... ... Gozo w pigułce – co warto zobaczyć? | Podróżować to żyć
25 kwietnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Gozo w pigułce – co warto zobaczyć?

Gozo – mniejsza siostra Malty. Niestety bardzo często niedoceniana przez Turystów tłumnie przybywających w te strony. Z reguły ograniczają się oni do jednodniowej wizyty i zawzięcie próbują odkrywać Gozo przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej… BŁĄD!

Gozo jest bardziej sielskie, wiejskie niż główna wyspa. Dzięki temu właśnie skradło moje serce. To tutaj wraz z mężem zamieszkaliśmy i… zakochaliśmy się w tym maleńkim skrawku ziemi.

Tutaj czas płynie dużo wolniej, tutaj starszyzna tradycyjnie przesiaduje wieczorami przed domami delektując się piwkiem i prowadząc swobodne rozmowy… Tutaj stres i pośpiech gdzieś znikają. Jak długo jeszcze? Miejmy nadzieję, że wszechobecna pogoń za pieniądzem i konsumpcjonizm nie wkradną się na Gozo, że pozostanie ono tak sielskie, wiejskie, pachnące (!) obornikiem jeszcze przez długie lata…

Póki co, zwiedzajmy te wiejskie krajobrazy, liczne pola, wąskie uliczki i delektujmy swe oczy tym wspaniałym widokiem. „Wsi spokojna, wsi wesoła…”

Gozo, choć maleńkie (14km x 7km w linii prostej), kryje wiele uroczych zakątków, które naprawdę warto byłoby odwiedzić. Niestety potrzebny jest do tego własny środek transportu. Te najpiękniejsze miejsca kryją się bowiem z dala od utartych szlaków, asfaltowych dróg, przystanków autobusowych. Poniżej moja lista ulubionych, najpiękniejszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić na Gozo. Do niektórych dojedziemy autobusem, większość to jednak ukryte z dala od tłumów „perełki”.

Gozo w jeden dzień – co warto zobaczyć? TOP10

Mając do dyspozycji tylko jeden dzień na Gozo, warto odwiedzić miejsca z mapki poniżej:

Mapa Gozo

Cytadela, Victoria 

Otoczona murami obronnymi osada w centrum stolicy Gozo, Victorii (Rabatu). Twierdza zdecydowanie góruje w krajobrazie wyspy. Z Cytadeli roztacza się piękny widok na okolicę. To idealne miejsce, by zobaczyć Gozo z góry… wyda się takie maleńkie! Jednak potem, kiedy będziecie zwiedzać wysepkę dalej, krążąc wąskimi uliczkami – już takie maleńkie nie będzie się wydawało.

Pierwsze ślady ludzkiej bytności odkryte w tym miejscu pochodzą z czasów Fenicjan. Obecne mury są jednak dziełem wieku XV-XVII. To też okres najazdów tureckich. Najbardziej pamiętny z nich miał miejsce w roku 1551, kiedy to Turcy zdobyli Cytadelę i pojmali do niewoli około 5-6 tys. osób.

Cytadela, Gozo

U podnóża Cytadeli znajduje się miasto – Rabat. Jego geneza sięga średniowiecza, kiedy to rosnąca populacja Gozo przestała się mieścić w obrębie murów Cytadeli i u jej podnóża zaczęły tworzyć się przedmieścia.

Rabat został przemianowany na Victorię w roku 1897, kiedy to ówcześnie panująca brytyjska królowa Victoria obchodziła 60-lecie swojego panowania. Obecnie obowiązują nazwy dwie.

Zainteresowanych zapraszam na wirtualną wycieczkę po Victorii – Rabacie, czyli stolicy Gozo >> Victoria, stolica Gozo – spacer po zaułkach, pastizzi i koty

Klify Sanap

Strome, osiągające momentami 105 metrów wysokości, klify spadające prosto do morza.
Sanap Cliffs to punkt konieczny do zobaczenia podczas wyprawy na Gozo. Niestety, ta położona z dala od szlaków komunikacji miejskiej perełka, jest częstokroć pomijana przez turystów odwiedzających mniejszą siostrę Malty.

Zainteresowanych spacerem od Zatoki Xlendi do klifów Sanap, zapraszam na nasz film >> Zima na klifach – Gozo aktywnie: Spacer od Xlendi Bay do klifów Sanap

Tal-Mixta Cave/ Ramla Bay 

Ramla to największa piaszczysta plaża na Gozo. Jednak najpiękniejszy widok na nią to ten z jaskini Tal-Mixta. Ten obraz na długo pozostanie w pamięci.

Do samej jaskini można dostać się ścieżką wiodącą dość stromym skalnym zboczem prosto z plaży lub wjechać samochodem niezbyt uczęszczaną polną drogą, która z pozoru wydaje się być wiodącą donikąd…

Salt Pans/ Saliny/ Panwie Solne

Skalne baseny usytuowane są na znacznej części wybrzeża w pobliżu Marsalforn. Odparowywana woda pozwala na pozyskiwanie soli morskiej. To lokalna tradycja, która przetrwała wieki…
To takie miejsce na Gozo, gdzie czas się jakby zatrzymał… gdzie o świcie spotkać można osoby pochylające się nad białymi stożkami, mieniącymi się złotymi refleksami wschodzącego słońca…

Jeśli macie ochotę uruchomić wyobraźnię i posłuchać opowieści „Solnego Dziadka”, to zapraszam na filmy (tym razem są dwa):
Część 1: Saliny – miejsce pozyskiwania soli morskiej w tradycyjny sposób
Część 2: Saliny – Rozmowa z „Solnym Dziadkiem”.

Wied il-Ghasri

Przepiękne miejsce, idealne na spacer wśród skalistych wzgórz. Morze wdziera się skalnym wąwozem w głąb wyspy. Aby dojść na dół, do maleńkiej skalistej plaży, należy pokonać kilkadziesiąt kamiennych schodków. Zdecydowanie warto!

Miejsce oddalone jest od szlaków autobusowych, zatem nie spotka się tam nieludzkiego tłoku. To zdecydowany plus tego miejsca, szczególnie w sezonie.

Wied il-Mielah

Skalne okno, które, zapewne z uwagi na niemożliwy dojazd komunikacją miejską, pozostaje wciąż niezbyt popularne wśród turystów. Tymczasem owa skalna konstrukcja, nazywana także Mniejszym Oknem lub Mniejszym Azure Window, naprawdę warta jest uwagi.

Bazylika Ta’Pinu

Przepiękna bazylika, znajdująca się na miejscu starej XVI- wiecznej kaplicy, w której odnotowano w XIX wieku objawienia. Obecnie w nawach kościoła można odnaleźć dowody łask (kule, gipsy, dziecięce ubranka) oraz listy dziękczynne dla Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu. W kościele można też pozostawić własne modlitwy.

Ta' Pinu

Jeśli bylibyście zainteresowani historią tego miejsca, jeśli chcielibyście odbyć z nami wirtualny spacer po wnętrzu kościoła, zapraszam na wpis >> Bazylika Ta' Pinu

Dwejra

Dwejra znana jest przede wszystkim z nieistniejącego już Azure Window – skalnego łuku, który dokonał swojego „żywota” w marcu 2017 roku. Pomimo, że Azure Window już nie ma, Dwejra wciąż ma wiele do zaoferowania.

Dwejra to trzy szczególne miejsca: Inland Sea, Fungus Rock i Blue Hole.

Inland Sea

Morska zatoka oddzielona od pełnego morza skalną ścianą. Zatokę z morzem łączy prześwit, przez który (przy wietrznej pogodzie) wpadają z impetem morskie fale.
To niewielkie „wewnętrzne morze” doceniane jest przez amatorów morskich kąpieli oraz plażowiczów. Warto też wdrapać się na skalne zbocza i podziwiać panoramę z góry.

Fungus Rock

Fungus Rock

Wystająca z głebin morskich skała znajdująca się tuż przy zatoce Dwejra. Swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi grzyba, który porastał w średnioweiczu skalne ściany. Roślina, niegdyś uznawana za leczniczą, ostatecznie okazała się medycznie bezwartościowa.

Skała obecnie posiada status rezerwatu przyrody i obowiązuje całkowity zakaz wstępu na skałę. Występuje na niej unikatowy gatunek jaszczurki – murówki maltańskiej.

Miejsce po Azure Window i Blue Hole

Miejsce znane ze stojącego tu niegdyś Azure Window. Skalne okno, będące do niedawna wizytówką Gozo, zawaliło się pod wpływem sztormu w marcu 2017 roku. Choć w chwili obecnej skalne okno można podziwiać już tylko pod wodą, w stroju płetwonurka, samo miejsce warto odwiedzić.

Wiele osób kocha je z uwagi na Blue Hole. Blue Hole to naturalny basen o średnicy 10 metrów, wypełniony krystalicznie czystą wodą. Warto wdrapać się na okoliczne skały, by zobaczyć Blue Hole z góry.

Jeśli Dwejra Was zainteresowała i chcielibyście dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego miejsca, zapraszam na szerszy wpis >> Dwejra


Oczywiście, nie są to wszystkie miejsca warte uwagi. Jest to lista możliwa do zrealizowania w ciągu jednego dnia, o ile posiada się własny środek transportu (do Wied il-Ghasri nie wjeżdżałabym wypożyczonym samochodem z niskim zawieszeniem; autko można zaparkować na rozdrożu i udać się na krótki spacer). Najlepiej jednak poświęcić na Gozo kilka dni i spacerować, spacerować i jeszcze raz spacerować! Malownicze, sielsko – wiejskie krajobrazy nacieszą Wasze oczy i zapewnią wypoczynek w pełnym tego słowa znaczeniu.

Kiedy najlepiej wybrać się na Gozo?

Na to pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Gozo najpiękniejsze jest zimą i wiosną, kiedy trawa się zieleni i wszystko kwitnie. Latem, na skutek braku deszczu oraz upałów, oczom naszym ukaże się skalista pustynia. Lato to gwarancja upalnej pogody, więc raj raczej dla miłośników plażowania. Zimą temperatury wahają się w przedziale 12-22 stopnie w dzień, jednak mogą wiać silne wiatry, może też padać deszcz. Powiedziałabym, że do zwiedzania najlepsza jest wiosna (kwiecień, maj), jednak pogoda w ostatnich latach płata figle i może zaskoczyć nas o każdej porze roku!

Fantastycznym sposobem na zwiedzanie Gozo jest wycieczka jeepami. Takie oferuję wraz z moim mężem (obecnie na Gozo mieszkamy). Zapraszamy serdecznie: Piggy Tours – jednodniowe wycieczki po Gozo w stylu safari jeep

Oczywiście, jeśli preferujecie zwiedzanie na własną rękę, skorzystajcie z powyższej mapki i… w drogę!


Co warto zobaczyć na Malcie, Gozo i Comino mając do dyspozycji więcej dni?

Atrakcje Malty >> Malta, główna wyspa
Ciekawe miejsca na Gozo >> Gozo, mniejsza siostra Malty
Co zwiedzać na Comino >> Dookoła Comino


Zobacz też:

2 thoughts on “Gozo w pigułce – co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trasa spacerowa od Għajn Tuffieħa Bay do Ġnejna Bay (Malta)

Għajn Tuffieħa Bay to mojo ulubiona plaża na Malcie. Nie jetem miłośniczką spędzania długich godzin...

Zamknij