zwiedzić autobusami, aczkolwiek jest to bardzo czasochłonne
 • Gozo nie da się zwiedzić autobusami, chyba że ktoś ma czas (spędza urlop w hotelu na Gozo, a nie na Malcie) i uwielbia chodzić – czyli gotowy jest na kilkukilometrowe marsze od przystanków autobusowych
 • alternatywą dla komunikacji miejskiej są autobusy hop-on, hop-off (nie zalecane na Gozo)
 • chcąc zobaczyć jak najwięcej, warto rozważyć wynajem auta/ skutera/ quada; nie można jednak zapominać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny i południowy temperament kierowców!
 • warto pojechać na wycieczkę jeepami po Gozo – zapraszamy do naszej firmy: Piggy Tours

Gdyby były jeszcze jakieś pytania, może coś jest niejasne, a może coś pominęłam, proszę o komentarze pod tekstem!

==================================================

Chcesz poczuć wiatr we włosach? Zapraszamy na wycieczki jeepami po Gozo! Przyjazna atmosfera, konkurencyjne ceny, pyszny obiad i niezapomniane wrażenia! Zapraszamy:

Piggy Tours
Piggy Tours
Przeczytaj poprzedni wpis:
Komunikacja na Malcie

Można powiedzieć, że Malta to maleńka wysepka. I tak jest w rzeczywistości - nieco ponad 30 km długości i niecałe

Zamknij