... ... Dookoła Malty | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Dookoła Malty

Co warto zobaczyć na Malcie? Ile czasu potrzeba, aby zwiedzić 3 główne wyspy? Zaraz odpowiem na to pytanie, najpierw jednak muszę, po prostu muszę pozwolić sobie na małą dygresję na temat wysp i zmian w nich zachodzących na przestrzeni ostatnich lat. Jak to się mówi: spieszcie zobaczyć Maltę zanim ją zabudują…

Malta… Pierwszą podróż na tę wyjątkową wysepkę odbyłam w roku 2011 i… zakochałam się 🙂 Wtedy powiedziałam sobie, że to jest moje miejsce na ziemi i kiedyś tu zamieszkam…

Marzenie moje spełniłam w marcu 2017 roku, kiedy to wraz z mężem przeprowadziliśmy się na siostrzaną wyspę Malty – Gozo. Niestety na przestrzeni tych lat Malta bardzo zmieniła się na niekorzyść – rozbudowała się, a tradycyjną maltańską architekturę z piaskowca zaczęły zastępować betonowe hotele… Cóż, cena postępu.

Trasa spacerowa na Gozo - okolice Hondoq Bay
Trasa spacerowa na Gozo – okolice Halfa Rock

Na szczęście maleńkie Gozo wciąż pozostaje sielskie, wiejskie i tutaj właśnie odnaleźliśmy swój dom.

Na jak długo? Czas pokaże. Póki co, pokochaliśmy ten mały kawałek skały. No, ale o Gozo mamy odrębny rozdział…

Malta to największa z trzech zamieszkanych wysp Archipelagu. Powierzchnia głównej wyspy wynosi niecałe 246 km², czyli jest mniejsza od Wrocławia! Powierzchnia całego zaś Archipelagu to zaledwie 316 km², czyli mniej niż powierzchnia Krakowa!

Malta się zmienia…

Malta jako główna wyspa rozwija się najszybciej. Nie, to nie jest dobre… Mój pierwszy przyjazd na Maltę pamiętam jakby to było wczoraj. Malta mnie wtedy urzekła. Dziurawe drogi… stare, klimatyczne, kolorowe autobusy z pootwieranymi szybami zamiast klimatyzacji… mnóstwo terenów w zasadzie bezludnych… To były czasy! Kiedy przybyłam na Maltę po latach – serce mi pękło. Wszędzie dźwigi, wyrastające jak grzyby po deszczu wieżowce nijak nie komponujące się z resztą otoczenia – istny plac budowy. Wydaje mi się, że Malta chce przyjąć więcej turystów niż jest w stanie pomieścić.

Oczywiście – dalej ma wiele urokliwych zakątków. Klimatyczne, wąskie uliczki i budynki z piaskowca zapraszają na leniwy spacer… niesamowite zabytki będące prawdziwym arcydziełem zapierają dech… a ścieżki spacerowe aż proszą, by przywdziać wygodne obuwie i wyruszyć na wędrówkę. I te pozytywne aspekty każdy z przybywających na wyspę turystów chce zobaczyć.

Ile czasu trzeba na zwiedzanie Malty?

Powiedziałabym, że co najmniej tydzień. Jeśli jednak tego tygodnia nie mamy, przedstawię Wam za chwilę plan zwiedzania wysp w 4 dni.

W jaki sposób najlepiej zwiedzać Maltę?

Najlepiej samochodem, lecz pamiętajcie o ruchu lewostronnym! Choć siatka połączeń autobusowych na głównej wyspie jest dobra, to przemieszczanie się po niej trwa wieki. Gozo autobusem nie da się zwiedzić, ponieważ autobusy do wielu miejsc widokowych nie dojeżdżają. A na Comino komunikacji w ogóle nie ma…
Szerzej kwestię komunikacji na wyspach i między wyspami poruszyłam tutaj: Komunikacja na Malcie.


Co warto zwiedzić na Malcie?

Jak już wcześniej wspomniałam, Malta jest malutką wyspą o powierzchni zaledwie 246 km² (jako główna wyspa; powierzchnia archipelagu to 316 km²). Wiele osób wobec tego twierdzi, że Maltę można zwiedzić w 2-3 dni… Nic bardziej mylnego! Zakładając, że mamy do dyspozycji samochód lub skorzystamy z lokalnych wycieczek objazdowych, przedstawię Wam plan zwiedzania Malty w 4 dni – i to jest niezbędne minimum.

Malta w 4 dni – gotowy plan zwiedzania

Dzień 1 – wycieczka objazdowa dookoła Malty
Dzień 2 – spacer po Valletcie
Dzień 3 – wycieczka objazdowa po Gozo
Dzień 4 – rejs na Comino

Dzień 1: Plan jednodniowej wycieczki po Malcie

Malta - mapa

Oto realny plan zwiedzania Malty z założeniem posiadania samochodu.

Popeye Village – widok z góry

Obecnie wioska pełni funkcję skansenu oraz parku rozrywki i – można powiedzieć, że święci triumfy do dnia dzisiejszego. Widok z góry zdecydowanie wart jest uwagi – kolorowe domki robią oszałamiające wrażenie. Czy warto wchodzić do samej wioski? To bardziej atrakcja dla Małych niż dla Dużych (no, chyba że jest się fanem filmu). Dla dzieci organizowane są konkursy, gry, zabawy, odbywają się pokazy. W sezonie porozkładane są w zatoce trampoliny i ślizgawki. Do każdego z domków można wchodzić, a wewnątrz została zachowana sceneria z filmu: stół nakryty do obiadu, łóżka, hamaki…

Wg mnie dorośli mogą sobie odpuścić wchodzenie do środka, widok z góry powinien zaspokoić ciekawość, jednak o gustach się nie dyskutuje. My byliśmy w środku w 2015 roku. Opis naszej wyprawy do Popeye Village znajdziecie tutaj: Popeye Village.

Golden Bay

Uznawana za jedną z najładniejszych piaszczystych plaż na Malcie. Krystalicznie czysta i ciepła woda przyciąga amatorów morskich kąpieli, a złocisty piasek to z kolei raj dla miłośników leżakowania.

Czy faktycznie złota plaża jest najładniejsza? Wg mnie nie. Rozsławiona, rozreklamowana, przyciąga tłumy turystów, a w sezonie już koło południa ciężko znaleźć choć skrawek piasku na rozłożenie własnego ręcznika. Wg mnie zdecydowanie ładniejsza jest sąsiadująca z nią Tuffieha Bay.

Ghajn Tuffieha Bay

To moja ulubiona zatoka na Malcie. Jest to miejsce mniej popularne niż Golden Bay, być może dlatego, iż, aby dojść do plaży, trzeba pokonać około 200 schodów w dół… Na jedno zdjęcie zapewne nie chciałoby mi się schodzić, jednak na cały dzień plażowania zdecydowanie wybrałabym właśnie tę zatokę.

Po okolicznych wzgórzach prowadzą ciekawe trasy spacerowe – jeśli macie na zwiedzanie Malty więcej niż 4 dni, warto wybrać się spacerem do kolejnej zatoczki: Gnejna Bay >> wpis tutaj: Trasa spacerowa od Għajn Tuffieħa Bay do Ġnejna Bay


Zainteresowanych wirtualnym spacerem, zapraszam na film o wyżej wspomnianych zatokach… zimą >> Jakie są plaże na Malcie?

Mdina – Miasto Ciszy

Otoczona murami obronnymi pierwsza stolica Malty, nazywana jest Miastem Ciszy. Wiele osób stawia Mdinę w czołówce miejsc, które należy odwiedzić podczas wizyty na Malcie. Nic dziwnego – Mdina kusi swoją historią, charakterystyczną zabudową, legendami…
Jeśli dodać do tego fakt, że usytuowana jest na wzgórzu, z którego rozciąga się panoramiczny widok na okolicę oraz – że w jej wąskich, krętych uliczkach, zamkniętych niemalże dla każdego pojazdu kołowego, można się „zgubić” podziwiając charakterystyczne kolorowe okiennice i kołatki… to już nie ma watpliwości, że wizyty w tym mieście nie można sobie odpuścić!

Mówi się, że kto nie był w Mdinie, ten nie widział Malty… Coś w tym jest. Zaintrygowanych Mdiną zapraszam na obszerny wpis o tym miejscu: Mdina – Miasto Ciszy?


A, gdyby ktoś miał ochotę na wirtualny spacer i wysłuchanie kilku legend związanych z Mdiną, to zapraszam na film >> Mdina – Miasto Ciszy… i legend

Klify Dingli

Ich wysokość momentami wynosi 250 metrów, co czyni je najwyższymi na Malcie. Z klifów rozciąga się imponujący widok na morze oraz niezamieszkałą wysepkę Fifla. To jeden z moich ulubionych obszarów na Malcie – wciąż dziki i niezadeptany. Jeśli macie więcej czasu do dyspozycji na Malcie, warto przejść się trasą spacerową wzdłuż klifów, aż do Għar Lapsi. Widoki są imponujące! Trasę spacerową opisałam tutaj >> Spacer od klifów Dingli do Għar Lapsi (przez obszar il-Fawwara)

Zainteresowanych wirtualnym spacerem po klifach zapraszam serdecznie na nasz film >> Spacer od klifów Dingli do Għar Lapsi (przez obszar il-Fawwara)

Blue Grotto

Zespół grot skalnych w pobliżu zatoki Wied iz-Zurrieg robi piorunujące wrażenie. Największa z jaskiń – Blue Grotto znana jest nie tylko z uwagi na wyjątkowy kształt, ale przede wszystkim ze swojej gry barw. Lokalne wycieczki łodzią pozwalają obejrzeć tę przepiękną kolorystykę od środka. Podczas słonecznej pogody można podziwiać nie tylko turkusowy kolor wody, ale również pomarańczowo – czerwone odcienie skalnych ścian. W niektórych jaskiniach można podziwiać genialnie fosforyzujące odcienie podwodnej flory, inne skalne groty przerażają zaś granatową głębią…

Podróż po grotach możliwa jest z przystani Weid iz-Zurrieg. Rejs trwa ok 15-20 miniut i kosztuje 8 Euro (cena z marca 2019). Naprawdę warto! Uwaga: rejsy uzależnione są od pogody, więc jeśli jest naprawdę wietrznie istnieje prawdopodobieństwo, że łódki nie popłyną!

Warto również wybrać się na punkt widokowy, z którego można podziwiać grotę z góry – widok pocztówkowy!


Marsaxlokk

Marsaxlokk to stara osada rybacka. Jej charakterystyczny obraz to przycumowane u wybrzeży kolorowe łódki luzzu z oczami Ozyrysa na dziobie. Promenadę wypełniają liczne knajpki oraz bazarki, na których można kupić typowe „zbieracze kurzu” (np. ulubione magnesy na lodówkę) lub lokalne haftowane obrusy.

Co niedzielę odbywa się tu targ rybny. Tzn… kiedyś był to targ stricte rybny, obecnie na targu ryby TEŻ można kupić – gdzieś między marchewką a powerbankiem. Zrobił się w tym miejscu typowy bazarek, gdzie znajdziemy przysłowiowy „dżem, mydło i powidło”. Jeśli zatem nie planujecie kupować ryb, niedzielny targ można sobie odpuścić na rzecz wizyty w Marsaxlokk w innym dniu tygodnia – unikniecie w ten sposób tłumu i, typowego dla targowisk na wolnym powietrzu, rozgardiaszu.

Wybrzeże Tigne (Sliema) i widok na mury obronne Valletty 

Jest to idealny punkt, z którego widać jak na dłoni imponujące obwarowania oraz kopułę Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel. Ten pocztówkowy widok na mury zdecydowanie wart jest uwagi i będzie pięknym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.

To tyle na jeden dzień. Osobny dzień warto poświęcić na zwiedzanie samej stolicy.


Dzień 2: Valletta

Obecna stolica Malty, bezdyskusyjne arcydzieło! Na jej terenie znajduje się aż 320 zabytków, a Valletta w całości została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dookoła miasta ciągną się mury obronne. Na spokojny spacer ulicami miasta przeznaczyć trzeba kilka godzin. Miłośnicy historii, historii sztuki czy architektury mogą chłonąć piękno tego miasta przez co najmniej kilka dni.  

Valletta – co warto zobaczyć (TOP 7):
1. Konkatedra Św. Jana
2. The Malta Experience – krótki film o historii Malty
3. Pałac Wielkiego Mistrza
4. Górne i Dolne Ogrody Barraka
5. Pałac Casa Rocca Piccola
6. Schrony z czasów wojny (Lascaris War Rooms)
7. Muzeum Wojny – National War Museum w Forcie St Elmo

A jeśli nie lubicie zwiedzać zabytków, możecie zrobić sobie po prostu leniwy spacer po murach obronnych, by kolejno wkroczyć Główną Bramą do miasta. Następnie warto zboczyć z głównej ulicy i wejść w wąskie uliczki pełne malutkich knajpek, schodów i… kotów. Warto też przysiąść w jednej z tych knajpek, by – przy szklaneczce ulubionego trunku – po prostu obserwować leniwie toczące się życie. Tak, to jest dobry pomysł na spędzenie dnia w stolicy Malty!

Więcej o Valletcie napisałam tutaj >> Valletta w jeden dzień – co warto zobaczyć w stolicy Malty?

Dzień 3: Gozo

Na Gozo trzeba spędzić co najmniej jeden dzień. Oczywiście, jeśli mamy tych dni do dyspozycji więcej – jeszcze lepiej, na pewno nie pożałujecie!

Zakładając jednak, że mamy do dyspozycji na Gozo tylko jeden dzień, warto skorzystać z naszego planu zwiedzania, który opisałam tutaj >> Gozo w pigułce, a który też obrazuje mapka obok.

Dzień 4: Comino

Na Comino również warto poświęcić odrębny dzień. Zdecydowanie nie polecam organizowanych rejsów łączonych: Gozo + Comino – nie zobaczycie ani jednej, ani drugiej wyspy i pozostanie pewien niedosyt.

Comino, Malta
Comino, Malta

W zależności od tego, czy planujecie obejść Comino dookoła, czy po prostu zrelaksować się na Błękitnej Lagunie, warto rozważyć dwie opcje przedostania się na Comino: tzw. tramwaj wodny lub katamaran.

Szczegółowy opis Comino oraz tego, co można na Comino zobaczyć, znajdziecie tutaj >> Dookoła Comino


Mam nadzieję, że w tym wpisie znaleźliście odpowiedź na pytanie: jak zwiedzić Maltę w 4 dni i na czym się skoncentrować. Jeśli macie do dyspozycji więcej dni, to wspaniale! Poznajcie więcej atrakcji i ciekawych tras spacerowych na Malcie i Gozo:

Co warto zobaczyć na Malcie i Gozo mając do dyspozycji więcej dni?

Atrakcje Malty >> Malta, główna wyspa
Ciekawe miejsca na Gozo >> Gozo, mniejsza siostra Malty

A jak już przejrzycie wszystkie wpisy, to zajrzyjcie jeszcze do Łukasza – miłośnik Malty i częsty gość na wyspie >> https://podrozniczy.blog/


Zobacz też:


1 thought on “Dookoła Malty

  1. Rewelacyjny opis! Wybieram się 6-11 sierpień i dzięki temu opisowi wiem jak zaplanować wyjazd.
    Pozdrawiam serdecznie 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
O nas

Każda podróż to nowe zapachy, nowe smaki, nowi ludzie, nowe widoki - nowe doświadczenia. Doświadczajmy...

Zamknij