... ... Jak latać najtaniej? | Podróżować to żyć
25 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Jak latać najtaniej?

Postanowiliśmy! Jedziemy na wakacje 😉 Po roku ciężkiej pracy zdecydowanie się nam należy! Lista miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić jest baaaardzo długa. Na przeszkodzie staje nam jednak odwieczny problem: ograniczony budżet! Czy jednak jest to przeszkoda nie do pokonania? Może jednak wróg nie taki straszny…Mam dla Was kilka rad, jak zorganizować niezapomniany wyjazd pomimo ograniczonego budżetu.

  • Zrezygnuj z usług biur podróży!

Poza czasami zdarzającymi się rzeczywiście dobrymi ofertami last minute lub super promocjami posezonowymi, ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży są dużo wyższe niż koszt wyprawy „na własną rękę”. Niestety wiele osób nie może się przełamać i w takiej samodzielnej wyprawie widzi niezliczoną ilość „zagrożeń”. Tymczasem naprawdę nie ma się czego bać! Przy dobrej organizacji nic złego nie powinno nam się przytrafić, a taka eskapada dostarczy na pewno o wiele więcej wrażeń niż wyjazd zorganizowany przez biuro podróży 🙂 Dlaczego? Bo to my od początku do końca ustalamy program i planujemy wszystko tylko i wyłącznie „pod siebie”!

Ok, zdecydowaliśmy! Lecimy sami! I co dalej?

  • Zakup biletu lotniczego

W obecnych czasach, kiedy liczba przewoźników jest ogromna, a rozstrzał cenowy przyprawia o zawrót głowy, wydawać się to może nie lada wyzwaniem… I pewnie by było, gdyby nie kilka prostych zasad:

– Nie szukaj ofert na stronach konkretnych przewoźników!

Spędzisz wiele godzin zapisując, porównując oferty, a i tak z pewnością pominiesz te najciekawsze.

Jak więc szukać? W sposób najprostszy! Skorzystaj z porównywarki ofert! Dostępnych jest wiele, ja korzystam ze strony Skyscanner. Wyszukiwarki sprawdzają się zwłaszcza przy lotach kombinowanych, gdzie znalezienie połączenia „na piechotę”, przeszukując po kolei strony bezpośrednich operatorów, zajęłoby wieki.

I chociaż wydawać by się mogło, że bezpośrednio ze strony internetowej przewoźnika będzie taniej, bo przecież bez pośrednika itd… to jednak nieprawda! Ceny lotów (przede wszystkim tych kombinowanych) ze stron porównywarek są o kilka – kilkanaście procent niższe niż na stronach linii lotniczych!

Dlatego naprawdę warto!

– poszukaj lotów w elastycznych datach!

Często ceny biletów różnią się, nawet w przedziale kilku dni. I to znacznie. Czasami jest to nawet kilkadziesiąt procent! Jeżeli zatem nie mamy konkretnego kalendarza, którego musimy się trzymać, to warto sprawdzić konfiguracje w przedziale całego nawet miesiąca. Zdarza się, że np bilet 10.06 kosztuje 100 zł, a 11.06 już tylko 50 zł. Warto to sprawdzić, prawda? Zobaczcie na realnym przykładzie ze strony Skyscanner. Na zielono zaznaczyłam połączenie najtańsze, na czerwono – najdroższe. Zauważcie, że różnica w cenie za przelot Warszawy do Aten jest ponad 5-krotna w przedziale zaledwie jednego miesiąca! Teraz już rozumiecie, dlaczego trzeba sprawdzać wiele dat, prawda?

Skyscanner oferuje również wizualne przedstawienie kosztów:

Dla osób, którym nie zależy na wyjeździe w konkretnym miesiącu, Skyscanner przygotował jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie: możliwość wyboru najtańszego miesiąca. Wystarczy w polu dat wybrać opcję „najtańszy miesiąc”:

Dosyć ciekawą wyszukiwarką tanich lotów jest również Azair, szerzej opisywana przez Kraj Za Krajem >> Jak szukać tanich lotów – poradnik z wykorzystaniem Azair

  • Rezerwacja hotelu

Mamy już bilet lotniczy na wymarzoną podróż, pozostaje nam rezerwacja hotelu. Tutaj również niezbędnym narzędziem jest wyszukiwarka hoteli. Osobiście korzystam z Booking.com.

W ofercie wyszukiwarek są setki tysięcy hoteli na całym świecie o różnym standardzie, a – co za tym idzie – w różnych przedziałach cenowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Opisy są szczegółowe, można poczytać opinie gości, a rezerwacja zajmuje kilka minut. Tak jak w przypadku linii lotniczych, ceny na stronach hoteli z reguły są wyższe niż te oferowane przez wyszukiwarki.

Ponadto na Booking.com codziennie pojawiają się ciekawe promocje, dlatego warto swoje poszukiwania rozłożyć w czasie, prześledzić przez kilka dni z rzędu, ponieważ może trafić się coś wyjątkowo ciekawego.

Booking.com

Dla zainteresowanych konkretnym rodzajem lokum, ciekawa informacja, iż wyszukiwania można zawęzić wybierając jedną z wielu opcji: ilość gwiazdek, marka hotelu, dodatkowe udogodnienia (spa, basen, akceptacja zwierząt domowych) itp. Wiele hoteli oferuje też transfer z lotniska.

To by było tyle w temacie. z góry dziękuję za wszelkie komentarze, a może coś pominęłam?

Życzę udanych urlopów!

Xel-Ha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Alicante i górująca nad miastem… góra!

Teraz cofam się ze wspomnieniami do mojej podróży do Alicante. To nie był wypad planowany,...

Zamknij