... ... Droga Krzyżowa na wzgórze Ta’ Għammar | Podróżować to żyć
28 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Droga Krzyżowa na wzgórze Ta’ Għammar

Tuż obok sanktuarium Ta Pinu znajduje się wzgórze Ta’ Għammar – dość strome wzgórze, na które prowadzi ścieżka… Tuż przy ścieżce znajdują się stacje drogi krzyżowej.

O ile sama Bazylika Ta’Pinu jest miejscem często odwiedzanym przez turystów oraz pielgrzymów, to droga na wzgórze częstokroć jest pomijana. Powiedzmy sobie szczerze – kto był na szczycie? My sami odwiedziliśmy to miejsce dopiero przy którejś wizycie w okolicach bazyliki.

Miejsce to oczywiście przedstawia bardzo dużą wartość sakralną, niech jednak nie smucą się religijni sceptycy! Jest to miejsce piękne, tajemnicze i niezwykle widokowe!

Skąd w ogóle pomysł założenia drogi krzyżowej na wzgórzu Ta’ Għammar?

Wszystko sięga czasów miejscowego farmera o imieniu Francesco (po maltańsku: Frangisk) Portelli. Człowiek ten potwierdził pod przysięgą, że w roku 1883 usłyszał głos Matki Boskiej. Głos ten wydobywał się ze świętego obrazu znajdującego się w starej kapliczce – w miejscu, gdzie stoi współczesna Bazylika Ta’Pinu.

Francesco Portelli
Francesco Portelli

Głos Matki Boskiej nakazywał mu żarliwą modlitwę do Ukrytej Rany Jezusa Chrystusa., powstałej w wyniku dźwigania krzyża na jego ramionach.

Francesco, jako człowiek bardzo pobożny, żarliwie się modlił, a w wyniku tej modlitwy – jak twierdzi – została cudownie uzdrowiona jego bardzo chora mama.

Pod koniec II wojny światowej wierni zaczęli odbywać na wzgórze osobiste pielgrzymki w akcie pokuty.

Jest jeszcze jedna postać związana z drogą krzyżową… Mowa o miejscowym farmerze o imieniu Francis Xavier Mercieca (po maltańsku: Franġisku Saverju Mercieca), znanym jako Frenċ tal-Għarb.

Frenċ tal-Għarb
Frenċ tal-Għarb

To jedna z postaci, których figury stoją na dziedzińcu przed Bazyliką Ta’ Pinu. Człowiek ten, niezwykle pobożny, był miejscowym uzdrowicielem duszy i ciała.

Jego ostatnim życzeniem przed śmiercią (zmarł w 1967 roku, by na tej właśnie drodze na wzgórze powstała droga krzyżowa. Nie doczekał realizacji tego życzenia. Droga krzyżowa ostatecznie powstała w latach 80.

Ile tam jest posągów?

W sumie znajduje się 14 posągów, z których pierwsza jest płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy, a ostatnia przedstawia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Droga krzyżowa startuje od Ta’ Pinu, gdzie znajdziemy pierwszą stację. Na szczycie wzgórza, tuż przy amfiteatrze, znajduje się ostatnia stacja.

Amfiteatr na szczycie to miejsce dość specyficzne. W zależności od pory dnia czy pogody, może być miejscem modlitwy, przemyśleń, ukojenia czy grozy.

Coroczna pielgrzymka wielkopostna

Każdego roku, podczas jednej z niedziel Wielkiego Postu, Kościół w Gozo organizuje pielgrzymkę pokuty, wzdłuż ścieżki określanej „Via Crucis” (czyli drogi krzyżowej) pod górę. O zmroku wielu pielgrzymów, młodych i starszych, wdziera się na wzgórze, dzierżąc w dłoniach świece i latarki. Pomimo, że jest to wydarzenie czysto religijne, z pewnością nie sposób nie doświadczyć w świetle migocących świec magii tego miejsca. Nam nie udało się jeszcze wziąć udziału w tym wydarzeniu, niemniej nie omieszkamy tego uczynić za rok…

To miejsce jest rzadko wymieniane w wielu przewodnikach turystycznych na temat Gozo, ale jest to naprawdę piękne miejsce na wędrówki i wspaniałe miejsce, w którym można zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i uspokoić się wewnętrznie… po prostu poczuć jego magię.

Zapraszam na relację YouTube z wejścia na wzgórze >>

Wejście na wzgórze - mój film na YouTube


Może Cię zainteresuje:

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trasa spacerowa na Gozo - okolice Hondoq Bay
Halfa – kolejna wyspa Archipelagu Wysp Maltańskich

Maltę, Gozo i Comino znają chyba wszyscy. Bardziej wnikliwi zapewne słyszeli o Cominotto czy Wyspie...

Zamknij