... ... Bazylika Ta’ Pinu – miejsce objawień i uzdrowień | Podróżować to żyć
27 grudnia, 2021

Podróżować to żyć

Mój blog o podróżowaniu.

Bazylika Ta’ Pinu – miejsce objawień i uzdrowień

Bazylika Ta’ Pinu to jedno z najważniejszych miejsc sakralnych na Malcie, to miejsce objawień i uzdrowień.

Ta' Pinu - mój film na Youtube
Ta’ Pinu – mój film na YouTube

Oczywiście, aby nie być gołosłowną, opowiem Wam historię tego miejsca.

<< Link do mojego filmu na YouTube KLIK

Ta’ Pinu – historia

Wszystko zaczęło się w XVI wieku, kiedy to w szczerym polu stała sobie niepozorna kapliczka. Budowla była w zasadzie ruiną, a jej ściany groziły zawaleniem.

XVI-wieczna kapliczka w miejscu Ta' Pinu
XVI-wieczna kapliczka w miejscu Ta’ Pinu

W tej sytuacji ówczesny biskup, za zgodą papieża, postanowił starą kapliczkę wyburzyć. Zwołano robotników z kilofami i nakazano rozbiórkę. Pierwszy robotnik, który wbił kilof w mury kapliczki… złamał sobie rękę.

Uznano to wtedy za cud – odczytano to jako znak od Matki Boskiej, która miała po prostu nie życzyć sobie wyburzenia murów starej kapliczki. Pozostawiono ją zatem nienaruszoną.

Kapliczka stała tak do końca XIX wieku. Wtedy to (a dokładniej 22 czerwca 1883 roku) z pola wracała rolniczka – Karmni Grima. Przechodząc koło kapliczki, usłyszała głos. Głos nawoływał ją do środka, aby weszła się pomodlić. Kobieta w pierwszym odruchu wzdrygnęła się, jednak głos (Matki Boskiej) powtórzył, aby się nie lękała, tylko weszła do środka odmówić 3 „zdrowaśki” w intencji swojego zdrowia, ponieważ niebawem będzie bardzo chora, wręcz przykuta do łóżka… i nie będzie miała okazji. Kobieta weszła, pomodliła się żarliwie, a niebawem rzeczywiście zaniemogła.

Podczas jej choroby odwiedzał ją sąsiad – Francesco Portelli. Kobieta zwierzyła się mu pewnego dnia z tego, co jej się przytrafiło, a farmer odpowiedział na to, że ilekroć przechodzi w pobliżu kapliczki, również słyszy głos Matki Boskiej nawołujący go do modlitw, jednak on z kolei miał się modlić w intencji jego bardzo chorej mamy. Chodził zatem, modlił się, no i po pewnym czasie jego mama wydobrzała, Karmni Grima również doszła do siebie, a wieść o tym, że w kapliczce Matka Boska przemawia do ludzi, rozeszła się po okolicy.

Karmni Grima
Karmni Grima
Francesco Portelli
Francesco Portelli

Coraz więcej wiernych przybywało w to miejsce, by się modlić do Matki Boskiej w różnych intencjach…. W tej sytuacji władze kościelne Gozo doszły do wniosku, że w miejscu kapliczki należy postawić bardziej okazały kościół. Budowa bazyliki odbyła się w latach 1919-1931. Stara kapliczka, zgodnie z wolą Matki Boskiej, nie została wyburzona, a jedynie wkomponowana w mury obecnego kościoła. Kościół posiada tytuł bazyliki mniejszej (tytuł został nadany przez papieża Piusa XI).

Karmni Grima i Francesco Portelli - krypty
Karmni Grima i Francesco Portelli – krypty

Rolniczka – Karmni Grima oraz rolnik – Francesco Portelli, zostali pochowani w kryptach pod kościołem, jako osoby, od których wszystko się zaczęło…

Trzy figury na dziedzińcu

Kogo przedstawia trzecia figura na dziedzińcu? Ta osoba również spoczęła w krypcie pod kościołem.

Frenċ tal-Għarb
Frenċ tal-Għarb

Frenc Ta L-Gharb - krypta
Frenċ tal-Għarb – krypta

Franġisku Saverju Mercieca (znany jako Frenċ tal-Għarb – trzecia figura przed kościołem) – lokalny farmer I uzdrowiciel, człowiek niezwykle pobożny. Jednym z jego ostatnich życzeń przed śmiercią było, aby na drodze na pobliskie wzgórze Ta’ Għammar stanęły posągi przedstawiające stacje drogi krzyżowej. Jego marzenie urzeczywistniło się, niestety już po śmierci. O drodze krzyżowej możecie poczytać tutaj: Droga krzyżowa na wzgórze Ta’ Għammar

Ta’ Pinu – wizyty papieskie

Bazylikę odwiedził w 1990 roku papież Jan Paweł II, a w 2010 roku – Benedykt XVI. W maju tego roku (10 lat po wizycie Benedykta XVI oraz 30 lat po wizycie Jana Pawła II) miał Maltę (oraz bazylikę Ta’ Pinu) odwiedzić papież Franciszek. Niestety z uwagi na pandemię koronawirusa wizyta nie dojdzie do skutku w zakładanym terminie.

Ta' Pinu - wnętrze
Ta’ Pinu – wnętrze
Ta' Pinu - wnętrze
Ta’ Pinu – wnętrze

Nazwa Ta’Pinu pochodzi od imienia (Pinu) właściciela ziemskiego, na którego polu stała w XVI wieku kapliczka, a który to wspomnianą ziemię przekazał kościołowi.

Obecnie kościół otwarty jest dla wiernych, którzy tłumnie przybywają z różnych krajów. W nawach bocznych kościoła można zobaczyć m.in. kule, gorsety, ubranka dziecięce, listy dziękczynne do Matki Boskiej oraz wszelkie dowody uzdrowień.

Prośby do Matki Boskiej z Ta' Pinu
Prośby do Matki Boskiej z Ta’ Pinu

Przy ołtarzu znajdują się koperty, w których można zostawić własne modlitwy – na kopertach znajdziemy jednak informację, aby nie wsadzać do środka pieniędzy. Również wstęp do kościoła jest darmowy. Ewentualne datki można pozostawić w specjalnie wyznaczonych do tego celu skarbonkach.

Oczywiście to, czy ktoś wierzy w cuda oraz uzdrowienia – jest sprawą indywidualną. Niemniej sam kościół wart jest uwagi. Jest przede wszystkim ładny, urządzony dość skromnie i ze smakiem. Powiedziałabym, że da się w nim „poczuć ducha”, a nie tylko dostać oczopląsu od bogatych dekoracji, jakie możemy spotkać w wielu współczesnych kościołach…

Bazylika Ta' Pinu, Gozo
Bazylika Ta’ Pinu, GozoMoże Cię zainteresuje:

1 thought on “Bazylika Ta’ Pinu – miejsce objawień i uzdrowień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Droga krzyżowa na wzgórze Ta' Għammar - Malta, Gozo
Droga Krzyżowa na wzgórze Ta’ Għammar

Tuż obok sanktuarium Ta Pinu znajduje się wzgórze Ta' Għammar - dość strome wzgórze, na...

Zamknij