Elafonisi – czy różowa plaża jest naprawdę różowa?

Czy plaża Elafonisi jest różowa? Tak słyszeliśmy, tak czytaliśmy. No więc… być na Krecie i nie odwiedzić różowej plaży? Grzech!

Ruszyliśmy w drogę. Do Elafonisi mieliśmy około 67 km. Połączyliśmy zwiedzanie dwóch plaż w jeden dzień. Rankiem zahaczyliśmy o Balos, która wprawiła mnie w totalne osłupienie (mega pozytywne! – o Balos poczytajcie tutaj >>) , kolejno pojechaliśmy w kierunku Elafonisi.

Elafonisi

O co chodzi z tym różowym piaskiem?

Wystarczy w „wujka” Google wpisać hasło „Elafonisi” i wyskakuje co najmniej 20 zdjęć plaży z bajecznie różowym piaskiem. Tak różowym, że aż niewiarygodnym.

Skąd taki odcień? Otóż drastyczna legenda głosi, że miała go na taki kolor zabarwić krew zamordowanych przez Turków niewinnych kobiet i dzieci skrywających się na wyspie. Rzeź faktycznie miała miejsce w roku 1824, jednak faktem jest, że nie ma ona nic wspólnego z kolorem piasku na plaży.

Z kolorem piasku natomiast wiele wspólnego mają pancerzyki występujących tam skorupiaków. Ich odcień w zestawieniu z turkusowym kolorem wody miał dawać ten niesamowity efekt.

Przyjechaliśmy…

Kreta, Elafonisi

Zaczęliśmy rozglądać się dookoła w poszukiwaniu owego różu, powątpiewając w pewnym momencie w to, czy aby na pewno trafiliśmy we właściwe miejsce. Znaki na drodze wskazywały jednoznacznie, że tak… Ruszyliśmy zatem dziarsko w kierunku wody.

Kreta, Elafonisi

Kreta, Elafonisi

Przy samym morzu nasz wzrok przykuwa bardzo delikatny, różowy odcień piasku. Zdecydowanie nie było to jednak to, czego oczekiwaliśmy.

Kreta, Elafonisi

Kreta, Elafonisi

Po chwyceniu ziarenek piasku w dłonie da się faktycznie zauważyć, że niektóre drobinki mają różowy kolor. Nie ma jednak ich aż tyle, by otrzymać ten niesamowity efekt z internetowych zdjęć.

Kreta, Elafonisi

Elafonisi jest obszarem chronionym, wpisanym na listę Natura 2000. Piasku z plaży nie wolno zabierać! Może, gdyby wszyscy przestrzegali zakazu, piaseczek wciąż miałby ten naprawdę intensywny, różowy kolor? Pamiętajmy, zostawmy naturę w spokoju… Zostawmy piasek, muszelki tam, gdzie ich miejsce. Pozwoli to na zachowanie tego piękna dla przyszłych pokoleń.

Kreta, Elafonisi

Elafonisi uważana jest za plażę mogącą śmiało konkurować z Balos o miano najpiękniejszej na wyspie. Moje serce skradła jednak Balos, choć Elafonisi uroku także nie można odmówić. A jakie jest Wasze zdanie?

Kreta, Elafonisi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Balos – jedna z najpiękniejszych plaż?

[...] Na razie jeszcze nie widzimy nic poza wypaloną przez słońce trawą. Tak, letnie upały dały o sobie znać, okoliczna

Zamknij