... ... Ġgantija Temples i legendy o gigantach | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Ġgantija Temples i legendy o gigantach

Ġgantija Temples – zaliczane do najstarszych na świecie, starsze niż Piramidy w Egipcie i Stonehenge, megalityczne świątynie, których początki datowane są na 3600-3200 p.n.e.

Czy naprawdę zostały wzniesione przez gigantów? Tak głosi legenda, a sama nazwa „Ġgantija” pochodzi od maltańskiego słowa „ġgant”, co oznacza: „olbrzym”.  

Ġgantija Temples

Patrząc na ogromnych rozmiarów skalne bloki (niektóre z megalitów mają ponad pięć metrów długości i ważą ponad pięćdziesiąt ton), z których zbudowane zostały ściany świątyń, zaczynamy wierzyć, że w legendzie może tkwić ziarno prawdy…

Legendy o gigantach

Maltańskie legendy mówią, że pierwszymi osadnikami na wyspie byli właśnie giganci. Skąd oni się tu wzięli?  Ponoć dawno temu dzieci olbrzymki żyjącej w lesie zostały uprowadzone i wsadzone do łodzi. Łódź szybko oddalała się od brzegu. Zrozpaczona matka rzuciła się do wody z zamiarem uratowania dzieci. Niestety, kiedy już dotarła do łodzi, zły człowiek odciął jej ręce, a ciało zatonęło w morskiej toni. Dzieci zostały porzucone na lądzie – na terenie Malty właśnie.  Maluchy przetrwały – osiedliły się tam dając początek populacji gigantów.

Legendy te mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że znaleziska archeologiczne z tamtych czasów są dowodem na istnienie naprawdę wielkich ludzi. Ponoć odkryto szkielet człowieka, który miał mieć prawie 2,6 metra wysokości.  Znalezisko niestety nie ujrzało światła dziennego. Krążą historie, że odkrywca szkieletu ukrył go w obawie, aby jego budowlane przedsięwzięcie nie zostało wstrzymane. Zwierzył się jednak badaczowi maltańskiej prehistorii i tak teoria o gigantach szerzy się dalej w maltańskich kręgach…

Kolejna teoria głosi zaś, że megalityczne świątynie są dziełem Atlantów. Czy Malta to naprawdę zaginiona Atlantyda? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że dawna cywilizacja istniała. Pytanie „Kim byli ci ludzie?” pozostaje jednak wciąż bez odpowiedzi i spędza sen z powiek badaczom.

Byli i nagle… zniknęli!

Ġgantija Temples

Kolejną niewiadomą jest nagłe zniknięcie mieszkańców. Niespodziewanie, około 2500 roku p.n.e. społeczeństwo przestało istnieć. Co się z nimi stało? Dlaczego/jak uciekli/zniknęli? Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi… Pierwotni mieszkańcy pozostawili jednak po sobie te wspaniałe, pełne zagadek budowle – megalityczne świątynie.

Wróćmy do Ġgantija Temples…

Na kompleks świątynny składają się dwie świątynie wpisane w roku 1980 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby do nich dotrzeć, przechodzimy przez niewielkie muzeum, w którym zostały zgromadzone artefakty wydobyte w tym miejscu.

Pozostałości kości zwierzęcych odkrytych na tym obszarze mogą być dowodem na to, że w świątyni składano rytualne ofiary ze zwierząt. O zastosowaniu ognia świadczy obecność kamiennych palenisk. Istnieje również teoria, że świątynie były miejscem kultu płodności.

Świątynie są otwarte dla zwiedzających w następujących godzinach:

Od czerwca do września: poniedziałek – niedziela: 09.00-18.00 (wstęp do 17.30)

Od października do maja: poniedziałek – niedziela: 09.00-17.00 (wstęp do 16.30)

24, 25, 31 grudzień, 1 styczeń i Wielki Piątek – nieczynne

Bilety wstępu (koszt):

 dorośli (18 – 59 lat): €9.00
 młodzież (12 – 17 lat), seniorzy (powyżej 60 roku życia), studenci: €7.00
 dzieci (6 – 11 lat): €5.00
 niemowlęta (1 – 5 lat): za darmo

Lokalizacja: 

John Otto Bayer Street,
Xagħra,
Gozo

Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Heritage Malta: Ġgantija Temples


Może Cię zainteresuje?

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gozo w pigułce – co warto zobaczyć?

Gozo – mniejsza siostra Malty. Niestety bardzo często niedoceniana przez Turystów tłumnie przybywających w te...

Zamknij