... ... Katakumby Św. Pawła | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Katakumby Św. Pawła

Katakumby Świętego Pawła są największym i najbardziej imponującym ze wszystkich podziemnych rzymskich cmentarzy na Malcie. Pierwszy pochówek odbył się tu już w III wieku p.n.e., a grobowce były używane do VII, a być może nawet VIII wieku naszej ery.

Podziemny cmentarz znajdował się poza murami rzymskiej Melity (dzisiejszej Mdiny). Prawo rzymskie zabraniało pochówków w mieście, dlatego też Rzymianie nie chowali zmarłych w obrębie jego murów. Katakumby stanowią najwcześniejsze i najbardziej znaczące dowody archeologiczne dla chrześcijaństwa na Malcie.

Katakumby św. Pawła zostały tak nazwane ze względu na legendę głoszącą, że kiedyś były one również powiązane z grotą św. Pawła. A w tej z kolei pomieszkiwał św. Paweł po tym, jak jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. Legendę o św. Pawle opisałam przy okazji sporządzania artykułu o Mdinie >>

Wejście do głównego kompleksu św. Pawła prowadzi do dwóch dość dużych sal wyposażonych w dwa okrągłe, wykute w skale stoły, określane jako „agape„. Zarówno w głównym kompleksie, jak i wielu innych hypogeach, stoły agape były prawdopodobnie używane do organizowania pamiątkowych posiłków podczas corocznego festiwalu zmarłych. Podczas trwania festiwalu, zgodnie z tradycją, odnawiane były obrzędy pogrzebowe.

Na całym obszarze znajduje się 30 hypogeów, lecz nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania. Do każdej groty prowadzą schody. Wkraczamy nimi w dół w podziemny świat… Uwaga: nie zakładajcie butów na obcasie, ponieważ wewnątrz katakumb spaceruje się po podestach z metalowej kraty, w której dziurki mogą wpadać obcasiki…

Kompleks został prawdopodobnie opuszczony w okresie panowania Arabów, kiedy to zwyczaje pogrzebowe zmieniły się radykalnie. Część katakumb została ponownie wykorzystana podczas kolejnej chrystianizacji wyspy, około XIII wieku.

W końcu katakumby zostały porzucone, a miejsce popadło w ruinę. Sieć podziemnych grobowców odkryto ponownie w 1894 roku, kiedy to zostały one oczyszczone i zbadane. Podczas tej pracy znaleziono bardzo niewiele artefaktów, ponieważ groby zostały już splądrowane, prawdopodobnie wkrótce po VIII wieku n.e.

W małym muzeum przy wejściu do katakumb św. Pawła znajduje się interesująca kolekcja aftefaktów, która jest bezpośrednio związana z praktykami pogrzebowymi z okresu cesarstwa i późnego Rzymu.

Katakumby znajdują się pod opieką Heritage Malta i na ich oficjalnej stronie można sprawdzić aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów wstępu: https://heritagemalta.org/st-pauls-catacombs/


Może zainteresuje Cię również:

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mdina – Miasto Ciszy?

Dlaczego pierwsza stolica Malty określana jest mianem "Miasta Ciszy"? Czy nie wolno pominąć tego miejsca...

Zamknij